Performancing Metrics

دمای مسکن افت کرد | اتاق خبر
کد خبر: 408512
تاریخ انتشار: 11 فروردین 1397 - 12:37
کاهش محسوس معاملات مسکن در آخرین ماه از سال ۱۳۹۶ پیش‌بینی‌ها در این خصوص که بازار مسکن در سال ۱۳۹۷ به رونق کامل می‌رسد را به چالش کشید.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، نشانه‌های رکود تورمی به تدریج در بازار مسکن ظهور و بروز یافته است. از چهار ماه قبل پیش‌بینی اینکه رشد قبل از موعد قیمت مسکن می تواند به افت معاملات منجر شود در آخرین ماه سال ۱۳۹۶ محقق شد. طبق اعلام بانک مرکزی معاملات در اسفندماه پارسال تنها ۰.۵ درصد نسبت به ماه مشابه در سال ۱۳۹۵ افزایش یافت؛ در حالی که قیمت ۲۶ درصد رشد نشان داد. این شرایط در حالی رقم خورد که در آذرماه شاهد جهش ۵۰ درصدی معاملات بودیم اما همزمان با این نشانه، قیمت‌های پیشنهادی به طور غافلگیرکننده ای افزایش یافت و به همین دلیل رشد نقطه به نقطه خرید و فروش ملک در شهر تهران روند نزولی به خود گرفت و به ترتیب در ماه‌های دی و بهمن شاهد افزایش ۱۹ و ۱۷ درصدی معاملات نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۹۵ بودیم. این افت فشار ادامه یافت تا این‌که در اسفندماه و طبق انتظار، سرعت رشد معاملات تقریبا صفر شد.

 

مظنه قیمت مسکن در تهران بر اساس معاملات فروردین ماه ۱۳۹۷

محله

متراژ

سن بنا

قیمت (تومان)

جوادیه

۶۰ متر

۸ سال

۲۲۳ میلیون

بریانک

۵۶ متر

۲ سال

۱۳۵ میلیون

آهنگ

۴۵ متر

نوساز

۱۵۸ میلیون

تهرانپارس

۵۷ متر

۱۹ سال

۱۸۱ میلیون

آپادانا

۷۱ متر

۱۷ سال

۲۶۵ میلیون

آبشار دمار

۷۸ متر

۲ سال

۴۰۷ میلیون

یوسف آباد

۹۰ متر

۹ سال

۸۰۰ میلیون

دروس

۹۵ متر

۶ سال

۸۷۰ میلیون

آلستوم

۹۲ متر

۲ سال

یک میلیارد و ۹ میلیون

پونک

۹۹ متر

۶ سال

یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون

ازگل

۲۶۰ متر

۳ سال

یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روند نزولی خرید و فروش مسکن در شهر تهران در حالی رقم خورده که التهاب بازار ارز اثر دوگانه در بازار مسکن ایجاد کرده است. طی سه ماه قیمت ارز از محدوده ۳۸۰۰ تومان به بیش از ۵۰۰۰ تومان رسیده؛ یعنی ۳۱ درصد افزایش یافته است. تقریبا چنین رشدی را در بازار مسکن نیز شاهد هستیم؛ چرا که اغلب مالکان نمی خواهند ارزش پول و دارایی آنها از بین برود اما آیا این شرایط در بازار مسکن می تواند ادامه پیدا کند؟

اغلب کارشناسان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که جهش دلار با پرش مقطعی قیمت مسکن همراه خواهد بود که در نهایت منجر به تشدید رکود این بازار خواهد شد. یعنی بازار مسکن که هنوز به طور کامل از رکود خارج نشده باید رکودی دیگر را در سال ۱۳۹۷ تجربه کند.

ایده‌آل‌ترین سناریو برای بازار مسکن در سال جاری این است که سرعت رشد قیمت کاهش یابد. در حال حاضر قیمت مسکن ۱۸.۸ درصد بالاتر از تورم نقطه به نقطه و ۳.۳ درصد بالاتر از تورم عمومی قرار گرفته است. به بیان دیگر، مسکن هم اکنون کالایی سودده محسوب می‌شود اما موضوع این است که با توجه به مازاد ۲.۶ میلیونی، جهش قیمت، پایین بودن توان خرید متقاضیان موثر و متناسب نبودن تسهیلات پرداختی با قیمت مسکن، ساخت و ساز با هدف فروش فوری با ریسک بالایی همراه خواهد بود و به همین دلیل انتظار می رود عرضه مسکن کماکان از تقاضا کمتر باشد.

افت محسوس معاملات مسکن در آخرین ماه از سال ۱۳۹۶ تمام پیش بینی ها در این خصوص که بازار مسکن در سال ۱۳۹۷ به روند رونق خود ادامه خواهد داد را به چالش کشیده است. تا قبل از این کارشناسان معتقد بودند در سال جاری قیمت مسکن ۲ تا ۵ درصد بالاتر از نرخ تورم قرار می‌گیرد و معاملات با افزایش ملایم حدود ۱۰ درصد وارد فاز رونق خواهد شد؛ اما با این شرایط باید منتظر ماند تا اثر تورمی دلار و رشد یکباره قیمتهای پیشنهادی که بعضا تا ۴۰ درصد افزایش نشان می دهد را در بازار مسکن دید.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید