اتصال به نظام مالی روسیه، نظام بانکی ایران را تحریم‌ناپذیر می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 413225
تاریخ انتشار: 22 تیر 1397 - 16:12
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به سفر نماینده رهبر انقلاب به روسیه گفت: اتصال به نظام مالی روسیه، نظام بانکی ایران را تحریم‌ناپذیر می‌کند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، مجید شاکری با بیان اینکه  سفر علی اکبر ولایتی به روسیه در مجموع حاوی خبرهای مثبتی بود هر چند برای اجرایی شدن آن باید صبر کرد، اظهار کرد: روسیه به دو دلیل اصلی برای اقتصاد ایران بسیار مهم است.

وی دلیل اول را اینگونه توضیح داد که واردات ایران یک هسته سخت 10 تا ١٣ میلیارد دلاری دارد که شامل کالاهای استراتژیک است. روسیه و مجموعه کشورهای CIS (مشروط به شرایطی) جریان بخش بسیار مهمی از این واردات حیاتی را حتی در سخت ترین شرایط تحریمی به راحتی می توانند برای ایران تضمین کنند.

شاکری در توضیح علت دوم اهمیت روسیه برای ایران گفت: نظام مالی روسیه به لحاظ انتقال ارز (اعم از حواله و نقد) تقریبا تحریم ناپذیر است. چرا که اولا در هم تنیدگی اقتصاد روسیه و مجموعه کشورهای CIS باعث می شود تحریم موثر یکی از این گروه، مستوجب تحریم همه کشورهای مشترک المنافع باشد که هزینه سیاسی آن بسیار بالاست. دوما که روسها با درک تهدید سوئیفت برای اقتصاد خود، بدون آن که تحریم سوئیفت باشند، در ایجاد و توسعه پیام رسان مالی جایگزین پیشتاز هستند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اتصال سرشاخه های مشخصی از نظام بانکی ایران (مشروط به داشتن یک تصویر کلی صحیح) به نظام مالی روسیه، عملا نظام مالی ایران را تحریم ناپذیر می کند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید