Performancing Metrics

سناریوی ادغام بانک‌های نظامی تغییر کرد | اتاق خبر
کد خبر: 413716
تاریخ انتشار: 2 مرداد 1397 - 22:03
در حالی قرار بود شش بانک نظامی در دو گروه ادغام و در نهایت به یک بانک تبدیل شوند که ظاهرا این تصمیم دچار تغییراتی شده و ادغام به صورت یکجا در یک بانک دولتی انجام خواهد شد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در جریان تصمیم بانک مرکزی برای ساماندهی فعالیت‌های بانک و موسسات اعتباری موضوع ادغام بانک‌ها از سال گذشته به طور جدی‌تری در دستور کار قرار گرفت که در راس ساماندهی و ادغام بانک‌های نظامی قرار داشت. از حدود یک سال پیش بود که شایعاتی درباره ادغام بانک‌ها و موسسات نظامی چه آنهایی که دارای مجوز بودند و چه آنهایی که هنوز مجوزی از بانک مرکزی برای فعالیت نداشتند، مطرح شد. در ابتدا در رابطه با موسسه ثامن و بانک مهر اقتصاد با موسسه کوثر بحث‌هایی وجود داشت که با یکدیگر ادغام شوند اما بانک مرکزی آن را تایید نکرد تا اینکه در انتهای سال گذشته بود که فرشاد حیدری-معاون نظارت بانک مرکزی- از تصمیم برای ادغام موسسه ثامن و بانک مهر اقتصاد با بانک انصار خبر داد.

بر این اساس اعلام شد تا بهار سال جاری این ادغام نهایی شود که در دستور کار نیز قرار گرفت و در مدت اخیر موسسه ثامن در بانک انصار ادغام شد. هر چند که قرار بود در ادامه بانک مهر اقتصاد نیز به این دو اضافه شود اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است. از سوی دیگر معاون نظارت بانک مرکزی گفته بود که سه بانک دیگر حکمت، قوامین و موسسه کوثر نیز با یکدیگر ادغام شده و شش بانک نظامی به دو بانک تبدیل می‌شوند و در ادامه این دو بانک با یکدیگر ادغام و یک بانک بزرگ نظامی را تشکیل خواهند داد.

اما بر اساس اظهاراتی که به تازگی معاون نظارت بانک مرکزی داشته، ظاهرا این سناریو تغییر کرده و قرار است که تمامی بانک‌های نظامی در یک بانک دولتی ادغام شوند. بنابر گفته حیدری بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح در یک بانک نظامی ادغام شده و با اصلاحاتی که انجام می‌شود بانک بهتری خواهیم داشت. شنیده‌ها از این حکایت دارد که در این شرایط احتمالا ادغام ثامن و انصار که انجام شده فعلا پابرجا خواهد ماند و در سوی دیگر حکمت، قوامین، کوثر و احتمالا مهر اقتصاد در یک بانک بزرگ دولتی ادغام شده و در نهایت تمام بانک‌ها در این مجموعه گرد خواهند آمد. یعنی با این شرایط دیگر پیش بینی قبلی برای ادغام حکمت، قوامین و کوثر لغو می‌شود.

گر چه که این موضوع احتمالات مطرح شده و ممکن خواهد بود که در نهایت دچار تغییرات دیگری شود ولی به هر حال مساله مورد توجه این است که بانک مرکزی بارها اطمینان داده در هر شرایط هیچ خطری سپرده‌گذاران این بانک‌ها و موسسات را تهدید نکرده و سپرده‌های آنها از امنیت کافی برخوردار خواهد بود. این در حالی است که چندی پیش موسسه ثامن با بانک انصار ادغام نشد نیز هیچ اتفاقی برای سپرده‌گذاران نیفتاد و در آرامش فعالیت آن ادامه داد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید