Performancing Metrics

اروپا وآمریکا به توافق بر سربرجام نزدیک شده اند | اتاق خبر
کد خبر: 408000
تاریخ انتشار: 1 فروردین 1397 - 12:03
شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی روزسه شنبه به نقل ازیک منبع خبری مدعی شد که اروپا به توافقی با طرف آمریکایی بر سر برجام نزدیک شده‌ است؛ اما همچنان راهی طولانی تا جلب رضایت «دونالد ترامپ» وجود دارد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، این رسانه افزود : طرف‌های اروپایی برجام در ماههای گذشته به صورت محرمانه و با کمترین نشت خبری، با مقام‌ های آمریکایی دیدار داشته‌ و درخصوص برجام مذاکره کرده‌اند.
این شبکه مدعی شد که دو طرف روی وضع برخی تحریم ‌های موشکی و تشدید نظارت‌ها برپایگاه‌های هسته‌ای ایران به توافق هایی رسیده اند، امابرسر محدودیت‌ های قابل انقضای برجام همچنان اختلاف دارند.
به گزارش این شبکه، قدرت‌های اروپایی می‌گویند که اصلاح این بخش از برجام (محدودیت‌هایی که به تدریج منقضی می‌شوند) به معنای مذاکره مجدد است و آنها به شدت با این مسئله مخالف هستند.
برمبنای این گزارش، البته دیپلمات های اروپایی‌ به موجب تغییراتی که به تازگی در وزارت خارجه آمریکا صورت گرفته، نگرانی‌ بسیاری درباره نتیجه مذاکرات دارند. اروپایی ها در نشستی که پنجشنبه گذشته در برلین پایتخت آلمان برگزار شد، از هیات آمریکایی پرسیده اند که آیا اختیاری برای مذاکره و تصمیم گیری دارد یا نه؟.
یک منبع آگاه اروپایی دراین رابطه می‌گوید: بیش از آنچه که فکر می‌کردیم به توافق با هیات آمریکایی نزدیک شده‌ایم و گرچه امیدوار نیستیم، اما به تلاش ادامه می‌دهیم. وضعیت 50 - 50 است.
وی ادامه می دهد: ترس ما این است که حتی اگر به توافقی با مذاکره‌کنندگان آمریکایی برسیم، ترامپ باز هم اعلام کند که از توافق خارج می‌شود.
رئیس جمهوری آمریکا مطابق با قانون مصوب کنگره این کشور تا تاریخ 12 مه (22 اردیبهشت) فرصت دارد تا در رابطه با تداوم تعلیق تحریم های ایران تصمیم گیری کند و این در شرایطی است که وی این اقدام را منوط به تحقق خواسته های گزاف خود دانسته است.
آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون در 10 گزارش خود پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است و رئیس جمهوری آمریکا نیز برای آخرین بار روز 22 دی ماه سال گذشته تعلیق تحریم های ایرنا را امضا کرد و مدعی شد در صورتی که اصلاحات مد نظر او در خصوص بند غروب، تشدید نظارت ها و الحاق مسائل موشکی به برجام لحاظ نشود، از این توافق خارج می شود.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در متن برجام به عنوان تنها مرجع صالح برای نظارت برعملکرد ایران شناسایی شده است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید