Performancing Metrics

1200 تقاضا برای کاربرد نانو در صنعت کشور ثبت شده است | اتاق خبر
کد خبر: 413818
تاریخ انتشار: 5 مرداد 1397 - 10:38
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اعلام کرد که از سال 1394 تاکنون 1200 تقاضای صنعتی برای به کارگیری فناوری نانو ثبت شده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، شبکه تبادل فناوری نانو به منظور تسهیل فرآیندهای تبادل فناوری و توانایی مدیریت پروژه‏های تبادل، اقدام به راه‏اندازی سیستم ثبت و پیگیری تقاضاهای صنعتی با عنوان «سامانه تبادل فناوری» کرده است.
سامانه ای که به گفته مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، از ابتدای سال 1394 تاکنون موفق به دریافت 9 هزار و 600 تقاضا از بخش صنعت در زمان برگزاری نمایشگاه ها و نشست های تخصصی مختلف شده است.
محمدامین علوی افزود: از این تعداد حدود 1200 تقاضا تایید شده یعنی هم متقاضی که بخش صنعت محسوب می شود و هم ایده پردازان و فناوران حوزه نانو پای کار بوده اند و از این تعداد 970 تقاضا در حال مذاکره طرفین است.
علوی با اشاره به اینکه از تعداد 970 تقاضای در حال مذاکره، 143 تقاضا به عقد قرارداد رسیده است، گفت: از این تعداد شاهد 80 طرح موفق بوده ایم که در نهایت شرکت های فناور نانو توانسته اند نیاز صنعت را پاسخگو باشند و اکنون نیز در حال تعامل و خرید و فروش فناوری با یکدیگر هستند.
وی در ادامه در خصوص آخرین وضعیت هدفگذاری ستاد توسعه فناوری نانو برای سال 1398 مبنی بر فروش سه هزار میلیارد تومانی محصولات نانویی و کسب 2 درصدی بازار نانو دنیا گفت: اکنون آمار دقیق به دلیل اینکه گزارش مالی شرکت های نانویی آخر تیرماه ارائه و جمع بندی می شود، در دست نیست.
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با یادآوری فروش 1200 میلیارد تومانی هدفگذاری شده برای سال گذشته اظهار داشت: سعی می شود شهریورماه امسال میزان فروش محصولات نانویی شرکت های نانویی در سال گذشته، دقیق احصاء و اعلام شود.
وی یادآورشد: آمار فروش محصولات نانو در سال 1395 بیش از 708 میلیارد بود؛ البته پیش بینی ما حداکثر به رقم 600 تا 650 میلیارد تومان می رسید که از برنامه هدف گذاری شده جلوتر بودیم.

** کم توجهی بخش صنعت به فناوری
علوی در عین حال افزود: اکنون بخش صنعت کشور به دلیل برخی مسائل ارزی درگیر یکسری مشکلات شده است؛ این مساله سبب شده تا سایر فناوری های پیشنهاد شده ما به بخش صنعت، در اولویت آنها نباشد زیرا اکنون مشکل اساسی این بخش تامین ارز و مواد اولیه و فروش است؛ بر این اساس نمی توانیم در این بخش خیلی اثرگذار باشیم.
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تاکید کرد: فناوری های نانو چندسالی است که به چرخه رفع مشکلات بخش صنعت وارد شده است و می خواهد مشکلات این بخش را برطرف کند اما باید خط تولید کار کند تا بتوانیم نسبت به بهبود عملکرد و توسعه این خطوط تاثیرگذار باشیم.

** افتتاح دومین دفتر نانوی ایران در چین
علوی در ادامه با یادآوری راه اندازی دومین دفتر مرکز نانوی ایران در کشور چین اشاره کرد و گفت: این دفتر بتازگی در شهر گوانجو با هدف توسعه‌ همکاری‌های مشترک بین دو کشور ایجاد شده است.
وی ادامه داد: افتتاح این دفتر در ادامه کسب تجارب موفق در راه‌اندازی دفتر ویژه‌ برای توسعه‌ همکاری‌ها در حوزه‌ فناوری‌ نانو است که سال 2015 در شهر «سوژو» چین صورت گرفت.
وی همچنین با ذکر مثالی درخصوص نوع فناوری هایی صادراتی به چین اعلام کرد: اکنون از سوی برخی شرکت های نانویی ایران محصولاتی بر پایه یکسری افزودنی ها برای تولید رنگ های آنتی باکتریال و صنعتی به کشور چین صادر می شود.
وی افزود: قرارداد این بخش از نوع «خط تولید» بوده به طوری که سرمایه گذاری از سوی شرکت چینی و دانش فنی نیز متعلق به شرکت های ایرانی است.
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: شریک چینی هیچ اطلاعاتی از این افزودنی ندارد و دانش به طور کامل دراختیار شریک ایرانی است؛ آنها فقط وظیفه راه اندازی خط تولید و توسعه بازار را عهده دارند.
علوی ادامه داد: البته صحبت از یک خط تولید بود اما پیشنهاد شده این خط تا پنج برابر قابل توسعه است.
وی همچنین اظهار داشت: البته در کنار شرکتی که در تولید رنگ سرمایه گذاری کرده، بحث تصفیه پساب های این شرکت نیز مطرح بوده که یک شرکت فناور دیگر از کشورمان این پروژه را برعهده بگیرد.
علوی همچنین گفت: ابتدای امسال نیز از سوی یک شرکت فناور ایرانی یکی از دستگاه های آبکاری در خلا (PVD) بعنوان نخستین بخش از پنج قسمت (یک نوع پوشش دهی شیمیایی تحت خلا) به شریک چینی تحویل داده شد.
وی ادامه داد: البته خط تولید نانو فیبر و نانو الیاف نیز بعنوان دومین دستگاه تحویل چینی ها شد و قرار است پنج دستگاه از خط های تولید برای شرکای چینی ارسال شود.

** توسعه دفاتر نانو در صورت کشش بازار
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با بیان اینکه، ستاد توسعه فناوری نانو یک پلتفرم اجرایی برای اتصال بخش های صنایع، بازرگانان و محققان به یکدیگر تعریف کرده است، تاکید کرد: فناوری نانو در رقابت پذیری صنایع کمک شایانی خواهد کرد.
وی تاکید کرد که دفاتر نانو در صورت کشش بازار توسعه خواهد یافت و در همین رابطه دفتر نانو در کشور اندونزی نیز در حال راه اندازی است.
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: شرکت های نانویی ایران از ابتدای امسال در چند نمایشگاه نانو اندونزی شرکت داشته اند و محصولات قابل صادرات به این کشور نیز شناسایی شد.
وی ادامه داد: با راه اندازی دفتر نانو در اندونزی در چند ماه آتی این روند سرعت بیشتری خواهد گرفت.
علوی همچنین از اقدامات مطالعاتی بخش صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برای راه اندازی دفاتر نانو در کشورهای عراق و ترکیه خبر داد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید