قطر؛ پشتوانه‌ عظیمی از سرمایه‌های جهانی | اتاق خبر
کد خبر: 394443
تاریخ انتشار: 17 خرداد 1396 - 13:35
سی ان ان گزارش داد؛
قطر پس از آن که روز دوشنبه عربستان سعودی، بحرین،مصر، یمن، و امارات متحده عرب کل روابط دیپلماتیک خود را با آن قطع کردند به مرکز بحران های دیپلماتیک تبدیل شده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، با نگرانی سرمایه گذاران از این بحران ارزش سهام در دوحه بیش از ۷ درصد سقوط کرد، اما خود قطر پشتوانه ای از سهام مختلف دارد که شامل سهام همه چیز می‌شود؛ از سهام فلوکس واگن گرفته تا سهام تیفانی اند کو.

ثروت عظیم پادشاهی قطر بیش از ۳۰ میلیارد دلار در سهام و میلیاردها دلار دیگر هم در سایر دارایی ها سرمایه گذاری شده است. این سرمایه که به آن سازمان سرمایه گذاری قطر گفته می‌شود در سال ۲۰۰۵ برای رشد درآمد به دست آمده از منابع طبیعی این کشور عضو اوپک تاسیس شد.

در زیر به آنچه که این تولید کننده بزرگ گازی به مالکیت خود در آورده است نگاهی می‌اندازیم.

املاک 

در ماه آگوست سازمان سرمایه گذاری پادشاهی قطر ۶۲۲ میلیون دلار را درسهام اتحادیه املاک امپایر استیت سرمایه گذاری کرد که مالک و کاربر ساختمان امپایر استیت و سایر املاک ممتاز در نیویورک است.

این سازمان همچنین مالک ۸.۳ درصد از دارایی های بروکفیلد است که دارای املاک و ساختمان های ممتازی در سرتا سر جهان است.

این کشور و خانواده سلطنتی‌اش دارای یک گروه دارایی های خاص در لندن هستند که شامل فروشگاه بزرگ هارودز، دهکده المپیک، و شارد که بلندترین ساختمان اروپای غربی است می‌شود. این سازمان همچنین مالک بخشی از حوزه مالی لندن هم هست.  

انرژی 

ثروت پادشاهی قطر عضوی از گروه سرمایه گذارانی است که ۶۱ درصد از از سهام شبکه خطوط لوله گاز لندن را خریداری کرده اند.

در ماه دسامبر، قطر با گروه سهامی گلنکور تیمی را برای خرید ۱۹.۵ درصد سهام غول نفتی روسیه رزنفت تشکیل داد.

این پادشاهی همچنین مالکیت ۴.۷ درصد سهام رویال داچ شل را هم به عهده دارد.

منتخبی از بهترین دارایی های دیگر 

ثروت پادشاهی قطر پس از خانواده پورشه و شرکت دولتی آلمانی لوور ساکسونی، سومین سرمایه گذار بزرگ فولکس واگن است و ۹ میلیارد دلار از سهام این خودروساز را تصاحب کرده است.  

۱۳.۱ درصد از سهام تیفانی کو به ارزش ۱.۴ میلیارد دلار، ۹ درصد از گلن کور و ۲۱ درصد از زیمنس هم متعلق به ثروت پادشاهی قطر است.  

پس از این که در بحران مالی جهانی قطر به کمک بانک بارکلیز شتافت، این بانک ۶ درصد از سهام خود را به قطر جایزه داد. ۸ درصد از بانک کردیت سویس هم متعلق به قطر است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید