مذاکرات عربستان برای خرید ۲میلیارد دلار سهم در پالایشگاه چینی | اتاق خبر
کد خبر: 397444
تاریخ انتشار: 15 مرداد 1396 - 10:35
شرکت دولتی آرامکوی عربستان سرگرم مذاکره با پتروچاینا برای خرید سهمی به میزان بیش از ۳۰ درصد در پالایشگاه این شرکت در استان یونان در قراردادی به ارزش دو میلیارد دلار است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه گزارش داد عربستان سعودی ممکن است بخشی از نفت خام مورد نیاز این پالایشگاه که در استان یونان قر ار دارد، را تامین کند و همچنین برخی از دارایی‌های خرده‌فروشی پتروچاینا را خریداری کند.

آرامکو و پتروچاینا سال‌هاست درباره برنامه‌هایی مذاکره می‌کنند که تحت آن، عربستان سعودی در قبال سهمی در پالایشگاه پتروچاینا، برای این پالایشگاه، نفت فراهم می‌کند.

آرامکو در سال ۲۰۱۱ اعلام کرده بود تفاهم‌نامه‌ای برای فراهم کردن ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام عربی از طریق یک قرارداد بلندمدت برای پالایشگاه پتروچاینا در یونان که در آن زمان در مرحله برنامه‌ریزی بود، امضا کرده است.

چین برای نفت عربستان اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و اوایل امسال شاه سلمان به این کشور سفر کرد که تا صادرات آینده را تحت قراردادهای بلندمدت انجام می‌گیرد، تضمین کند.

این دو کشور در جریان دیدار شاه سلمان قراردادهای مقدماتی را امضا کردند که در صورت نهایی شدن ۶۵ میلیارد دلار ارزش خواهند داشت.

ژانگ مینگ، معاون وزیر امور خارجه چین اظهار کرد، شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین و شاه سلمان مجموعا ۱۴ توافق همکاری شامل یک تفاهم‌نامه برای ۳۵ پروژه مربوط به ظرفیت تولید و همکاری سرمایه‌گذاری امضا کردند. در میان صنایعی که این توافق نامه‌ها پوشش داده‌اند تولید نفت، پتروشیمی و حتی فضا دیده می‌شود.

عربستان سعودی همچنین تلاش می‌کند روابط سرمایه‌گذاری بیشتری با چین داشته باشد و طبق گزارش وال استریت ژورنال، سعودی‌ها امیدوارند شرکت‌ها و موسسات سرمایه‌گذاری چینی سهم بزرگی از عرضه سهام اولیه آرامکو در سال آینده که احتمالا بزرگترین عرضه سهام اولیه جهان خواهد بود را خریداری کنند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید