صنایع در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی عوارض آلایندگی می‌دهند | اتاق خبر
کد خبر: 397151
تاریخ انتشار: 9 مرداد 1396 - 13:04
مدیرکل دفترپایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست
انصاری گفت: واحدهای تولیدی کالا و خدمات آلاینده مستقر در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی شبیه به واحدهای آلاینده مستقر در سرزمین اصلی در صورت آلودگی مشمول عوارض می‌شوند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از اتاق ایرن، شینا انصاری، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه پایش آلاینده‌ها در کلیه واحدهای فعال الزامی است، گفت: مطابق آنچه در آیین‌نامه خوداظهاری پایش تصریح شده است کلیه واحدهای مشمول پایش باید در دوره‌های زمانی سه ماهه نسبت به خوداظهاری وضعیت آلاینده‌های خود اقدام کنند.

وی افزود: پایش ادارات کل محیط زیست استان‌ها به موازات پایش خوداظهاری صنایع انجام می‌شود همچنین به منظور نظارت بر عملکرد آزمایشگاه‌های معتمد سازمان حفاظت محیط زیست، آزمون‌های همزمان و مطابقتی انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست با اشاره به فرآیند احراز آلودگی صنایع و ضرورت وجود مستندات آزمایشگاهی جهت درج صنعت در فهرست سالانه صنایع آلاینده، گفت: ملاک قرارگرفتن نام صنعت در فهرست صنایع آلاینده، نتایج آنالیز و مقایسه با حدود مجاز مصوب است و نتایج آنالیز می‌تواند گزارش خوداظهاری یا اندازه‌گیری توسط ادارات کل باشد.

به گفته انصاری، تا قبل از سال ۱۳۹۴ با توجه به ماده ۴ قانون تشکیل و اداره مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، واحدهای مستقر در این مناطق به رغم آلایندگی مشمول یک درصد عوارض آلایندگی نمی‌شدند ولی با تصویب قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر مصوب سال ۱۳۹۴ (ماده ۵۶ این قانون)، واحدهای تولیدی کالا و خدمات آلاینده مستقر در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی شبیه به واحدهای آلاینده مستقر در سرزمین اصلی در صورت آلودگی مشمول عوارض می‌شوند.

مدیرکل دفترپایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت تقویت نقش نظارتی و حاکمیتی سازمان حفاظت محیط زیست در مناطق آزاد و ویژه به طور عام و در حوزه پایش و کنترل آلاینده‌ها به طور خاص گفت: ایجاد واحدهای محیط زیست در هر یک از این مناطق با هدف هماهنگی و پیشبرد اقدامات زیست‌محیطی صنایع و واحدهای تحت پوشش، ایجاد آزمایشگاه‌های محیط زیست و ایستگاه‌های پایش کیفی هوا و آب می‌تواند به بهبود و ارتقای وضعیت زیست محیطی این مناطق کمک کند.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید