Performancing Metrics

پیوستن به سازمان جهانی تجارت اولویت ایران نیست | اتاق خبر
کد خبر: 397946
تاریخ انتشار: 25 مرداد 1396 - 10:49
قائم مقام وزیر صنعت:
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران می گوید، امروز اولویت تجارت جمهوری اسلامی ایران نه پیوستن به سازمان جهانی تجارت (دبلیو.تی.او) بلکه توسعه پیوندهای منطقه ای است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، «مجتبی خسروتاج» افزود: در وهله نخست باید همکاری را با کشورهای همسایه و منطقه که بیشترین مزیت ها را برای کشورمان دارند، آغاز کنیم یا توسعه دهیم؛ این مساله از پیوستن به سایر سازمان ها مانند سازمان جهانی تجارت مهمتر است که رابطه خاصی با بسیاری کشورهای عضو آن ندارد یا روابط با آن فاقد توجیه اقتصادی خاصی است.

خسروتاج تصریح کرد: باید ظرفیت ها و تولیدات خود را بشناسیم تا بتوانیم بازارهای هدف مناسب را برای آنها بیابیم.

** مذاکره با اتحادیه اوراسیا
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مذاکراتی با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا انجام شده که در مراحل نهایی است.

به گفته وی که قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت است، تحقق این مهم به معنای توافق با پنج کشور دارای افزون بر 180 میلیون نفر جمعیت و در نتیجه، توسعه همکاری های منطقه ای ایران است و کشورمان به عنوان یکی از شرکای تجاری اعضای اتحادیه اوراسیا به رسمیت شناخته خواهد شد.

ایران تاکنون با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، با عضویت پنج کشور روسیه، ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و بلاروس، چندین دور مذاکره در سطوح مختلف کارشناسی تا معاون وزیر برگزار کرده؛ به گفته کارشناسان، مذاکرات چندجانبه، به دلیل تفاوت ساختار اقتصادی کشورها یکی از دشوارترین و پیچیده‌ترین نوع مذاکرات است.

مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از 20 میلیون کیلومترمربع و تولید ناخالص داخلی آن در سال 2013 میلادی حدود چهاذ هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) بود.

** بایسته های توسعه پیوندهای منطقه ای
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: دغدغه امروز ما توسعه پیوندهای منطقه ای مطابق با مزیت های لجستیکی، مزیت های قیمتی و ظرفیت های صادراتی کشور است و اینکه بتوانیم با کشورهای هدف صادراتی مان همکاری های دوجانبه و چندجانبه را افزایش دهیم.

چندی پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت دلیل اصلی نپیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت، فنی نیست؛ بلکه عمده دلایل آن سیاسی است.

«محمدرضا نعمت زاده» افزود: هر زمان این موضوع مطرح شده آمریکا به مخالفت با آن پرداخته است.

وی اضافه کرد: پس از اجرای توافق هسته ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) موضوع پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت با جدیت بیشتری پیگیری و به طور مفصل با دبیرکل سازمان، اتحادیه اروپا و بسیاری دیگر از کشورها در این باره صحبت شده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید