Performancing Metrics

بزرگان مس دنیا کدامند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 407981
تاریخ انتشار: 1 فروردین 1397 - 11:19
اطلاعات سازمان زمین شناسی آمریکا نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۷ شیلی بار دیگر در جایگاه بزرگترین تولیدکننده مس جهان ایستاد.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، قیمت مس در سال ۲۰۱۷ عملکرد خوبی داشت و برای نخستین بار در چند سال گذشته از مرز ۷۰۰۰ دلار در هر تن عبور کرد.

بسیاری از مدیران عامل صنعت مس نسبت به دورنمای این فلز در سال ۲۰۱۸ خوش‌بین هستند و برخی از تحلیلگران نیز خوش‌بینی محتاطانه‌ای دارند. اما با توجه به عوامل متعددی که دخیل هستند، پیش‌بینی وضعیت مس در کل سال میلادی جاری دشوار خواهد بود.

بر پایه آمار سازمان زمین شناسی آمریکا، تولید مس جهان در سال ۲۰۱۷ به ۱۹.۷ میلیون تن رسید که حدود ۴۰۰ هزار تن در مقایسه با سال ۲۰۱۶ کاهش داشت.

پایگاه خبری "اینوستینگ نیوز" در گزارشی به بررسی ۱۰ کشور برتر جهان در تولید مس در سال ۲۰۱۷ پرداخته است که عبارتند از:

۱-شیلی

تولید معدنی: ۵.۳۳ میلیون تن

تولید مس شیلی در سال ۲۰۱۷ برای دومین سال متوالی کاهش یافت و به ۵.۳۳ میلیون تن رسید با این‌همه این کشور همچنان بزرگترین تولیدکننده مس جهان در سال گذشته بود. کاهش تولید مس شیلی تا حدودی به دلیل سیاست‌های میشله باچله، رییس جمهور این کشور بود در حالیکه اعتصاب در معدن اسکوندیدای شرکت "بی اچ بی بیلتون" نیز بی‌تاثیر نبود. اعتصاب اسکوندیدا طولانی‌ترین اعتصاب در تاریخ معدنکاری معاصر شیلی بود. برخی از ناظران بازار، به کارهای تعمیراتی در یک معدن بزرگ دیگر اشاره کردند که در افت تولید شیلی موثر بود.

۲_ پرو

تولید معدنی: ۲.۳۹ میلیون تن

پرو سال خوبی داشت و تولید مس این کشور اندکی افزایش یافت و از ۲.۳۴ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ به ۲.۳۹ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ رسید. معادن بزرگ مس در پرو شامل معدن "کِیاوکو" شرکت آنگلوامریکن و معدن "تیا ماریای" شرکت "ساوترن کاپر" هستند. تولید پرو سال گذشته با سرمایه‌ گذاری ۲۸.۲۷ میلیارد دلاری در معادن مس تقویت شد. همچنین این افزایش تولید با وجود شماری اعتصاب مانند اعتصاص معدن "سرو ورده" شرکت "فریپورت مک موران" در مارس حاصل شد. در نوامبر اعتصاب دیگری در صنعت معدنکاری پرو به وقوع پیوست که این بار در دو معدن بزرگ "کوآخونه" و "توکه پالای" شرکت ساوترن کاپر بودند.

۳_ چین

تولید معدنی: ۱.۸۶ میلیون تن

چین بزرگ‌ترین مصرف کننده مس جهان بوده و در سال ۲۰۱۷ در رتبه سومین تولیدکننده بزرگ این فلز باقی‌ماند. تولید این کشور در سال گذشته مجددا کاهش یافت و این بار به ۱.۸۶ میلیون تن رسید. این کشور همچنین با کاهش تولید پالایشگاهی و کوره‌های ذوب آهن که در راستای برنامه مبارزه با آلایندگی صورت گرفت، شاهد کاهش واردات مس بود. تصمیم چین برای ممنوعیت واردات قراضه مس نیز در تقویت قیمت‌های مس موثر بود، زیرا انتظار می‌رود تقاضا برای مس پالایش شده افزایش پیدا کند. شرکت "زیجین ماینینگ" بزرگترین تولیدکننده مس است. این شرکت مالک معدن طلا و مس "زیجین شان" و همچنین معدن طلا و مس "شوگوآنگ" است.

۴_ آمریکا

تولید معدنی: ۱.۲۷ میلیون تن

تولید مس آمریکا از ۱.۴۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ به ۱.۲۷ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ کاهش یافت. طبق گزارش سازمان زمین شناسی آمریکا، این کاهش به دلیل افت عیار سنگ‌های استخراج شده و مشکلات فنی ناشی از شرایط جوی نامساعد بود. همچنین تعطیلی‌های برنامه‌ریزی شده برای کارهای تعمیراتی و یک حادثه مرگبار که به توقف شش هفته‌ای فعالیت یک کارخانه ذوب مس منجر شد، در کاهش تولید این کشور موثر بود. عمده تولید مس آمریکا در ۲۳ معدن در آریزونا، نیومکزیکو، یوتا، نوادا، مونتانا و میشیگان انجام شد و این ایالت‌ها منبع ۹۹ درصد از تولید معدنی این کشور بودند. معدن مس "بینگام کانیون" شرکت "ریوتینتو" سهم بسزایی در تولید مس آمریکا داشت.

۵_ استرالیا

تولید معدنی: ۹۲۰ هزار تن

تولید مس استرالیا ۲۸ هزار تن در سال ۲۰۱۷ کاهش یافت. در طول سال تولید معدن "المپیک دام" شرکت "بی اچ پی بیلیتون" کاهش قابل توجهی پیدا کرد. در بازبینی عملیاتی این شرکت برای نیمه دوم سال ۲۰۱۷ خاطر نشان شده که تولید این معدن ۳۱ درصد در مقایسه با سال پیش از آن کاهش یافت. این کاهش به دلیل فعالیت‌های تعمیراتی یک کارخانه ذوب بزرگ بود که از آن زمان تکمیل شده و این معدن تولید خود را از سرگرفت و تولیدش به در مارس به ظرفیت کامل رسید.

۶_ کنگو

تولید معدنی: ۸۵۰ هزار تن

تولید مس در کنگو از ۸۴۶ هزار تن در سال ۲۰۱۶ به ۸۵۰ هزار تن در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت. معدن کاتانگا که توسط گلنکور اداره می‌شود یکی از تولیدکنندگان بزرگ مس کنگو است. این معدن تولید مس را در سال ۲۰۱۵ به دلیل قیمت‌های پایین مس متوقف کرده بود، اما تولیدش را در دسامبر سال ۲۰۱۷ از سرگرفت. با از سرگیری تولید کاتانگا بسیاری از ناظران بازار امیدوار هستند آمار تولید این کشور در سال ۲۰۱۸ به سطح بالاتری افزایش پیدا کند. مدیران این معدن پیش‌بینی کرده اند امسال ۱۵۰ هزار تن مس و در سال ۲۰۱۹، ۳۰۰ هزار تن مس استخراج خواهد شد که سهم بزرگی در مجموع تولید کنگو خواهد داشت.

۷_ زامبیا

تولید معدنی: ۷۵۵ هزار تن

تولید مس زامبیا اندکی در سال ۲۰۱۷ کاهش یافت و اکثر ناظران تولید کمتر در معدن مس کانکولا که زیرمجموعه شرکت ودانتا ریسورسز است را عامل این کاهش عنوان کردند. تصور می‌رود علت کاهش تولید در کانکولا، افت عیار سنگ‌های استخراج شده باشد. دولت زامبیا امیدوار بود تولید مس در سال گذشته به علت توسعه معادن فعلی و اجرای پروژه‌های جدید به ۸۵۰ هزار تن برسد. با این‌همه تامین نیرو و زیرساخت موانع عمده برای رسیدن به این هدف بودند. تامین نیرو به خصوص به مساله مهمی تبدیل شده است زیرا قیمت برق در زامبیا به محض حذف یارانه‌های انرژی صعود خواهد کرد.

۸_ مکزیک

تولید معدنی: ۷۵۵ هزار تن

مکزیک شاهد افزایش اندک تولید مس بود و تولید این کشور از ۷۵۲ هزار تن در سال ۲۰۱۶ به ۷۵۵ هزار تن در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت. این کشور خانه شرکت "گروپو مکزیکو" است که مالک ۸۵ درصد از شرکت "ساوترن کاپرن" - یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده مس در جهان - است. مس ۶۵ درصد از مجموع درآمد گروپو مکزیکو را در سال ۲۰۱۷ تشکیل داد و این شرکت مدعی است صاحب بزرگترین ذخایر مس در جهان است. گروپو مکزیکو بخشی از سرمایه‌گذاری خود را به تکمیل توسعه معدن توکه‌پالا اختصاص داده و پیش بینی کرده با این سرمایه‌گذاری، تولید مس این معدن ۶۹ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت.

۹_ اندونزی

تولید معدنی: ۶۵۰ هزار تن

اندونزی در فهرست بزرگترین تولیدکنندگان مس یک تازه وارد بود که در رتبه نهم قرار گرفت. تولید مس این کشور سال میلادی گذشته کاهش یافت و از ۷۲۷ هزار تن در سال ۲۰۱۶ به ۶۵۰ هزار تن در سال ۲۰۱۷ رسید. یکی از معادن بزرگ اندونزی معدن گراسبرگ شرکت فریپورت مک موران است. فری پورت معدنکاری در این معدن روباز را در سال ۱۹۹۰ آغاز کرد و در حال حاضر در فاز نهایی این معدن روباز را که حاوی مس و طلای عیار بالا است، سرگرم استخراج است. در ماه‌های آینده این شرکت قصد دارد فعالیتش را به معدنکاری زیرزمینی تغییر دهد.

۱۰_ کانادا

تولید معدنی: ۶۲۰ هزار تن

تولید مس کانادا در سال ۲۰۱۷ کاهش یافت و این کشور را در انتهای فهرست برترین تولیدکنندگان این فلز قرار داد. تولید کانادا از ۷۰۸ هزار تن در سال ۲۰۱۶ به ۶۲۰ هزار تن در سال ۲۰۱۷ رسید. اگرچه رشد ارزش دلار آمریکا ممکن است قیمت مس را تحت فشار قرار دهد، اما نرخ مبادله همچنان برای تولید کنندگان کانادایی که هزینه‌هایشان را به دلار کانادا ثبت می‌کنند اما به دلار آمریکا می‌فروشند یک مزیت خواهد بود.

جایگاه روسیه کجاست؟

طبق گزارش سازمان زمین‌ شناسی آمریکا، اگرچه روسیه یک تولیدکننده بزرگ مس است، اما کاهش تولید این کشور در سال ۲۰۱۷ باعث شد از فهرست ۱۰ کشور برتر در تولید مس خارج شود در حالی که در سال‌های گذشته در میان ۱۰ تولید کننده برتر قرار داشت.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید