Performancing Metrics

بسته ارزی ترکیه بعد از بسته های ایرانی | اتاق خبر
کد خبر: 414597
تاریخ انتشار: 22 مرداد 1397 - 11:45
سقوط لیر تا کجا ادامه دارد
دلار آمریکا بعد از آمدن دونالد ترامپ نسبت به ارزهای بین المللی در موقعیت بهتری قرار گرفت و استیلای تاریخی خود بر مناسبات پولی جهان را حفظ کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ساعت 24- از سوی دیگر این یک واقعیت غیر قابل انکار است که این کشور قدرت نخست اقتصاد جهانی است و از نظر قدرت نظامی نیز برتری دارد. این عناصر جمع شده در آمریکا راه را برای آسیب رساندن به اقتصاد کشورهای دیگر با استفاده از تحریم و به تازگی وضع تحریم بازکرده است. دونالد ترامپ رییس جمهور جنگ طلب آمریکایی است که ابزار نبردش اقتصاد است و بااین حربه تاکنون با آلمان ، چین و اروپا جنگ را آغاز کرده است.

سیاستمداران حاکم برآمریکا دراین مرحله تازه از جنگ اقتصادی ایران ، روسیه و ترکیه را هدف قرار داده است. لیر ترکیه در همین چند روز گذشته به اندازه 20 درصد  کاهش ارزش را تجربه کرده است. مدیران اقتصادی ترکیه اعلام کرده اند بسته ارزی تازه ای را تهیه و برای اجرا به بانکها ارایه کرده اند. این کار در ماههای اخیر از سوی مقامهای بانک مرکزی ایران نیز انجام شده است . در صورتی که جزییات بسته ارزی دولت ترکیه بازشده و جزییات آن آشکار شود می توان به تفاوت ها و مشابهت های سیاستهای ارزی ایران و ترکیه پی برد.بسته‌ی ارزی دولت ترکیه که  به موسسات مالی این کشور ارائه شده  قرار است روند سقوط واحد پول ملی این کشور را متوقف کند.

برات آلبایرات وزیر اقتصاد ترکیه دیروز  با اعلام این مطلب اظهار داشت: «ما این بسته را به بانک‌ها و موسسات مالی ارائه کردیم و آنها دوشنبه صبح برای تقویت لیر به کار خواهند بست تا نگرانی‌های بازارهای مالی برطرف شود.»این بسته در پی سقوط مداوم و بی‌سابقه ارزش پول ملی ترکیه در هفته‌های اخیر ارائه شده است. آلبایرات همچنین گفت: «از روز دوشنبه موسسات ما اقدامات لازم را در زمینه کاهش نگرانی‌ها درباره آینده نرخ ارز انجام خواهند داد و گام‌های ضروری را در این خصوص بر خواهند داشت تا بازار اطمینان حاصل کند ما برنامه‌های کاملی برای بهبود اوضاع در دستور کار داریم.»وزیر اقتصاد ترکیه البته بدون اینکه توضیحی در خصوص جزئیات این طرح‌ها ارائه دهد، تنها به بیان این جمله بسنده کرد: «تمام برنامه‌ها و اقدامات ما آماده است، اما فعلا نمی‌توانم جزئیات بیشتری در این رابطه بیان کنم.»گفتنی است لیر ترکیه که در یک بحران کامل قرار دارد، روز جمعه ۱۰ اوت به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۰۱ رسید و ۱۸ درصد کاهش ارزش را تجربه کرد.بعد از تنش‌ها میان ترکیه و آمریکا و همچنین وضع تعرفه‌های بالاتر برای آلومینیوم و فولاد از سوی دونالد ترامپ برای اجناس وارداتی از ترکیه به آمریکا، اوضاع اقتصادی ترکیه بیش از گذشته به هم ریخت.حالا دولت این کشور تلاش دارد با انجام اقدامات تازه، از سقوط هرچه بیشتر ارزش پول ملی (لیر) بکاهد.

ارزش لیر ترکیه بار دیگر  واز روز چهارشنبه  گذشته سقوط کرد و نرخ برابری آن در مقابل دلار آمریکا با ۱.۴ درصد کاهش به ۵.۳ رسید.کاهش دوبارۀ ارزش لیر در حالی روی داد که یک روز قبل از آن، انتشار خبر سفر قریب‌الوقوع نمایندگان ترکیه به آمریکا برای حل و فصل اختلافات، منجر به توقف روند کاهش ارزش واحد پول این کشور شده بود و به این ترتیب نرخ برابری لیر در مقابل دلار آمریکا در سطح ۵.۲۲۶۰ باقی ماند.هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خبر دیدار نمایندگان ترکیه به ریاست سدات اونال معاون وزیر خارجه با جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا را تایید کرد؛ با این وجود نگرانی از سیاستهای پولی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و عدم شفافیت دربارۀ نتیجه گفتگوهای واشنگتن، تاثیر منفی بر بازارهای مالی ترکیه گذاشت.پول واحد ترکیه در مجموع در سال جاری میلادی ۲۷ درصد از ارزش خود را از دست داد و درنهایت دوشنبۀ گذشته نرخ برابری آن در مقابل دلار آمریکا با کاهشی ۵.۵ درصدی به ۵.۴۲۵۰ رسید که پایین‌ترین نرخ لیر در حدود دو دهه گذشته محسوب می‌شد.گفته می شود هردلار آمریکا با 8 لیر ترکیه داد و ستد می شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید