بازار سرمایه تحت تاثیر سیاست‌های پولی | اتاق خبر
کد خبر: 406771
تاریخ انتشار: 3 اسفند 1396 - 12:33
فعالان بازار سرمایه ایران طی چهار روز کاری این هفته شاهد کاهش نقدینگی در بازار سهام بودند؛ این روزها سرمایه‌گذاران ریسک‌گریزتر سعی کردند سرمایه خود را در بازار پول با سود ۲۰ درصدی سرمایه گذاری کنند.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بورس تهران در حالی شاهد رکود نسبی است که در هفته‌های گذشته به افزایش نرخ ارز آنقدر بی‌توجه بود که دلار وارد روند کاهشی شد.

تقریبا نیمی از شرکت‌های بورسی در ایران موارد اولیه خود را وارد می‌کنند؛ برای این شرکت‌ها در زمانِ افزایش قیمت دلار سود پیش‌بینی می‌شود اما در هفته‌های گذشته تردیدهای ناشی از وضعیت نامشخص در ادامه رفتار دلار و سیاست‌های اقتصادی سبب شد فعالان بورسی نسبت رشد قیمت ارز بی‌تفاوتی نشان دهند. این موضوع تا جایی پیش رفت که رشد فزاینده قیمت دلار کاهش یافت.

تعدادی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند با کاهش سود سپرده‌های بانکی در اواسط سال جاری مقداری نقدینگی از بازار پول به سمت بازار ارز رفته و این موضوع یکی از عوامل بالا رفتن نرخ ارز است؛ از طرفی تعدادی معتقدند انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز آن هم با ۲۰ درصد سود از عوامل کاهش قیمت دلار نبود بلکه تنها سبب جا به جایی سپرده‌های بانکی شد.

 اما درنهایت این موضوع‌ها سبب افزایش بازده بازار بدهی و کوچ نقدینگی از سمت بازار سرمایه شد. در نتیجه این روزها در مقاطعی بورس تهران شاهد کاهش ارزش و حجم معاملات بود.

در چهارشنبه هفته گذشته تالار شیشه‌ای در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص کل در تراز ۹۸ هزار و ۳۴۷ واحدی بود در طی چهار روز کاری این هفته شاخص بورس حول کانال ۹۸ هزار واحدی نوسان کرد و درنهایت ۱۹۰ واحد افت داشت.

شاخص بازار اول نیز  طی چهار روز کاری ۶۵ واحد افت کرد و تا عدد ۶۹ هزار و ۷۹۰ واحدی کاهش یافت، از طرفی شاخص بازار دوم با ۷۷۷ واحد کاهش عدد ۲۰۸ هزار و ۶۷۴ واحدی را تجربه کرد. همچنین شاخص آزاد شناور در این مدت ۳۳۸ واحد افت کرد و از عدد ۱۰۵ هزار و ۶۳۸ واحدی به عدد ۱۰۵ هزار و ۲۹۹ واحدی رسید. علاوه بر این شاخص صنعت ۱۲۱ واحد افت کرد.

در آخرین روز معاملاتی بورس تهران در این هفته سهم‌ها در گروه‌های نفت و کانی‌های فلزی با افت در قیمت همراه شد ولی خودرویی‌ها بعد از مدتی رشد قیمت را تجربه کردند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید