Performancing Metrics

صادرات ۵۰۷میلیون دلار محصولات شیلاتی | اتاق خبر
کد خبر: 414562
تاریخ انتشار: 21 مرداد 1397 - 20:27
رئیس سازمان شیلات کشور اعلام کرد:
رئیس سازمان شیلات گفت: بیش از ۱۳۷ هزار تن محصولات شیلاتی، با ارزش ۵۰۷ میلیون دلار صادر شده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، حسن صالحی با اشاره به اینکه سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول شیلاتی در بخش آبزی پروری و صید و صیادی تولید شده است اظهار کرد: در بخش آبزی پروری ماهیان سردآبی با تولید و پرورش ۱۶۰ هزار تن ماهی قزل آلا در آب شیرین جایگاه نخست را در جهان داریم.

وی گفت: در تولید ماهیان گرمابی نیز ۲۰۰ هزار تن کپور تولید شده و ۶۵ هزار تن نیز از دریاچه ها، رودخانه ها و دریاچه های پشت سدها برداشته شده است.

رئیس سازمان شیلات درباره توسعه پرورش ماهیان خاویاری در کشور افزود: بیش از ۲۶۰۰ تن ماهیان خاویاری در کشور به منظور حفظ نام ایرانی در بازارهای صادراتی این محصول تولید شده است.

صالحی میزان صید را در آبهای دریای عمان، خلیج فارس و اقیانوس هند ۷۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: در بخش صید تن ماهیان با یک هزار فروند شناور در اقیانوس هند در جایگاه دوم قرار داریم و بین کشورهای غرب اقیانوس مقام اول را کسب کردیم.

وی با بیان اینکه شناورهای ایران تا انتهای جنوب افریقا و آبهای اندونزی برای صید انواع ماهیان حضور دارند، درباره جایگاه ایران در پرورش میگو گفت: در بخش تولید و پرورش میگو در خاورمیانه و شمال آفریقا جایگاه نخست و در زمینه پرورش ماهیان خاویاری جزو ۵ کشور جهان هستیم.

صالحی میزان صادرات خاویار پرورشی ایران را ۵ تن اعلام کرد و افزود: سال گذشته بیش از ۲۶۰۰ تن انواع ماهیان خاویاری پرورشی تولید شده است.
وی تاکید کرد: ایران در زمینه حفظ و بازسازی ذخایر آبزیان دریای خزر بویژه ماهیان خاویاری جزو چهار کشور اول جهان است و تاکنون بیش از ۴۰۰ میلیون بچه ماهی را رهاسازی کرده است.
رئیس سازمان شیلات میزان تولید میگوی پرورشی را ۲۴ هزار تن اعلام کرد و افزود: ارزش صادرات میگو به بازارهای جهانی ۱۵۰ میلیون دلار است.

صالحی همچنین پرورش ماهی در قفس را با همکاری کشورهای اروپایی از مهمترین برنامه های سازمان شیلات دانست و افزود: هم اکنون دانش تولید برخی تجهیزات و امکانات مربوط به این صنعت در داخل تولید می شود و بخشی دیگر از واردات تامین می شود اما وابستگی به گونه ای نیست که اگر روابط قطع شود قادر به اجرای طرح نباشیم.

وی همچنین از خودکفایی کشور در زمینه ساخت شناورهای صیادی خبرداد و گفت: از ابتدای امسال واردات شناورهای صیادی ممنوع شده و نیاز صیادان و صنعت صیادی از تولیدات داخلی تامین می شود.

رئیس سازمان شیلات از اجرای طرح صید باقلاب به منظور توسعه اشتغال در مناطق روستایی و جزایر خلیج فارس خبرداد و افزود: در این طرح زنجیره هایی ایجاد کردیم که محصول این صیادان با شرایط بهتری فروش رود.

اشتغال ۲۵۰ هزار نفر در بخش شیلات تا پایان برنامه ششم

صالحی گفت: هم اکنون ۲۳۰ هزار نفر در بخش شیلات شاغل هستند و قرار است این آمار در سال پایانی برنامه ششم به ۲۵۰ هزار نفر افزایش یابد.
وی توسعه بازارهای صادراتی و ایجاد بازارهای جدید را از اقدامات سازمان شیلات دانست و افزود: کشورهای آسیای جنوب شرقی، همسایگان جنوب خلیج فارس، عراق، روسیه و کشورهای منطقه اوراسیا از بازارهای جدید صادراتی برای محصولات شیلاتی است.

رئیس سازمان شیلات همچنین، میزان تولید ماهیان و گیاهان زینتی را ۲۴۰ میلیون قطعه بچه ماهی اعلام کرد و از اجرای طرح مشترک سازمان شیلات و وزارت بهداشت در زمینه تولید زالو و دیگر گونه های جدید خبر داد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید