عقب‌ماندگی ایران در صادرات به برزیل | اتاق خبر
کد خبر: 397039
تاریخ انتشار: 7 مرداد 1396 - 13:01
رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل مطرح کرد
رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل می‌گوید: در مقابل واردات ۲.۲ میلیارد دلاری از برزیل، ارزش صادرات ایران به این کشور فقط ۷۵ میلیون دلار بوده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از اتاق ایران، رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل با بیان اینکه در برخی محصولات از پتانسیل خوبی برای صادرات به برزیل برخورداریم، گفت: این در حالی است که در مقابل واردات ۲.۲ میلیارد دلاری برزیل به ایران ارزش صادرات ما به این کشور ۷۵ میلیون دلار بوده است.

کاوه زرگران در رابطه با تجارت این دو کشور، گفت: برزیل در زمینه تأمین و تولید بسیاری از اقلام کشاورزی مزیت نسبی دارد، به‌طوری‌که بسیاری از اقلام کشاورزی در این کشور با پایین‌ترین قیمت تولید می‌شود و کشور دیگری نمی‌تواند در زمینه تولید این محصولات کشاورزی با آن رقابت کند.

رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل با بیان اینکه برزیل به‌صورت سنتی تأمین‌کننده بسیاری از اقلام کشاورزی مهم  دنیاست، افزود: این کشور صادرکننده شکر، ذرت، دانه سویا و کنجاله سویا است و در بسیاری از این تولیدات به لحاظ قیمت و کیفیت مزیت مطلق دارد.

وی گفت: ازآنجاکه به لحاظ آب و هوایی کشور در شرایط خشک و نیمه‌خشک قرار دارد برخی از اقلام کشاورزی از برزیل به کشور وارد می‌شود که البته بسته به وضعیت بارندگی و سیاست دولت مقدار آن متغییر است.

زرگران در مورد ارزش واردات کالا در سال گذشته از برزیل گفت: ارزش واردات کالا از برزیل 2.2 میلیارد دلار بوده اما در زمینه صادرات خوب عمل نکرده‌ایم و ارزش صادرات ما به این کشور فقط 75 میلیون دلار بوده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل بیان داشت: حدود 50 میلیون دلار از صادرات ایران به برزیل مربوط به فرآورده‌های پتروشیمی ازجمله کود بوده، حدود 20 میلیون دلار شامل آهن و استیل و در این میان کشمش هم سهم ناچیزی در صادرات به برزیل داشته است.

زرگران با اشاره به اینکه واردات شکر به کشور در حد مجاز انجام می‌شود، اظهار کرد: در سال گذشته 200 میلیون دلار شکر از برزیل به کشور وارد شده و بخش اعظمی از ذرت موردنیاز کشور از برزیل تأمین می‌شود.

رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل با بیان اینکه کشورهای مختلف برای توسعه صادرات مشوق‌هایی را در اختیار صادرکنندگان خود قرار می‌دهند، گفت: طبیعتاً اگر دولت تمایلی برای افزایش صادرات به این کشور داشته باشد، با توجه به بعد مسافت باید یارانه‌ای را برای حمل‌ونقل کالا به این کشور در اختیار صادرکنندگان قرار دهد.

وی با بیان اینکه برزیل سالانه حدود 6 میلیارد دلار کودهای کشاورزی وارد می‌کند، گفت: این کشور حدود 6.5 میلیارد دلار محصولات پلاستیکی و حدود 1.3 میلیارد دلار آهن و استیل از اقصی نقاط دنیا وارد می‌کند.

زرگران گفت: پتانسیل تولید کود کشاورزی، آهن و استیل و همچنین محصولات پلاستیکی در کشور وجود دارد، بنابراین می‌توان با برنامه‌ریزی و فراهم کردن یک سری مشوق‌ها، زمینه‌های صادرات بیشتر این محصولات را به برزیل فراهم کرد.

وی با بیان اینکه تاکنون برنامه‌ریزی خاصی برای صادرات این محصولات به برزیل انجام نشده است، گفت: اخیراً اتاق ایران با ایجاد اتاق مشترک ایران و برزیل، تصمیم گرفته است زیرساخت‌های لازم را برای تجارت بیشتر بین دو کشور فراهم کند.

رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل با بیان اینکه هنوز در زمینه روابط بانکی با این کشور دچار مشکل هستیم، گفت: در حال حاضر نقل و انتقالات بین‌بانکی کالاهایی که مستقیم از برزیل به بندرعباس وارد می‌شود، تأیید نمی‌شود.

زرگران افزود: تعیین چشم‌انداز و برنامه‌ریزی بلندمدت تجاری اساساً از وظایف دولت و سازمان توسعه تجارت است اما بخش خصوصی در هرجایی که امکان تجارت وجود دارد شانس خودش را آزمایش می‌کند.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید