زور ایران‌ایر به پروازهای حج نرسید | اتاق خبر
کد خبر: 398625
تاریخ انتشار: 8 شهریور 1396 - 15:54
هر چند در آغاز عملیات پروازهای حج تمتع ۱۳۹۶، اعلام شده بود هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تمام سهم مربوط به پروازهای حج را که باید از سوی شرکت‌های ایرانی انجام شود برعهده می‌گیرد اما آمارهای جدید نشان دهنده ورود ایرلاین دیگر به فرآیند پروازی حج است.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، طبق اعلام شرکت هواپیمایی قشم ایر این ایرلاین سهمی ۳۰ درصدی در پروازهای رفت حج تمتع امسال داشته و از این رو کل عملیات پروازی سال جاری را بین سه ایرلاین مختلف تقسیم شده است.

بر اساس اعلام این شرکت از مجموع ۳۲۷ پرواز عملیات رفت حج امسال حدود ۱۰۲ پرواز توسط شرکت هواپیمایی قشم در سه فرودگاه کشور انجام گرفته است.

به این ترتیب ۳۰ درصد از سهم بازار در اختیار قشم ایر خواهد بود، حدود ۲۵ درصد نیز از سوی ایرلاین سعودی انجام گرفته و ایران ایر بین ۴۰ تا ۴۵ درصد از کل پروازهای انجام شده در عملیات حج امسال را به خود اختصاص داده است.

طبق اعلام قشم ایر این شرکت در سه فرودگاه امام خمینی، اصفهان و گرگان فعال بوده و در مجموع حدود ۱۳۰۰۰ زائر ایرانی را به مقصد عربستان برده است.

طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری عملیات پروازهای حج از نیمه مردادماه امسال آغاز و تا چهارم شهریورماه ادامه پیدا کرد.

همچنین بناست فرآیند بازگشت زائران ایرانی از ۱۵ شهریورماه کلید بخورد و در چهارم مهرماه به پایان برسد.

در سال‌های قبل بر اساس توافق‌های صورت گرفته ۵۰ درصد از سهم پروازهای حج در اختیار ایرلاین‌های ایرانی و ۵۰ درصد در اختیار ایرلاین سعودی قرار داشت اما در عملیات امسال ایرلاین سعودی اعلام کرد سهم خود را در پروازهای حج زائران ایرانی کاهش خواهد داد.

پس از یک سال توقف عملیات حج تمتع ایرانیان که به دنبال اختلافات سیاسی به وجود آمده میان دو کشور صورت گرفت، با نهایی شدن مذاکرات لازم بار دیگر از امسال زائران ایرانی به سرزمین وحی اعزام شدند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید