Performancing Metrics

تبدیل صندوق توسعه ملی به قلک ارزی | اتاق خبر
کد خبر: 416200
تاریخ انتشار: 26 شهریور 1397 - 13:46
رئیس‌سابق‌سازمان سرمایه‌گذاری‌؛
رئیس سابق سازمان سرمایه‌گذاری با بیان اینکه صندوق توسعه ملی اکنون به قلک ارزی تبدیل شده، گفت: این صندوق باید با پول پرقدرتی که در اختیار دارد، در اقتصاد نقش‌آفرین باشد؛ ولی اینگونه نیست.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، بهروز علیشیری با اشاره به عملکرد ضعیف صندوق توسعه ملی در تامین مالی پروژه‌های بخش غیردولتی گفت: صندوق توسعه ملی در شرایط کنونی، کارآمدی لازم را برای حمایت و پشتیبانی از اقتصاد ایران ندارد، به این معنا که این صندوق، شبیه قلک عمل می کند و فاقد کارکردهای یک صندوق ثروت حاکمیتی است. ما در طراحی ، تاسیس و مدیریت این صندوق به تله عدم توازن نقش ها و بخش ها گرفتار شده ایم.

 رئیس سابق سازمان سرمایه‌گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران افزود: اولین بار ایده ایجاد صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۶۷ از سوی ما در سازمان سرمایه‌گذاری خارجی وزارت اقتصاد  مطرح و به دولت ارایه شد که بر اساس آن ایجاد صندوق وام سرمایه گذاری خارجی را به دولت فرستادیم. در کمیسیون های دولت و سازمان برنامه موضوع مورد بحث قرار گرفت و قرار شد که  «صندوق حاکمیت ثروتی» تشکیل شود که در آن به جذب سرمایه‌گذاری خارجی از طریق اعطای وام های تجاری کمک کند.

وی ادامه داد: به همین دلیل اساسنامه این صندوق بر پایه استانداردهای بین المللی صندوق های توسعه ایی و بین النسلی تدوین شد و قرار شد به مجلس برود. اما  آنچه در ماده ۸۴  قانون برنامه پنجم توسعه به عنوان اساسنامه صندوق تصویب و ابلاغ شد زمین تا آسمان با اساسنامه اولیه صندوق حاکمیت ثروتی متفاوت است. من معتقدم که تاسیس این صندوق به عنوان یکی از اخرین نهادهای اقتصادی در سطح کشور از ابتدا معلول به دنیا امد  و دارای کارکردهای از ریخت افتاده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر عملکرد این صندوق به گونه ایی شده است که تبدیل به قلک شده و تفاوت ماهوی در عملکرد و اثربخشی با حساب ذخیره ارزی ندارد.  این در حالی است که منابع صندوق توسعه ملی می‌توانست به عنوان پول پرقدرت ناشی از فروش نفت، وارد بازار شده و با خود، سرمایه‌های دیگری را همراه کند؛ و از طریق اهرم سازی در تجهیز منابع مالی از بازار های ملی و بین المللی و به عنوان پیشران این حوزه بعنوان لکوموتیو اقتصاد ایران عمل کند. درست مثل آهن ربایی که می‌تواند سایر فلزات ارزشمند را جذب نماید.؛ یعنی اگر یک دلار پول پرقدرت نفت، وارد بازار می‌شود، ده دلار با خود سرمایه داخلی و خارجی تجهیز کند.

 علیشیری گفت: در حال حاضر منابع صندوق در اختیار بانک مرکزی است . پروژه هایی که قرار است تامین مالی شوند ، توسط بانک های عامل ارزیابی می شوند و توجیه پذیری آنها بررسی و در نوبت تامین مالی قرار می گیرند. وثایق لازم از پروژه ها اخذ می شود و از محل منابع صندوق تامین مالی می شود. مسئولیت عملیات پروژه و نظارت بر حسن انجام کار آن و مسئولیت بازپرداخت اصل و فرع تسهیلات اعطایی به عهده بانک عامل است. ملاحظه می کنید که صندوق در حد یک سیاست گذار عام و دارای نقش اطلاعی است و حساب و کتاب منابع پرداختی را ضبط می کند .

 معاون سابق وزیر اقتصاد تصریح کرد: اینها که اشاره کردم ایا وظیفه یک صندوق ثروت حاکمیتی است که در نروژ یا همین نزدیکی ها در صندوق سرمایه گذاری سعودی و صندوق سرمایه گذاری کویت یا صندوق ابوظبی عمل می شود؟ مسلما خیر ! این یک فاجعه نهادی است که باید بررسی شود که چرا این طور عمل شده است و چرا نهادهای اقتصادی در ایران از ریخت افتاده می شوند و کارویژه های تخصصی – توسعه ایی خود را انجام نمی دهند؟

وی اظهار کرد: این صندوق با این کارکرد و عملکرد معلوم نیست که چرا هیات عامل به ریاست رییس جمهور و وزرا می خواهد؟ چرا پنج عضو هیات مدیره و مدیرعامل می خواهد ؟ چرا دفتر و دستک و ساختمان و پرداخت ها و دستمزد های ویژه می خواهد ؟ این صندوق در بهترین حالت یک حسابدار می خواهد که ورودی و خروجی منابع را حسابداری و حسابرسی کند. این کار را هم یک کارشناس در بانک مرکزی می تواند به خوبی انجام دهد.  شما نگاه کنید که ضعیف ترین و بی ربط ترین مدیران کشور در این صندوق با بالاترین پرداخت ها وارد و خارج شده اند ، چون آن صندوق به وظایف اصلی خود نمی‌پردازد ، پس هر کسی می تواند بیاید و برود

معاون سابق وزیر اقتصاد گفت: صندوق توسعه، صندوقی است که باید بتواند در بازارهای مالی داخلی و بین‌المللی وارد شده ، سبد سرمایه گذاری های خود را متنوع کند ، حداکثر سود اوری خود را در بسته های سرمایه گذاری در بازار های بین المللی کسب کند ، منابع جدید تجهیز و پروژه ها تزریق کند ، بانی صدور اوراق مشارکت ارزی و ریالی باشد ، عملیات ادغام و تملیک را برای بنگاه ها تدارک کند ، و خلاصه مثل یک ژنراتور، به نظام اقتصاد کشور حرکت و کارافرینی تزریق کند و منابع خود را برای نسل های اینده ایران ذخیره سازی مولد کند.

وی تصریح کرد: در واقع، این نوع اداره، هنر مدیریت مالی یک بنگاه اقتصادی سرمایه گذار و توسعه ایی ان هم از نوع ثروت افرین نیست.  پس باید اصلاحات لازم را در آن صورت داد تا جایگاه صندوق توسعه ملی به یک قلک مالی تنزیل پیدا نکند؛ در حالیکه صندوق‌داری یک هنر است؛ نه اینکه صندوق توسعه ملی به حیات خلوت برخی مدیرانی تبدیل شود که از راه مانده‌اند.  این خود منشا رانت است که به سرعت باید بساط آن را برچید.

علیشیری اظهار کرد: تا زمانی که این اصلاحات اساسی صورت نگیرد، اقتصاد ایران آرامش نخواهد یافت. اگر صندوق خوب عمل کند پیشران نهاد های مالی و پولی کشور خواهد شد و در غیر این صورت انبار ذخیره ذغال سنگ ریل معیوب توسعه کشور خواهد بود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید