Performancing Metrics

حال و هوای بازار ارز ساعاتی پس از اعلام تک‌نرخی شدن دلار | اتاق خبر
کد خبر: 409000
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1397 - 13:26
مشاهدات از بازار ارز در ساعات اولیه امروز نشان می‌دهد که هنوز دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان عرضه نمی‌شود و عمدتا این نرخ تنها بر روی تابلوی اعلان قیمت‌های صرافی‌هاست.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بازار ارز صبح امروز با حضور نسبتا گسترده متقاضیان همراه شده و مقابل برخی از صرافی‌های خیابان فردوسی و چهارراه استانبول صف‌های طولانی شکل گرفته است.

این اتفاق در حالی افتاده که شب گذشته جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت با حضور رئیس جمهوری برگزار شد و پس از آن اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری اعلام کرد که نرخ دلار برای تمامی افراد و فعالان اقتصادی ۴۲۰۰ تومان است و فروش دلار با بیش از این نرخ قاچاق به حساب می‌آید و عملا با نرخ ۴۲۰۰ تومان دلار تک‌نرخی شده است.

 

 

اما مشاهدات از بازار ارز در صبح امروز (۲۱ فرودین) حاکی از آن است که عملا هنوز این اتفاق نیفتاده و برخی از دستفروشان و دلالان دلار را با نرخ بیش از ۵۵۰۰ تومان عرضه می‌کنند. در میان صرافی‌ها همچنان تعداد زیادی از خرید و فروش دلار خودداری می‌کنند و تنها چند صرافی به شکل محدود که عمدتا صرافی بانک‌ها هستند، دلار می‌فروشند.

مشاهدات نشان می‌دهد که روی تابلوی اعلان قیمت‌ صرافی‌ها بر اساس آنچه معاون اول رئیس جمهوری اعلام کرده است، نرخ خرید و فروش دلار ۴۲۰۰ تومان ثبت شده است. اما عملا با این نرخ فروخته نمی‌شود.

مقابل یکی از صرافی‌ها که صف نسبتا طولانی شکل گرفته است، دلار با نرخ حدود ۴۹۰۰ تومان فروخته می‌شود و پرس و جو از برخی متقاضیان نشان می‌دهد که این ارز تنها با ارائه مدارک مسافری از جمله پاسپورت و ویزا امکان‌پذیر است و سقف آن هم بین ۱۰۰۰ دلار تا ۳۰۰۰ دلار است.

برخی از صرافی‌ها عنوان می‌کنند که "هنوز ارز به صرافی‌ها تزریق نشده و قرار است طی ساعات آینده دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان فروخته شود".

اما آنچه واضح به نظر می‌رسد این است که شرایط فعلی بازار با ابهام مواجه است و خیلی از متقاضیانی که در صف‌ها ایستاده‌اند، اطلاع دقیقی از وضعیت بازار ندارند و نمی‌دانند که قرار است در ساعات آینده چه اتفاقی در بازار بیفتد.

یکی از متقاضیان می‌گوید که "نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار امکان‌پذیر نیست، ممکن است برای یکی - دو روز با این نرخ فروخته شود، اما مجددا شرایط به حالت قبلی برمی‌گردد". برخی دیگر از متقاضیان اظهار می‌کنند که "در ماه آینده و در صورت خروج آمریکا از برجام قیمت دلار با شتاب بیشتری صعودی خواهد شد". برخی نیز معتقدند "تک نرخی شدن دلار تصمیم درستی بوده است".

به نظر می‌رسد برای مشخص شدن وضعیت بازار ارز پس از جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت، باید منتظر ماند تا وضعیت بازار بهتر مشخص شود.

گفتنی است که در بازار امروز حضور ماموران نیروی انتظامی و تعزیرات حکومتی برای کنترل بازار نسبتا گسترده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید