Performancing Metrics

بسته ارزی تنها اشتباهات گذشته را اصلاح کرد | اتاق خبر
کد خبر: 414399
تاریخ انتشار: 18 مرداد 1397 - 13:54
یک اقتصاددان با بیان اینکه بسته جدید ارزی ما را به مرحله قبل از سیاستگذاری‌های غلط ارزی برگردانده، روند قیمت‌گذاری‌ها توسط بازار ارز را مثبت ارزیابی کرد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، سمیه مردانه با اشاره به تاثیرات مثبت بسته جدید ارزی در بازار ارز اظهار کرد: واقعیت این است که در سیاستگذاری های مربوط به بازار ارز ما آنقدر اتفاقات بدی افتاد که اعلام این بسته مانند یک معجزه می‌نمود در صورتی که واقعا اتفاق خاصی رخ نداده و فقط اشتباهات گذشته اصلاح شده است.

وی با بیان اینکه صرف آزاد شدن بازار ارز یک سیگنال مثبت برای خریداران و فروشندگان آن است گفت: اینکه خرید و فروش ارز ممنوع شود به تنهایی فقط می تواند جلوی فساد و رانت را بگیرد؛ هر چند آسیب هایی که از سیاستگذاری های غلط ارزی در چند ماه گذشته حادث شده است را نه با بسته ارزی، بلکه با هیچ بسته دیگری نمی‌توان برطرف کرد.

این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه بازار بهترین تنظیم گر برای نرخ ارز است گفت: در چنین شرایطی کسی یا گروهی نمی‌توانند به بازار موج افزایشی یا کاهشی بدهند چرا که بازار با آنها همراهی نخواهد کرد. واقعیتی است که با اعلام نرخ های دستوری نمی‌توان به بازار ارز جهت داد.

وی با تاکید بر اینکه آزادسازی بازار ارز باعث شده تا رغبت صادرکنندگان به صادرات بسیار بیشتر از قبل شود، همین اتفاق را عاملی برای افزایش صادرات و در نهایت رونق اشتغال در کشور ارزیابی کرد.

مردانه همچنین با بیان اینکه کنترل بحران‌های ارزی نیاز به همراهی سایر نهادها با بانک مرکزی دارد ادامه داد: آزادسازی ارز ممکن است در کوتاه مدت باعث شود تا برخی‌ها احساس خسران کنند، اما در بلند مدت باعث شفافیت بیشتر اقتصادی و واقعی شدن قیمت‌ها می‌شود که همین مساله هم در نهایت می‌تواند جلوی بسیاری از سو استفاده‌ها را بگیرد.

وی یارانه‌های ارزی را عاملی برای ضربه به اقتصاد کشور دانست و ادامه داد: اینکه ما از منابع عمومی به اقشار بالای جامعه یارانه ارزی برای مسافرت های خارجی بدهیم یا برای کمک هزینه تحصیلی فرزندان این دهک‌های بالا ارز یارانه‌ای بدهیم نمی تواند به صلاح کشور باشد.

بسته ارزی اعلام شده توسط دولت باعث شد تا قیمت دلار در بازار آزاد به حدود ۹ هزار تومان کاهش یابد، اتفاقی که باعث استقبال اقتصاددانان از تصمیم ارزی جدید بانک مرکزی شد؛ حال باید دید با توجه به تاثیر پذیری نرخ ارز از سیاست خارجی از جمله تحریم‌ها این روند کاهشی ادامه پیدا خواهد کرد؟.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید