Performancing Metrics

سایه کمرنگ تحریم برسر معدن | اتاق خبر
کد خبر: 413434
تاریخ انتشار: 27 تیر 1397 - 15:06
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن از سایه کمرنگ تحریم بر سر معادن کشور خبر داد و گفت: معادن اگرچه از تحریم‌ها آسیب می‌بینند، ولی اثر آن خیلی پررنگ نیست.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، نادعلی اسماعیلی با بیان اینکه بیش از ۶۹ ماده معدنی در کشور وجود دارد، گفت: بخش معدن در دو مقطع گرفتاری عظیمی را تجربه کرد که یکی از آنها دوران جنگ و دیگری تحریم دوره قبلی آمریکا بود که با سربلندی توانست از آن عبور کند؛ این در حالی است که به خوبی توانسته‌ایم مواد اولیه مورد نیاز بخش‌های دیگر صنعتی که وابسته به معادن بودند، به خوبی تامین شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن افزود: اواخر تحریم قبلی، دشمنان متوجه شدند که چرخ کشور به هر حال می‌چرخد و این امر به دلیل تنوع مواد معدنی است، این در حالی است که برخی از کشورهای دنیا، برای مواد اولیه‌ای که به وفور در معادن ایران یافت می‌شوند، بسیار مشتاق بوده و سالانه هزینه هنگفتی را صورت می‌دهند.

نادعلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تحریم‌ها چه میزان در بخش معدن تاثیر خواهد گذاشت تصریح کرد: معدن در دوره جدید تحریم‌ها نیز اگرچه آسیب می‌بیند، اما این آسیب‌ها به اندازه جدی نیست و کمترین آسیب را در اقتصاد ایران خواهد داشت؛ لذا باید از همین تهدید اندک نیز به عنوان یک فرصت استفاده کنیم. از سوی دیگر باید به بخش معدن بهای ویژه ای داده شود و موانع پیش روی آن برداشته شود.

وی اظهار داشت: ما در تحریم در تنگنا قرار می‌گیریم؛ اما فعالیت ما متوقف نمی‌شود؛ این در حالی است که باید برنامه ریزی کنیم تا صادرات خود را در این بخش گسترش دهیم.

نادعلی گفت: ایمنی معادن یکی از مهمترین بخش‌هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد که بر این اساس، سال گذشته با توجه به اتفاقاتی که در معادن ذغال سنگ رخ داد، اکنون وزیر صنعت برای ایمنی معادن و ارتقای آن دستورات ویژه ای صادر کرده است. بر این اساس قرار است که ارزیابی ریسک معادن صورت گیرد. ضمن اینکه اگر معدنی کوچکترین مسائل غیرایمنی داشته باشد، تعطیل خواهد شد.

وی افزود: ۱۲۵ معدن ذغال سنگ در کشور وجود دارد که مرتب از سوی بازرسان بازدید می شود؛ ضمن اینکه ۵ معدن را به صورت پایلوت هر ماه بازدید می کنیم و گزارش آن را به وزیر صنعت ارسال خواهیم کرد. در عین حال در مجموع ۶ هزار معدن داریم که ممکن است علیرغم همه این بازرسی ها و مراقبت ها، برخی حوادث همچون سوانح جاده ای در آن رخ دهد، اما به هرحال ما ایمنی در معادن را به شدت جدی می گیریم.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خاطرنشان کرد: به دستور وزیر صنعت در تمامی معادن زیرزمینی پایگاه امداد و نجات راه اندازی خواهد شد که این یک اقدام بسیار مناسب از سوی وزیر صنعت است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید