گفتگوی اختصاصی اتاق نیوز با معاون وزیر راه/نمی توانیم بگوییم عوارض نگیر | اتاق خبر
کد خبر: 40759
تاریخ انتشار: 31 اردیبهشت 1392 - 17:52

پویا دبیری مهر:یک روز بهاری به برجی در شمال تهران رفتم که با تغییر تابلوی نوک برج روی آن نوشته اند«وزارت راه و شهرسازی».جایی که در آخرین طبقه آن نیکزاد،وزیر کابینه احمدی نژاد نشسته است.

اما حضورم در این ساختمان برای گفت و گو با معاون آقای نیکزاد بود.معاونی که همه فعالیت های عمرانی کشور در حوزه زیر ساخت و توسعه راه و راه آهن زیر نظر اوست.احمد صادقی،معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور،که جلسات متعدد فرصت او را هم برای این گفت و گو محدود کرده بود،40 دقیقه روبروی من نشست و با دقت و آرامش به تک تک سوالاتم پاسخ داد.از پروژهای عمرانی در دولت نهم و دهم گفت،از عوارض آزادراهی گفت و به ابهام های موجود راجع به آزاد راه تهران-شمال هم پاسخ داد.

آقای صادقی در حال حاضر موسم رایزنی دستگاه ها در مجلس شورای اسلامی است برای کسب بودجه بیشتر و مناسب.شما در این خصوص چه دغدغه هایی دارید و چه اقدامی کردید؟

ما در وزارت راه سعی می کنیم بودجه مناسب بخش توسعه زیر ساخت را فراهم کنیم.بودجه سال آینده هم نسبت به سال قبل یک رشد 10 تا 15 درصدی خواهد داشت.

حجم ریالی بودجه چقدر می شود؟

لایحه ای که ما پیشنهاد دادیم نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان است.

اخیرا جلسه ای با آقای رییس جمهور داشتید با موضوع انتشار اوراق مشارکت.نتایج آن جلسه چه بوده؟

با آقای رییس جمهور که جلسه ای نداشتیم.اما اوراق مشارکت در قانون آمده،قانون سال 90 که ما باید 4 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کنیم.

شما در نمایشگاه بزرگ راه و شهر سازی و صنایع وابسته اعلام کرده بودید که با رییس جمهور جلسه داشتید.

ما که می گیم،منظور آقای وزیر است که با رییس جمهور صحبت کرده و بود راجع به اوراق مشارکت چون اوراق مشارکت از ابتدای سال تا کنون فراز و نشیب های زیادی داشت.یعنی از 15 درصد سود شروع شد،به 17 درصد رسید.مشکلاتی داشت ما رفتیم مصوبه گرفتیم از دولت که بخشی از این اوراق را به عنوان سود بیشتری بتوانیم پرداخت کنیم و بازگشت آن در شرایط بهتری باشد که امکان فروش آن برای ما فراهم باشد که در عین همین صحبت ها و مذاکرات بود که رییس جمهور که در سفر اخیر خارج از کشور بودند(آمریکای لاتین) شورای پول و اعتبار اعلام کرد که به علت رشد تورم که به 20 و شش دهم رسیده است،بانک ها اوراق مشارکت و سپرده های بانکی با سود 21 درصد بفروشند.ما در صدد هستیم که شورای پول و اعتبار این نظریه رو تایید کند و بتوانیم اوراق مشارکت را در این شرایط بفروشیم که هنوز شورای پول و اعتبار نظر خودش را اعلام نکرده است.ما همچنان منتظر تایید شورای پول و اعتبار هستیم.اگر افزایش پیدا کرد که همان 21 درصد و اگر نه با همان 17 درصد ما ناچار هستیم اوراق مشارکت را بفروشیم.

منابع دولتی قطعا برای توسعه راه ها و زیر ساخت های ارتباطی کشور کفاف نمی دهد.برای اینکه بتوانید از بخش خصوصی و توان فزاینده آن استفاده کنید چه کارهایی انجام دادید و چه برنامه هایی دارید؟

ما جلسات زیادی را با گروه های متعدد ایرانی و خارجی داشتیم.در زمینه راه آهن با فایناسور های چینی از ابتدای سال تا الان بیش از 15 جلسه داشتیم،با سرمایه گذاران داخلی هم در خصوص توسعه آزادراه های کشور چندین تفاهم نامه امضا کردیم که امیدواریم این تفاهم نامه های تبدیل به قرارداد بشود. و ما بتوانیم بخشی از نیازهای مالی خودمان را تامین کنیم.

آقای صادقی!این قراردادهایی که به امضا می رسد با بخش خصوصی،با قیمت های مقطوع بسته می شود؟وزارت راه یک تجربه ای را هم در تونل تنگه زاغ داشت که قراردادها با قیمت مقطوع بسته شد و پروژه هم خیلی موفق جلو رفت.

ما فعلا شروع کردیم قراردادهای روسازی راه آهن را به صورت فیکسی انعقاد می کنیم و تلاشمان هست که قراردادهای جدید را هم به صورت مقطوع ببندیم چون این هم برای پیمانکاران هم برای مشاورین و هم برای کارفرما که ما هستیم دارای سود و منفعت هست و از همه مهمتر اینکه این باعث می شود پروژه های عمرانی به تعویق نیفتد و بنا به قیمت مقطوع هم که هست پیمانکاران می دانند که باید یک پروژه ای را با قیمت مقطوع تمام کنند و تلاش خود را به کار می گیرند تا ابتکار و نو آوری به خرج دهند و هزینه های ساخت را کاهش دهند که همه اینها به نفع کشور است.

یکی از مهمترین کارهایی که انجام می شود برای عملیاتی شدن طرح هایی که در حوزه زیر ساخت به طور خاص هست،بحث مطالعات روی پروژه ها و طرح ها هست.ما شاهد این هستیم که سالهاست این مطالعات به صورت پراکنده انجام می شود و یک ساماندهی مناسبی صورت نگرفته .برای این کار شما چه تدبیری دارید؟

یکی از عواملی که باعث کاهش هزینه ها می شود و هزینه ها را بهینه می کند و قمیت تمام شده را کاهش می دهد مطالعات است.اخیرا ما مطالعاتی که انجام می شود را از طریق "مهندسی ارزش" یکبار دیگر اینها را مهندسی مجدد می کنیم و در چندین پروژه ای که انجام شده،کاهش چشمگیری در هزینه ها داشتیم و علاقه مند هستیم که این کار را توسعه و گسترش بدهیم.

قطعا پروژه های زیادی در دست افتتاح و بهره برداری دارید.لطفا به ترتیب اولویت بفرمایید که مهمترین پروژه ها در توسعه زیر ساخت چیست؟

من قبل از پاسخ به سوال شما باید به حجم کار و اهمیتی که دارد اشاره کنم.

اتفاقا این سوال من هم هست که می خواهم بدانم در،خاصه در دولت دهم چقدر کار عمرانی انجام شده و چند هزار کیلومتر برگزاره و آزادراه و راه آهن ساخته شده است؟

امروزه حمل و نقل یکی از شاخص های توسعه است.زیر ساخت های حمل و نقل که منجر به استقرار حمل و نقل سریع،ایمن و روان هست نقش بسیار زیادی در توسعه عمران و آبادانی جوامع دارد.وظیفه ساخت و توسعه زیر بنایی و یکی از وظایف مهم وزارت راه و شهرسازی،در حقیقت توسعه زیر ساخت های حمل و نقل است که این بخش توسط شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور انجام می شود.

هم اکنون ما حدود 25 هزار و 154 کیلومتر انواع راه آهن،آزادراه،بزرگراه و راه اصلی را در دست احداث داریم که در نوع خودش بی سابقه است این حجم کار که عمدتا در دولت نهم و دهم انجام شده که حدود 8500 کیلیومتر راه آهن است،2200 کیلومتر آزادراه،و حدود 14 هزار و 475 کیلومتر بزرگراه و راه اصلی است.آنچه که تا کنون هزینه شده برای این حجم از کار حدود 83 هزار و 745 میلیارد ریال و اعتباری که امسال داریم بیش از 17 هزار میلیارد ریال است.

اما باید اشاره کنم در طول سال جاری هم که سال 90 هست پروژهای های زیادی افتتاح شده که من باید به آنها اشاره کنم.تا قبل از دهه فجر ما 18 پروژه مهم به طول 942 کیلومتر و با اعتبار 12 هزار و 116 میلیارد ریال افتتاح کردیم و مورد بهره برداری قراردادیم.

شاخص ترین پروژهایی که افتتاح شده است کدامند؟

یکی راه آهن مراغه-میاندوآب بود به طول 48 کیلومتر با اعتبار 750 میلیارد ریال،راه آهن اراک-ملایر است به طول 90 کیلومتر و با عتبار 1250 میلیارد ریال و راه آهن خرمشهر-شلمچه به طول 17 کیلومتر و با اعتبار 411 میلیارد ریال.ایستگاه راه آهن شیراز بود که یکی از بزرگترین ایستگاه های ساخته شده راه آهن در کشور است با اعتبار 313 میلیارد ریال.آزاد راه زنجان تبریز بود به طول 188 کیلومتر و با اعتبار 3200 میلیارد ریال و همچنین کمربندی شمالی بومه-رودهن(آزاد راه تهران-پردیس) بود به طول 22 کیلومتر و با اعتبار 180 میلیارد ریال.

در برزرگراه ها باید اشاره کنم به برگزاره رودهن-فیروزکوه به طول 85 کیلومتر و با اعتبار 238 میلیارد ریال که این هم یکی از پروژه های بسیار مهم بود چون راه های ما به شمال کشور بسیار شلوغ است.

این پروژها هایی که شما نام بردید در یک مقطع زمانی در دولت نهم شروع شده و در حال حاضر به نتیجه رسیده است؟

بله دیگه.اینها عمدتا از سال 84 شروع شده است.

یعنی هیچکدام از این طرح ها از دولت های قبلی آغاز نشده؟

ممکن است اینطور باشد،البته من که آمار دقیق ندارم.البته اینهایی که من نام می برم و خودم هم حضور داشتم به این صورت است.مثلا بزرگراه سیرجان-بندرعباس در اولین سفر رییس جمهور به استان هرمزگان در سال 84 مصوب شد که از آن تاریخ تا الان از این بزرگراه 320 کیلومتری حدود 180 کیلومتر آن افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت و 27 کیلومتر آن هم امسال به بهره برداری می رسد که تونل تنگه زاغ هم در این قطعه واقع شده است.

آقای صادقی این پروژه که شما نام بردید خاصه در تونل یا گردنه تنگه زاغ،پروژه مثبتی بود.به خصوص از حیث احداث نه از حیث سرعت انجام کار.چرا مثبت بود؟

به این خاطر که کریدور شمال-جنوب یکی از کریدورهای خیلی مهم است که آسیای میانه و کشور روسیه را به کشورهای حاشیه خلیج فارس،دریای مدیترانه و دریای سرخ وصل می کند.یکی از پروژهای مهم حمل و نقلی کشور است که سالانه بیش از 40 میلیون تردد در این محور انجام می شود که به آن می گویند ترافیک معادل سواری.بندر شهید رجایی را در بندرعباس به بندر امیر آباد در گیلان و مازندران وصل می کند و بیش از 60 درصد از صادرات و واردات کشور در این محور انجام می شود.

بخش خصوصی چقدر در این طرح هایی که شما اسم بردید نقش داشت؟یا همه اینها با بودجه دولتی انجام شده؟می خواهم بدونم که تلاشی از طرف وزارت و شهر سازی صورت گرفت که بخش خصوصی هم فعال بشود؟

من که کمتر از یکسال هست در این مسوولیت هستم و قبل تر را سراغ ندارم.اما اخیرا یکی از محورهای اصلی وزارت راه و شهرسازی توسعه راه و زیر ساخت ها با مشارکت بخش خصوصی و مردم است.ستادی هم در همین زمینه مشارکت بخش خصوصی شکل گرفته است.در این پروژه هایی که گفتم آزاد راه ها را با مشارکت بخش خصوصی ساختیم.

شما از مشارکت مردم صحبت به میان آوردید.این مشارکت مردم یعنی چه؟یعنی همان دریافت عوارض؟

یکی خرید اوراق مشارکت است که سرمایه های اندک وقتی جمع می شود این رقم درشتی می شود.پارسال در کشور 18 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت فروخته شد و بنابراین ما امیدواریم که بخشی از اعتبارات مورد نیاز ما از طریق همین مشارکت مردم و سرمایه گذاری ها فراهم بشود.بنابر این ما در 6 ماهه اول سال 90 حدود195 کیلومتر بزرگراه با اعتبار 1183 میلیارد ریال مورد بهره برداری قرار دادیم.که مهمترین آنها بزرگراه تهران-فیروز کوه قائم شهر است.بزرگراه بندر عباس-سیرجان است.کنار گذرهای سمنان-دامغان و شاهرود است که کاهش زمان سفر رو هم در پی داشت.حدود 382 کیلومتر راه اصلی با اعتبار 3209 میلیارد ریال افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت که مهم آنها راه قم-گرمسار بود به طول 150 کیلومتر و با اعتبار 835 میلیارد ریال.راه اصلی اردبیل-سرچم بود که اردبیل را به راه های آزادراهی کشور متصل می کرد به طول 17 کیلومتر و با اعتبار 2000 میلیارد ریال.راه اصلی همدان-بیجار بود که دو استان همدان و کردستان را به هم متصل می کرد به طول 95 کیلومتر و با اعتبار 200 میلیارد ریال.

یکی از راه های مشارکت مردم در توسعه زیر ساخت ها همین انتشار اوراق مشارکت است.قبل تر این هم ما شاهد بودیم که اوراق مشارکت به موقع منتشر نشده و تاخیرهایی وجود داشته است.این دلیلش چه بوده است؟

تاخیر نبوده.ما پارسال هم که اوراق مشارکت را می فروختیم،آخر سال فروختم،ابتدای سال نفروختیم.

آقای صادقی!می خواهیم بگوییم که این انتشار اوراق به هنگام باشد دیگر.

منظور اینست که سال به سال اوراق مشارکت باید جذابیت بیشتری برای مردم داشته باشد و احساس بکنند که سود بیشتری می برند تا مشارکتشان بیشتر شود،بنابر این معمولا اوراق مشارکت را اواخر سال می فروشند.پارسال به این شکل بود امسال تازه زودتر هم فروخته شد.ولی ما باید سعی کنیم سال به سال بسته های مشارکتیمان برای مردم بیشتر باشد.

یعنی مشوق بگذاریم؟

مشوق یا سود بیشتر.اگر هم خواستند پول خود را بردارند تقریبا با همان سود برداشته شود.این باعث می شود که مردم پس اندازهای خود و پول های خود را بیشتر به این سمت بیاورند.

اما پروژه های دیگری که در دهه فجر به بهره برداری می رسند کدامند؟

در خصوص پروژهای پروژه هایی هم که در دهه فجر به بهره برداری می رسد هم باید بگویم که 34 پروژه شامل بزرگراه و راه اصلی به طول 1264 کیلومتر و با اعتبار 6840 میلیارد ریال در 12 استان کشور در دهه فجر به بهره برداری می رسد و تعدادی هم تا اسفند ماه به بهره برداری می رسد که آنها هم 21 پروژه است به طول 550 کیلومتر و اعتبار 4910 میلیارد ریال در 12 استان کشور.از ابتدای سال جاری تا کنون هم 18 پروژه به بهره برداری رسیده است که شامل آزادراه-بزرگراه و راه آهن است به طول 942 کیلومتر با اعتبار 12 هزار 116 میلیارد ریال.در مجموع امسال تا پایان سال 73 پروژه به طول 2756 کیلومتر با عتبار 23 هزار 866 میلیارد ریال مورد بهره برداری قرار می گیرد.

آقای صادقی آزادراه ارزان به چه معناست؟شما در جایی از صحبت های خود گفته اید که ما باید آزاد راه ارزان را توسعه بدهیم.این یعنی چی؟

ببینید این در بحش عوارض ها است.من معتقدم که باید این را یک فرهنگ کنیم.ما از طرفی صحبت از سرمایه گذار می کنیم و از طرفی نمی خواهیم پول آنها را بدهیم!اینکه نمی شود.من آزاد راه تهران-پردیس را مثال می زنم که همه می گویند گران است.

منظورتان عوارض آن است؟

بله.البته همه که نمی گویند.یک عده ای هستند.

آقای صادقی!البته نمی گویند که گران استومی گویند برای اقشار مختلف باید متفاوت باشد.مثلا آن دانشجویی که هر روز برو و بیا دارد نباید 1500 تومان عوارض بدهد.

خوب اینها رو که کم کردیم.اینها الان دارند 500 تومان می دهند.

یعنی قشر بندی کردید؟

خیر.قشر بندی نکردیم.نمی شود این کار را کرد که.ما گفتیم در پردیس چون دانشگاه است و در آنجا شهرک دانشگاهی است و مثل ما نیستند که سالی یکبار به آنجا بروند باید 500 تومان عوارض بدهند.من می خواهم بگویم اگر به دنبال این هستیم که بخش عمده ای از زیر ساخت ها را که باید سرمایه گذار بسازد،برای او باید جاذبه هم وجود داشته باشد.سرمایه گذاری می آید و می گوید من در پردیس 180 میلیارد تومان هزینه کردم.همین الان هم که 1500 تومان می گیرد،18 سال طول می کشد تا اصل سودش برگردد.خداوکیلی اگر ما خودمان بودیم چنان کاری می کردیم؟یعنی 180 میلیارد تومان پول خود را بگذاریم و عوارض بگیریم!خوب این عوارض می گیرد چرا اعتراض می کنیم؟آیا جان یک انسان برای ما مهم نیست؟در این مسیر حداقل 2 لیتر بنزین صرفه جویی می شود.هزینه،زمان و کاهش قیمت تمام شده سفر همه جزو هزینه هاست.

آقای صادقی همه این حرف های شما درست.اما آیا مطابق با استانداردهای دنیا هست؟یعنی خدماتی که شما در این آزادراه ها می دهید با پولی به عنوان عوارض می گیرید مطابق است؟در کجای دنیا به این شکل است؟شما مثالی دارید؟

نه.شما منظورتان استاندارد ساخت است یا استاندارد قیمت؟

استاندارد قیمت.

ببینید استاندارد قیمت که برای مردم ما یک جورایی مجانی است.

آقای صادقی مجانی کجا بود.هر خودرو باید 1500 تومان بدهد.این کجایش مجانی است؟

ببینید این استاندارد قیمت در قیاس با دیگر کشورها مجانی است.اولا در آنجا دولت که در ساخت نیست.بخش خصوصی می سازد.یک پل که می سازند از فردای آن هر که حرکت می کند روی آن باید پولش را بدهد.

ببینید گرفتن این پول که خیلی خوب است.پس مشکل چیست؟یعنی مردم حاضر هستند در برابر خدماتی که می گیرند،پول هم بدهند.مردم ما معتقد هستند که باید برای آبادانی و رفاه هر چه بیشتر هزینه بپردازند و این کار را هم انجام می دهند.اما بحث بر سر اینست که در برابر این هزینه،خدمات هم بگیرند.مثلا باید یکسری خدمات ایمنی و رفاهی در یک بزرگراه باشد.شما کدام برگزاره را می توانید نام بیاورید که اینگونه باشد؟

یک عده همراه نیستند.من می گویم اگر ما کشورمان را دوست داریم باید خودمان را جای سرمایه گذار بگذاریم دیگر.فرض کنیم که من 100 میلیارد تومان پول داریم و شما هم دارید.

ای کاش که 100 میلیارد تومان داشتیم.(می خندد)

ما این پول های خودمان را در جایی می بریم که سود بیشتری داشته باشد دیگر.غیر از این است؟خوب اگر ما مدام بگوییم که این عوارض گران است دیگر سرمایه گذار برای مشارکت نمی آید.

اما موضوع خیلی مهم تغییر مسیر آزاد راه تهران شمال.آیا مسیر آزاد راه تهران شمال تغییر می کند؟

من تعجب می کنم.همه می گویند تغییر مسیر.

سوال:آیا این تعبییر،"تغییر" اشتباه است؟

خیر.اما آزاد راه تهران-شمال که مناطق یک و چهار آن مشخص است و دارند کار می کنند.دو و سه یک مطالعات اولیه ای حدود 20 سال پیش انجام شده.چون هنوز سرمایه گذار نیامده این باید به روز شود.ما الان نمی توانیم بگوییم که کلا تغییر می کند،بخشی از آن تغییر می کند یا خیر.

یعنی مبهم است وضعیت این آزاد راه؟

مبهم نیست دارند مطالعه می کنند.مبهم نیست برای ما.

خوب الان اتفاقا برای شما مبهم است دیگر.این رو خودتان می گوید.چون نمی دانید بالاخره مسیر چیست و در حال مطالعه است مبهم است دیگر.معنی ابهام مگر غیر از این است؟

نه ابهام نداریم.ما می دانیم یک چیزی را که باید به آن برسیم باید برویم مطالعه کنیم و تحقیق.مطالعات مشاور ما که تمام شد برای ما مشخص می شود که باید از کجا عبور کنیم.اما الان نمی توانیم بگوییم که تغییر می کند،تغییر نمی کند،بخشی از آن تغییر می کند و یا اصلا تغییر نمی کند.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید