مسیر رسیدن کَره داخلی به سفره ایرانی | اتاق خبر
کد خبر: 413240
تاریخ انتشار: 22 تیر 1397 - 21:12
برخی محصولات لبنی مانند کره با وجود دریافت 65 میلیون یورو ارز دولتی از بیست و یکم فروردین ماه، گران شد که برخی کارشناسان دلیل آن را افزایش نرخ جهانی و هزینه تمام شده می دانند و از لزوم بهبود کمی و کیفی شیر خام برای قطع وابستگی در این زمینه سخن می گویند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، دو هفته پیش رییس جمهوری به وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داد فهرست از دریافت کنندگان ارز دولتی (با نرخ 4200 تومان) منتشر شود.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز مطابق با کالاهایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد، دهم تیرماه نخستین فهرست شامل واردکنندگان اقلام خوراکی همچون انواع حبوبات شامل عدس، لوبیا، نخود و لپه، گوشت، برنج و کره، دارو، ملزومات پزشکی، نهاده های بخش کشاورزی همچون کنجاله ذرت، سویا و ذرت و نیز کودهای شیمیایی، لوازم خانگی، تلفن همراه، کالای مرتبط با فناوری اطلاعات و کامپیوتر، موز، تایر، لوازم خانگی، کاغذ و غیره را منتشر کرد.
در این فهرست نام 16 شرکت وارداتی کره با ارز دولتی آمده است که بیش از 65 میلیون یورو گرفته اند.
بیشترین میزان ارز (11میلیون و 999 هزار و 666 یورو) به شرکت بازرگانی موادغذایی شکلی تخصیص یافت.
در رده های بعدی 10 میلیون و 294 هزار یورو به شرکت الین شیمی، هفت میلیون و 755 هزار یورو به شرکت لبنی پاستوریزه پاک (سهامی عام) و 6 میلیون و 65 هزار یورو به شرکت تولید فرآورده های لبنی کاله تعلق گرفت.
مصرف سالیانه کره در کشور حدود 60 هزار تن است که نزدیک 50 هزار تن آن از نیوزیلند و برخی کشورهای اروپایی مانند بلاروس تامین می شود.
در این پیوند، مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده فرآورده های لبنی که نام آن در بهرست دریافت ارز دولتی برای واردات کرده است، گفت: اعمال تحریم های جدید علیه ایران، کمبود ارز در کشور و در نهایت تک نرخی شدن آن، قیمت بسیاری از محصولات مانند کره بیشتر شده است؛ زیرا بخش عمده این محصول از طریق واردات تامین می شود.
«غلامعلی سلیمانی» ادامه داد: در یک سال اخیر قیمت هر تن کره حدود 6 هزار دلار بود اما با وجود شرایط خاص ارزی و افزایش هزینه های تولید و حمل و نقل، قیمت فعلی کره در کشور ما پایین است.
به گفته وی، همچنین تحریم های جدید باعث می شود به ما کره نفروشند و ناچار شویم این محصول را از کشورهای واسطه خریداری کنیم.
«دونالد ترامپ» که از بهمن سال 1395 به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج از توافق هسته ای برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم ها را در دوره 90 و 180 روزه صادر کرد.

** به جای یارانه کره وارداتی، قیمت شیر به صرفه شود
این فعال بخش لبنی قیمت شیرخام تولیدی در کشور را پایین و غیرمنطقی دانست و گفت: نرخ شیرخام شامل چربی و پروتئین تولید داخل، یک سوم قیمت کره وارداتی است که باید مطابق نرخ های جهانی محاسبه شود.
سلیمانی براین باور است که دولت نباید برای کره وارداتی یارانه بپردازد بلکه باید قیمت شیر و چربی تولیدی داخل را افزایش دهد تا با به صرفه شدن تولید، دامداران برای تولید چربی و پروتئین بالا از علوفه مناسب استفاده کنند که این نیز نیازمند توجه دولت به زنجیره تولید از تامین علوفه دامی تا مصرف است.
وی ادامه داد: به طور حتم با افزایش منطقی نرخ شیرخام دامداران علاوه بر افزایش در تولید کیفیت را مورد توجه قرار می دهند که این امر برای صنعت لبنی نیز مهم است زیرا اکنون وزارت جهاد کشاورزی قیمت شیرخام را 1700 تومان محاسبه کرده است و کارخانه ما این محصول را 1500 تا 1600 تومان خریداری می کند؛ درحالی که نرخ شیرخام بیش از قیمت کارشناسی وزارت جهاد کشاورزی است.
وی با بیان این که پایین بودن قیمت شیرخام به کاهش تولید منجر می شود افزود: شرکت ما روزانه یک هزار تن شیر کسری دارد که این امر به کاهش تولید ناشی از پایین بودن قیمت شیرخام می انجامد.
این تولید کننده فراورده های لبنی تاکید کرد اگر به قیمت شیرخام و علوفه دامی مورد نیاز در کشور توجه شود می توانیم شاهد تولید شیرخام با چربی 3.5 تا 3.7 درصد و پروتئین 3.1 تا 3.4 و حجم 50 تا 70 کیلوگرمی باشیم که کره مورد نیاز کشور از این محل تامین شود و دیگر به واردات و خروج ارز از کشور نیازی نباشد.
وی کارخانه های فراورده های لبنی و دامداران را به هم وابسته دانست و افزود: کاهش تولید شیرخام به عنوان ماده اولیه تولید صنعت، می تواند به کارخانه های لبنی ضربه بزند و با کاهش تولید، قیمت محصولات لبنی نیز افزایش یابد.
«باید علاوه بر استفاده از گاوهای مولد در بخش دامپروری، قیمت شیرخام، چربی و پروتئین تولیدی کشور با قیمت بازارهای جهانی و منطقه مطابقت داشته باشد تا بتوانیم رقابت پذیر باشیم».
این تولید کننده فراوردهای لبنی افزود: باید با اعمال بهره بانکی، بیمه، تعرفه و یارانه مناسب، تولید و صادرات را رونق داد که این امر نیز نیازمند آموزش های لازم است به طور مثال در کشور ژاپن برای کار تولیدی وام بدون بهره می دهند.
وی ادامه داد: روسیه به شرکت من پیشنهاد کار در این کشور را داد؛ با این مزیت که بعد از سه سال 25 درصد وام دریافتی بخشوده شود. سود وام های بخش تولید در امریکا 0.25 درصد و ترکیه یک درصد است؛ در حالی که در کشور ما به 24 درصد می رسد، پس نمی توانیم رقابت پذیر باشیم.

** 10درصد زیان برای کره وارداتی
سلیمانی حداکثر سود واردکنندگان کره را یک تا پنج درصد عنوان کرد و گفت: نرخ ارز در ژانویه 2017 حدود 3750 تومان بود که کره با ارز آزاد وارد می شد و در ژانویه 2018 این قیمت به 4750 تومان رسید که 1000 تومان معادل 25 درصد افزایش نرخ را نشان می دهد و اگرتولید کننده ای بهره بانکی 8 درصدی داشته باشد بهره تولید در مجموع 33 درصد می شود.
وی افزود: کره از زمان ثبت سفارش تا ورود و فروش و تبدیل به پول حداقل 6 ماه زمان می برد پس بهره بانکی 2.5 درصد را شامل می شود درحالیکه سود تولید یک تا 5 درصد است و این موضوع 10درصد زیان برای کره وارداتی را نشان می دهد اما برای تامین نیاز داخلی ناچار به تامین این محصول از طریق واردات هستیم.

** قیمت فرآورده های لبنی مشخص نیست
دبیر انجمن صنایع لبنی، افزایش 50 درصدی قیمت کره را رد کرد و گفت: افزایش قیمت کره و سایر فرآورده های لبنی به طور کارشناسی بررسی می شود.
«رضا باکری» افزود: هنوز این قیمت ها از سوی ستاد تنظیم بازار اعلام نشده است.
طبق آخرین آمارهای سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور سالیانه بیش از ٤٥ هزار تن کره به ارزش حدود ٤٠٠ میلیون دلار وارد می شود و کمتر از یک ششم کره مورد نیاز کشور تولید داخلی است.
پارسال خط تولید کره لاکتیکی توسط یکی از شرکت های فرآورده لبنی با ظرفیت اسمی تولید سالیانه هفت هزارتن راه اندازی شد، همچنین مقرر شد یک شرکت فنلاندی فناوری هایی برای توسعه صنایع لبنی مانند تولید کره به ایران وارد کند.
اکنون سالانه نزدیک 10 میلیون تن شیرخام در کشور تولید می شود که سازمان مرکزی تعاون روستایی از سال 13٩٣ در طرح خرید حمایتی و تنظیم بازار شیرخام نقش داشته است.
طبق آمارها در سه سال گذشته با اجرای طرح خرید حمایتی شیرخام از دامداران توسط دولت و صادرات شیرخشک و خامه 100 میلیون دلار ارزآوری برای کشور حاصل شد.
همچنین سهم صادرات محصولات کشاورزی و غذایی از کل صادرات غیرنفتی کشور در سال 1396 حدود 13 درصد بود که با توجه به آمار گمرک، پارسال صادرات کل محصولات کشاورزی و غذایی 6 میلیون و 130 هزار تن به ارزش پنج میلیارد و 930 میلیون دلار بوده است.
صادرات پارسال صنایع غذایی کشور را یک میلیون و 941 هزار تن به ارزش بیش از 2 میلیارد و 824 میلیون دلار اعلام شد این میزان نسبت به مدت مشابه سال 1395 بیش از 17 درصد به لحاظ وزنی افزایش و حدود 1.7 درصد به لحاظ ارزشی کاهش یافت.
لبنیات با صادرات حدود 381 هزار تن به ارزش بیش از 706 میلیون دلار سهمی حدود 25 درصدی از صادرات صنایع غذایی کشور را داشت و پیشتاز صادرات در میان گروه های صنایع غذایی بود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید