Performancing Metrics

دستگاه‌ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند | اتاق خبر
کد خبر: 408138
تاریخ انتشار: 3 فروردین 1397 - 20:52
خطیب نماز جمعه این هفته تهران مطرح کرد
خطیب اولین نماز جمعه تهران در سال 97، استقلال سیاسی امروز ملت ایران را سرمایه گرانبها خواند و با اشاره به نامگذاری امسال، گفت:‌ همه دستگاه‌ها و نهادها باید دستورالعملی برای زیرمجموعه‌های خود صادر کنند مبنی بر اینکه خرید هر کالای غیرایرانی ممنوع است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد طی سخنانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با تبریک سال 97، ابراز امیدواری کرد که در پرتو آموزه‌های دینی، مسیر سعادت و عزت آنگونه که شایسته ملت ایران است، پیموده شود.

وی با این توضیح که خطبه دوم نماز جمعه را با الهام از بیانات مقام معظم رهبری در آغاز سال مطرح می‌کند، گفت: امیدوارم با عزم راسخ و استفاده از سرمایه‌ها و ظرفیت‌ها و تحلیل درست از کاستی‌ها و ضعف‌ها راه برون‌رفتی از چالش‌های پیشرو را بدست آورده و با شدت در مسیر خلق قدرتی برتر و به دست آوردن جایگاهی ممتاز و شایسته و زیبنده ملت ایران قدم برداریم. بدون تردید این موضوع نیازمند اجماع ملی است، باید دست‌ها را در دستان یکدیگر قرار داده و زیر سایه عمود خیمه انقلاب متحد و هماهنگ عمل کنیم تا بتوانیم به موفقیت‌ها و پیروزی‌های لازم دست پیدا کنیم.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به فرازی از بیانات مقام معظم رهبری درباره استقلال و آزادی، گفت: استقلال سیاسی امروز ملت ایران سرمایه بزرگ، گران‌بها و دست نیافتنی است. در 200 سال اخیر بیش از 50 درصد از جغرافیای ایران تجزیه شد و حکمرانان ناسالم، وابسته و مزدور در مجلس شورای ملی سابق با قیام و قعود تجزیه کشور را تصویب کردند؛ لذا جوانان عزیز ایران بدانند که امروز ایران در جایگاه فاخر و برجسته‌ای از استقلال قرار دارد.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: چند روز قبل رییس اسبق دانشکده ژئوفیزیک دانشگاه تهران در نشستی با جمعی از اساتید فرهیخته دانشگاه به این موضوع اشاره کرد که قبل از انقلاب در استان سیستان و بلوچستان دوران سربازی‌اش را سپری می‌کرده که شاهد بوده درجه‌دار و مستشار آمریکایی وارد پادگان شد و فرمانده ارشد دانشگاه در برابر او با تواضع و فروتنی سلام نظامی داد. این حقارت ملت ایران در برابر یک درجه‌دار آمریکایی را با همه وجود مشاهده کرده و ساعت‌ها گریه کرده است.

وی اضافه کرد: جوانان عزیز، انقلاب اسلامی آن شرایط دیروز را به اقتدار امروز تبدیل کرده است که رییس‌جمهور آمریکا اظهار می‌دارد نفوذ ایران در منطقه برای آنها مایه نگرانی است. این نفوذ منطقه‌ای اسلام و آموزش‌های وحیانی است که ملت‌های فلسطین، یمن، لبنان، عراق و ملت‌های منطقه با آن هویت دیگری پیدا کردند.

ابوترابی‌فرد تاکید کرد: ‌در حوزه استقلال سیاسی ملت بحث فراوان است اما جوانان، دانشگاهیان و دانشجویان بدانند هیچ ملتی نمی‌تواند قله‌های رفیع و بلند اقتدار را فتح کند مگر آنکه در سایه استقلال آن هم به معنای واقعی کلمه رسیده باشد. امروز در منطقه و جهان پرچمدار این استقلال عزت‌بخش و افتخارآفرین هستیم، این همان ترجمه فرموده امام موسی بن جعفر است که فرمودند تمام عزت از اطاعت از امام و پیشوای عادل حاصل می‌شود.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در حوزه آزادی، گفت: رهبر معظم انقلاب اشاره کردند که آزادی در کشور تامین شده، عده‌ای بی‌انصافی می‌کنند و با استفاده از آزادی موجود به دروغ می‌گویند آزادی وجود ندارد. امروز در کشور ما آزادی فکر، آزادی بیان و آزادی انتخاب است. با الهام از این سخن دو توصیه به صاحبان قلم، فکر و اندیشه‌ورزان و به مسئولان قضایی و ذیربط دارم.

وی توضیح داد: به صاحبان قلم، فکر و اندیشه‌ورزان که با مبانی انقلاب زاویه و نقد دارند توصیه می‌کنم که از این کلام رهبری الهام گیرند که اگر نقد دارید اهل انصاف باشید. باید ما هم اهل انصاف باشیم و همه رعایت کنیم لذا اگر عزت ملت ایران را می‌خواهید همه باید منصف باشیم بخصوص کسانی که در مقام نقد قرار می‌گیرند. اگر نقدی دارید آن را با انصاف بیان کنید و نقد به دولت، دستگاه قضایی و مجلس و همه حوزه‌ها در چارچوب انصاف، عدل و علم بیان شود.

ابوترابی‌فرد افزود: توصیه به مسئولان قضایی و ذیربط آن است همان‌طور که رهبری معظم انقلاب بارها تبیین کرده‌اند در نظام جمهوری اسلامی ایران آزادی فکر، آزادی بیان و آزادی انتخاب است اما مسئولان مراقب باشند مبادا از این نقشه راه گامی فراتر برداشته شود.

وی با تاکید بر اینکه اقتدار نظام در سایه التزام به رهنمودهای رهبری حاصل شده که برآمده از آموزه‌های قطعی دین و قانون اساسی الهام بخش جمهوری اسلامی است، گفت که همه باید در این چارچوب گام برداریم.

امام جمعه موقت تهران به بیانات رهبری درباره نامگذاری امسال به سال حمایت از کالای ایرانی اشاره و اظهار کرد: تولید ملی در سایه تلاش  مبتنی بر دانش، علم و ایمان سه نهاد موفق می‌شود؛ اولین نهاد، نهاد تولیدکننده کالا است.

وی افزود: تولیدکنندگان کالا در ایران اسلامی باید کالای خود را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه تمام شده در کوتاه‌ترین زمان تولید کنند. اگر می‌خواهید کالای ایرانی، ایران و 15 کشور همسایه را فتح کرده و به افق‌های دور راه پیدا کند باید از بالاترین کیفیت و کمترین هزینه تمام شده در کوتاه‌ترین زمان تولید برخوردار باشد، ‌این تولید یعنی تولید دانش‌بنیان.

ابوترابی‌فرد در عین حال گفت:‌ استادان و فرهیختگان دانشگاهی بیان می‌کنند که صنعت و اقتصاد به دانشگاه‌ها فشار نمی‌آورد و کمکی از دانشگاه‌ها برای حل معضلات و مشکلات طلب نمی‌کند. حال اینکه صنعتی پیشرو خواهد بود که به دانشگاه برای حرکت فشار آورد. دفاع مقدس، دانشگاه را به یک سکوی پرش تبدیل کرد. نیروهای انقلابی مدافع کشور دانشگاه را به عامل پرقدرت برای خلق قدرت برای ملت ایران تبدیل نمود اما امروز صنعت کمترین رابطه را با دانشگاه دارد.

وی ادامه داد: باید این دغدغه رهبری که از سال‌ها پیش درباره صنعت و دانشگاه عنوان کرده‌اند در سایه مطالبه نهاد تولیدکننده کالا به وجود آید. یکی از کارفرمایان و کارآفرینان موفق کشور نزدیک به دو دهه قبل درباره بازدیدش از بنگاه فعال اقتصاد در کره جنوبی می‌گفت که آن بنگاه 300 نفر پرسنل داشت که 100 نفر آنها در واحد پژوهشی و تحقیقی کار می‌کردند یعنی یک سوم بنگاه در حال تولید علم بود و امروز این کشور دانش صادر می‌کند و علم را مبدل به ثروت می‌نماید.

ابوترابی‌فرد تاکید کرد: بنگاه اقتصادی نمی‌تواند بدون عقبه علمی به عنوان مولد و پیشرو تبدیل شود. بیدار شوید و به پا خیزید و در این راه فعال شوید.

وی دولت را به عنوان نهاد دیگر در موفقیت تولید ملی تاثیرگذار خواند و گفت: منظور از نهاد دولت تنها دستگاه‌های اجرایی نیست بلکه تمامی دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه است که مسئولیت جدی در این باره دارند. بنده به عنوان فردی که در فضای مدیریت کلان کشور بوده و هستم، می‌گویم امروز نهاد دولت به معنای کامل در خدمت اقتصاد ملی نیست و بیش از آنکه در خدمت باشد مانعی پیش‌روی اقتصاد ملی است. نهاد دولت باید همه موانع پیش‌روی اقتصاد مقاومتی و رشد اقتصادی را بردارد و زمینه حرکت و پیشرفت را فراهم کند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران تاکید کرد: معاون اول رییس‌جمهور با الهام از بیانات رهبری، حرکتی الهام‌بخش داشتند اما من این نسخه را کامل می‌کنم و به همه مدیران و مسئولان توصیه می‌کنم که باید همه نهادها و دستگاه‌ها دستورالعملی برای زیرمجموعه خود صادر کنند تا به طور کلی خرید هر کالای غیرایرانی ممنوع شود. دستگاه‌ها و مدیران در رده‌های مختلف بدانند که در صف اول تامین نیاز از تولیدات داخلی هستند.

وی در عین حال گفت: در کنار این دستورالعمل باید کمیته‌هایی در همه نهادها با حضور افراد متخصص و صاحب‌نظر تشکیل شود تا اگر مدیران اعلام کردند که نیاز به واردات کالای خارجی وجود دارد این نیاز را در کوتاه‌ترین زمان بررسی کرده و در صورت لزوم اجازه خرید را صادر کنند البته مدیران و مسئولان باید توجیه قابل دفاعی برای خرید کالای خارجی داشته باشند.

ابوترابی‌فرد ملت ایران را به عنوان نهاد سوم برای حمایت از تولید داخلی و ملی معرفی کرد و گفت: همه ما برای حمایت از تولید داخلی مسئول هستیم. باید اذعان کنیم که امروز خرید کالای خارجی به فرهنگی در جامعه تبدیل شده، این فرهنگ را باید تغییر داد و همه نگاه‌ها معطوف به تولیدات داخلی باشد. کارآفرینان و تولیدکنندگان داخلی باید این موضوع را دیده و فضای اطمینان‌بخشی برای آنها خلق کنیم.

به گفته وی، زمانی تولید و کالای ایرانی در جایگاه فاخری قرار می‌گیرد که با هدف صادرات تولید شود و اگر نگاه کارآفرینان در ایران معطوف به بازار خارجی باشد زنده نمی‌مانند.

وی افزود: نگاه اقتصادی‌ای زنده خواهد بود که تولیداتش مبتنی بر کیفیت خوب و قیمت کمتر و قابل رقابت در بازار خارجی باشد؛ لذا به ملت ایران توصیه می‌کنم کمتر مصرف کنند تا امکان صادرات کالای ایرانی فراهم شده و ارز بیشتری به کشور وارد شود.

ابوترابی‌فرد در پایان خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته تهران، گفت: ما در ایام سال بخصوص زمستان 750 میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌کنیم تا امکان صادرات یک متر مکعب گاز برای کشور فراهم نشود. این راه اقتصاد مقاومتی و مسیر عزت و اقتدار ملی نیست. باید نقشه راه خود را تغییر دهیم.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در خطبه‌های اول با اشاره به آیات قرآن کریم درباره حیات، گفت: واژه پژوهان حیات را به معنای زندگی تعریف کرده‌اند؛ لذا با الهام از آموزه‌های حیات بخش قرآن سه مرتبه حیات را می‌توان تعریف کرد؛ مرتبه اول حیات حیوانی متاثر از شهوت و در چارچوب پاسخ به غرائض و شهوت است. گاهی بشر حیات خود را به این مرتبه تنزل می‌دهد که قرآن جامعه انسانی را به شدت از این مرتبه پست و بی‌ارزش برحذر داشته و به سوی مراتب برتر از حیات دعوت کرده است.

وی حیات عقلانی را مرتبه دوم از حیات و راهی برای رسیدن به مرتبه برتر عنوان و اظهار کرد: اگر انسان از نعمت اندیشه، خرد و تعقل محروم شود از نعمت حیات نیز محروم خواهد بود. حیات انسانی در گروی حیات عقلانی است.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: از مهمترین ادراکات عقل آن است که با فریاد اعلام می‌کند به معلم و آموزگار نیاز مبرم دارد. شایسته‌ترین معلم برای انسان را خدا و اولیای تربیت یافته در مسیر توحید می‌شناسد لذا انسان در سایه حیات عقلانی به نعمت گران‌بهای توحید و فهم آموزه‌های وحیانی آراسته می‌شود. کسانی که تحت تعلیم و تربیت قرآن قرار می‌گیرند عقل در وجود آنان حکومت می‌کند. انسان در سایه عقل برهانی هدایت و سعادت پیدا کرده و به بالاترین مراتب کمال دست پیدا می‌نماید.

وی مرتبه سوم از حیات را حیات الهی عنوان و خاطرنشان کرد: انسان با بهره‌گیری از عقل و تسلیم شدن در برابر وحی به بالاترین مرحله حیات یعنی حیات الهی و مقام رفیع عبودیت در سایه مقام بلند و والای بندگی و ارتقای اندیشه رسیده و با عالم ملکوت ارتباط برقرار می‌کند. این بالاترین مرتبه حیات انسانی است، خوشا به حال جوامعی که در اندیشه دستیابی به این مرتبه از حیات هستند.

ابوترابی‌فرد تاکید کرد: انسان‌های مومن و آراسته به ایمان و عمل صالح و حیات ویژه دست پیدا می‌کنند،‌ این مقام شایسته انسان و درجه والایی از حیات است که باید برای رسیدن به آن تلاش کرد. جامعه نیز در پرتو مدیریت رهبران صالح به حیات واقعی می‌رسد. قطعا اگر در پرتو ولایت حضرت علی زندگی کنیم می‌توان به نحو شایسته‌ای زندگی را سامان بخشید و اجرای عدالت در جامعه پایدارتر می‌شود.

خطیب نماز جمعه تهران تحکیم پیوند امت با امام را رمز عزت و سعادت خواند و گفت: 11 فروردین میلاد امام علی و 29 اسفند نیز ولادت امیرالمومنین است لذا سالی که با نام علی آغاز و با نام او پایان می‌یابد سالی است که باید با الهام از رهنمودهای رهبری به تحول تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه عزت ما در سایه امامت و پیشوایی پیشوایان صالح و عادل حاصل شده است، افزود: هر چه انقلاب دارد در پرتو امام و امت صالح خویش است. تمام قدرت ما در سایه این دو گوهر گران‌بها بدست آمده است. اگر امروز جبهه مقاومت اسلامی در مقابل نظام سلطه و آمریکا ایستاده و اجازه نمی‌دهد آنها به منافع نامشروع خود در منطقه دست پیدا کنند در راستای این پیوند استوار می‌باشد.

ابوترابی‌فرد در پایان ابراز امیدواری کرد که در پرتو آیات نورانی قرآن و آموزه‌های دینی و اطاعت و آراستگی به آن، در مقام عمل به حیات راستین و عزت دست پیدا کنیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید