Performancing Metrics

دولت حذف یارانه پردرآمدها راکلید بزند | اتاق خبر
کد خبر: 394204
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1396 - 17:09
دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس:
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حال که رئیس‌جمهور و وزرا معتقدند، مردم در انتخابات به یارانه «نه» گفتند، با برطرف شدن معذوریت سیاسی، پروژه انصراف یا حذف افراد پردرآمد را کلید بزند.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، سید حسن حسینی شاهرودی با اشاره به اظهارات وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه رأی‌دهندگان به حسن روحانی به‌دنبال افزایش یارانه نیستند، افزود: امروز زمان رقابت های انتخاباتی به پایان رسیده است و دولت باید حقوق همه آحاد جامعه از جمله منتقدان و مخالفان خود را نیز به رسمیت بشناسد.

وی همچنین با بیان اینکه از طرف دیگر اگر رئیس جمهور و وزرا معتقدند که حامیان دولت به افزایش یارانه «نه» گفته‌اند فرصت مناسبی است که دولت حذف یارانه اقشار «غیرمحروم» را اجرایی کند، تصریح کرد: این تکلیفی است که قانون بر دوش دولت گذاشته اما تا به امروز با مطرح کردن معذوریت های مختلف از زیر بار اجرای آن شانه خالی کرده است.

به‌گفته این عضو خانه ملت، تا پیش از این به‌خلاف قانون برنامه ششم توسعه و همچنین بودجه‌های سنواتی دولت تمایلی به اجرای قانون یعنی حذف یارانه دهک‌های پردرآمد نشان نمی‌داد اما امروز که معذوریت سیاسی ناشی از انتخابات به پایان رسیده است، بهترین فرصت است تا دولت قانون بر زمین مانده و اجرایی نشده حذف یارانه ثروتمندان را کلید بزند.

حسینی تأکید کرد: امروز پرداخت یارانه به همه مردم ظلم بزرگ به اقتصاد کشور است و از این رو دولت بایستی هرچه زودتر اقدام به حذف یارانه اقشار پردرآمد کرده و تعارفات مرسوم را کنار بگذارد و از طرفی این نکته را در نظر داشته باشیم که دولت ابزار شناسایی اقشار غیرمحروم و ثروتمند را نیز در دست دارد اما دلیلی که این قانون را اجرایی نکرد معذوریت های سیاسی در آستانه انتخابات بوده است.

وی با اشاره به دلایل شکست طرح انصراف مردم از دریافت یارانه‌های نقدی در دو سال گذشته خاطرنشان کرد: وقتی مردم با مسائلی مانند حقوق‌های نجومی مواجه شدند از خودشان می‌پرسند که قرار است منابع حاصل از یارانه‌ها در کجا خرج شود و اگر قرار باشد منابع حاصله صرف افزایش حقوق مدیران دولتی شود این امر بدیهی است که مردم با حذف و انصراف از دریافت یارانه‌ها ولو اینکه رقم آن بسیار ناچیز باشد مخالفت خواهند کرد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با ابزارهای موجود دولت می‌تواند تا هفت دهک غیرنیازمند را از دریافت یارانه کنار بگذارد، این موضوع می‌تواند در شرایط فعلی کمکی قابل توجه به دولت در تأمین مالی هزینه‌ها داشته باشد، اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که قرار نیست این منابع صرف هزینه‌های جاری کشور شود بلکه بایستی دقیقاً بدهی‌های دولتی از این طریق تسویه و یا صرف هزینه‌های عمرانی شود که در سال‌های اخیر با چالش و کمبود جدی مواجه بوده است.

حسینی با تاکید بر اینکه به دولت پیشنهاد می‌کنم با فراموش کردن و کنار گذاشتن اتفاقات مربوط به رقابت‌های انتخاباتی به‌فکر سامان دادن به اقتصاد کشور باشد، گفت: امروز دولت باید برای تأمین  هزینه‌های خود اوراق قرضه یا اوراق خزانه منتشر کند تا به ۷۰ میلیون نفر یارانه بدهد، این موضوع به هیچ وجه منطقی نیست و بایستی هرچه زودتر برای آن چاره‌اندیشی شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته دولت ابزار حذف یارانه‌بگیران پردرآمد را در دست دارد و بعد از مستقر شدن دولت دوازدهم بهترین فرصت برای نجات اقتصاد از ظلم بزرگ پرداخت یارانه به همه اقشار فراهم خواهد بود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید