Performancing Metrics

افزایش قیمت مواد غذایی ناشی از تغییرات اقلیم | اتاق خبر
کد خبر: 404189
تاریخ انتشار: 9 دی 1396 - 14:40
فاطمه پاسبان، کارشناس کشاورزی

تغییر اقلیم به‌دلیل تأثیر بر فعالیت‌های اقتصادی، می‌تواند بر قیمت کالاهای تولیدی تأثیرگذار باشد. بخش کشاورزی و تولید غذا نیز متأثر از تغییرات اقلیم شده و بر قیمت محصولات آنان تأثیرگذار است. در بحث تأمین غذا و امنیت غذایی چالش مهم در زمینه تولید غذا، نابودی محیط‌زیست و طبیعت و تغییرات اقلیم است. این موضوعات از دو جنبه با غذا در ارتباط است. این مسئله با محدود‌کردن محصولات غذایی، تولید مواد غذایی را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر مشکلاتی مانند فرسایش خاک، آلودگی آب، انتشار گازهای گلخانه‌ای و از بین رفتن تنوع زیست‌محیطی، تهدیدی جدی علیه تولید جهانی غذا به‌شمار می‌رود. هر دو این رخدادها باعث کاهش عرضه شده و به‌دنبال آن افزایش قیمت را به‌همراه خواهد داشت. در گزارش‌های فائو به روند شاخص قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی و پیش‌بینی آینده آن، به‌دلایل مختلفی برای افزایش قیمت موادغذایی و محصولات کشاورزی اشاره شده است.

عمده‌ترین دلایل افزایش قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی در طول زمان را می‌توان شامل این  موارد دانست: کاهش عرضه، افزایش تقاضا، افزایش ذخیره‌سازی غذا، قیمت نفت (افزایش قیمت نفت سبب بالارفتن هزینه تولید کود شیمیایی می‌شود که این موضوع باعث افزایش قیمت نهاده تولید کشاورزی می‌شود.)، نرخ ارز، بحران‌های طبیعی(مانند زلزله)، استفاده از غلات در تولید نسل اول سوخت‌های زیستی (در نتیجه زمین و دیگر منابع در دسترس برای تولید غذا کاهش می‌یابد و این سبب کمبود غذای در دسترس برای مصرف انسان‌ها مخصوصاً در کشورهای در‌حال‌توسعه و کمتر‌توسعه‌یافته می‌شود) بحران‌های اجتماعی (ناآرامی‌ها در لیبی، مصر و بقیه کشورهای خاورمیانه هم از دیگر علل افزایش قیمت‌ها بوده است.) و تغییرات مربوط به آب‌وهوا.

آب‌ و ‌هوای نامناسب سبب خسارت‌هایی به غلات در استرالیا، روسیه و آمریکای جنوبی شده است. خشک‌سالی و آتش‌سوزی‌های عظیم در روسیه و همچنین سیل در پاکستان و استرالیا باعث شده که تولید مواد غذایی کاهش یابد. از طرف دیگر بانک جهانی نسبت به تأثیر منفی افزایش قیمت مواد غذایی بر بحران گرسنگی و سوء‌تغذیه در جهان هشدار داده است. افزایش قیمت مواد غذایی مردم کشورهای آفریقایی مثل چاد و سودان را که با بحران گرسنگی روبه‌رو هستند، با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهد کرد. برنامه توسعه ملل متحد در گزارش خود تخمین می‌زند تا سال ٢٠٨٠ میلادی، فقط به‌دلیل تأثیر مستقیم تغییرات آب و هوایی بالغ بر ٦٠٠ میلیون نفر دیگر به تعداد کسانی که در معرض تهدید به گرسنگی هستند، اضافه می‌شود.

حال اگر تولید محصولات کشاورزی به‌دلیل تغییرات آب و هوایی کاهش یابد، به‌دنبال آن افزایش قیمت مواد غذایی و در نتیجه گرسنگی بیشتر را برای جهان رقم خواهد زد. به‌طور مثال در تحقیقی برآورد شده است که خشک‌سالی و سیلاب در جنوب آفریقا می‌تواند قیمت مصرف‌کننده ذرت و قیمت دیگر دانه‌های درشت را تا ١٢٠درصد افزایش دهد. در‌حال‌حاضر این افزایش قیمت به‌معنای هزینه خرید یک کیسه ٢٥کیلوگرمی غذای ذرت است که حدود دو هفته یک خانواده فقیر در آفریقا را تغذیه می‌کند؛ یعنی حدود بین  ١٨ تا ٤٠ دلار قیمت دارد. تحقیق دیگر نشان می‌دهد که یک خشک‌سالی دیگر در ایالات‌متحده در سال ٢٠٣٠ می‌تواند قیمت ذرت را به میزان ١٤٠درصد بیش از متوسط قیمت مواد غذایی در سال ٢٠٣٠ افزایش دهد که احتمالا دو برابر قیمت‌های امروز خواهد بود.

مطالعات نشان می‌دهد که تغییر اقلیم و آب‌وهوا از طریق تأثیرگذاری بر تولید و عرضه می‌تواند منجر به افزایش قیمت غذا و محصولات کشاورزی شده که خود می‌تواند بحران گرسنگی در جهان را  شدت و عمق بخشد.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید