وزیر صنعت،معدن و تجارت دولت یازدهم چه کسی است؟ | اتاق خبر
کد خبر: 41758
تاریخ انتشار: 11 تیر 1392 - 11:59

پویا دبیری مهر:در حالی که این روزها گمانه زنی هایی درباره کابیه احتمالی دولت یازدهم به ریاست حسن روحانی در میان است،اما در خصوص برخی وزرا این گمانه ها عینی تر و جدی تر است.

به گزارش اتاق نیوز،اگر وزارت بازرگانی سابق را که در دولت دهم با ادغام وزرات خانه های صنایع و بازرگانی به وزارت صنعت ،معدن و تجارت تغییر نام داد ،یکی از مهترین و تاثیر گذار ترین وزراتخانه های اقتصادی کابینه بنامیم و وزیر این وزارتخانه را فردی صاحب نفوذ در شاکله اقتصاد کشور بدانیم،بررسی اینکه چه کسی بر صندلی این وزراتخانه تکیه خواهد کرد،جای تامل بیشتری دارد.

دولت حسن روحانی در حالی کابینه خود را شکل خواهد داد که بنا به گفته های اطرافیان شخص رییس جمهور منتخب،وی از جمله افرادی است که با تغییر و تحولات اساسی و باندی مخالف است و بر اساس شعار خود یعنی "امید و اعتدال" عمل خواهد کرد و گزینه هایی را بر سر کار خواهد گذاشت که به این شعار دولت هم از نظر ذهنی و هم از نظر عملی نزدیک باشند.بر این اساس حتی احتمال دارد برخی از وزرای کابینه احمدی نژاد از جمله نیکزاد،وزیر راه و شهر سازی در این مسند بمانند و به عنوان وزیر دولت یازدهم به مجلس معرفی شوند.

شافعی؛مردی فرا جناحی

در همین راستا یکی از اشخاصی که مورد نظر رییس جمهور منتخب است،غلامرضا شافعی است. غلامرضا شافعی از دولت جنگ تا مهرورزی به نحوی از انحا در دولت حضور داشته است .

وی در سال 60 به عنوان رییس سازمان صنایع ملی ایران، سپس به عنوان معاون وزیر معادن و فلزات، وزیر صنایع در دولت موسوی ، معاون سازمان برنامه و بودجه در دولت اول هاشمی ، وزیر تعاون دولت دوم هاشمی، وزیر صنایع دولت اول خاتمی و مشاور رییس‌جمهور و سفیر سابق ایران در روسیه در دولت دوم خاتمی فعالیت کرده و در دو سال گذشته نیز به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت احمدی نژاد دوباره به دولت بازگشت.

وی از پایه گذاران شرکت احداث صنعت بوده و در دولت احمدی نژاد در مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت های خود را ادامه داده و حتی به عنوان یکی از مسئولان مجمع در جلسات هیات مدیره برخی انجمن های صنعتی همچون انجمن نساجی حضور فعال داشته که به نظر می رسد یکی از برنامه های وی برای حضور در راس هرم سازمان گسترش و نوسازی صنایع بوده است.

شافعی در دولت دهم در حالی به عنوان بیستمین مدیرعامل ایدرو منصوب شد که گفته می شد وی از افراد نزدیک به حزب کارگزاران و جزو امضاکنندگان بیانیه معروف 16 نفری اعلام موجودیت این حزب است.

در زمان انتصاب شافعی از سوی وزیر وزیر صنعت،معدن و تجارت برخی روزنامه های دولت مدعی شده شافعی نسبت فامیلی با غلامعلی حداد عادل داشته و با حزب مؤتلفه اسلامی نیز رفت و آمدهایی دارد و در ایام انتخابات ریاست جمهوری 88 جزو حامیان کاندیدایی بود که رای لازم را نیاورد اما این بار در حمایت از حسن روحانی فعالیت کرد و به مقصود خود نیز رسید.

شافعي در سال 1330 در شهرستان مرند آذربايجان شرقي به دنيا آمد و در سال 1354 دوره كارشناسي مهندسي مكانيك خود را در دانشگاه صنعتي شريف تهران به پايان رساند.غلامرضا شافعی که برخی وی را به عنوان چهره ای اصلاح طلب معرفی می کنند، برادر کریم شافعی است که 2 دوره (دور سوم و هفتم) نماینده مردم مرند در مجلس شورای اسلامی بوده و مدتی نیز به عنوان فرماندار تهران و معاون وزیر کشاورزی فعالیت می کرده است.

وی در دوره نهم مجلس نیز کاندید ورود به مجلس از شهرستان مرند شد و از سوی طیف موسوم به آبادگران جهادی و وابسته به احمدی نژاد مورد حمایت قرار گرفت اما در نهایت از دکتر محمد حسن نژاد شکست خورد.

معاون سابق وزارت بازرگانی،وزیر می شود؟

دیگر شخصی که کاندیدای دریافت کلید وزراتخانه خیابان سمیه است،کسی نیست جز معاون اسبق وزارت بازرگانی که در انتخابات شوراهای امسال در رقابت بین کاندیداهای تهران رای لازم را نیاورد.محسن بهرامی ارض اقدس،متولد1335 ،مهندسی عمران و دکترای مدیریت دولتی دارد.وی معاون وزارت بازرگانی در دولت هشتم بود.وی موسس فروشگاه های زنجیره ای شهروند و رفاه بوده و مدیر کل بازرگانی استان خراسان را هم در کارنامه خود دارد.بهرامی همچنین مدیر عاملی ده ها شرکت بزرگ صنعتی و تجاری را هم در کارنامه خود دارد.

بهرامی ارض اقدس که از نظر دیدگاه اقتصادی دیدگاهی دموکرات دارد و از نظر سیاسی نیز به طیف اصلاح طلبان گرایش دارد روابط خوبی با مدیران دولت های سازندگی و اصلاحات دارد و در انتخابات اخیر نیز وی و دوستانش از حامیان حسن روحانی بودند.

بهرامی اصالتا مشهدی است و خود را دارای روحیه خستگی ناپذیری می داند.وی در اتاق بازرگانی و صنایع و معدن تهران هم نفوذ زیادی دارد و جزو گروه به اصطلاح چپ تحول خواه در اتاق بازرگانی است.

شریعتمداری؛مورد وثوق چپ و راست

اما وزیر دیگر مورد نظر حسن روحانی ،سابقه تکیه زدن بر همین صندلی را دارد.محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی در دولت اول و دوم محمد خاتمی بوده‌است. وی عضو جمعیت دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی و از حامیان ری شهری در انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ بود. او در حال حاضر از مشاوران اقتصادی مقام معظم رهبری است.

محمد شریعتمداری، وزیر بازرگانی در دولت سید محمد خاتمی ،پنجاه و دوسال پیش در تهران به دنیا آمد. وزیر بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۶ به مدت هشت سال که در طول هر دو دوره ریاست جمهوری خاتمی اعتماد جناح‌های مختلف سیاسی کشور به محمد شریعتمداری موجب شد که وی در دو نوبت مراجعه دولت به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رأی اعتماد، با بالاترین آراء (دوره نخست با ۱۹۹ رأی و دوره دوم با ۲۱۵ رأی) موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی شود.

وی به مدت ۸ سال مسوولیت کمیسیون مشترک روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهایی نظیر عربستان سعودی،عراق، عمان، قطر، کویت، پرتقال، اسپانیا، زیمباوه، اوگاندا،کنیا، فیلیپین،تایلند را بر عهده داشت و علاوه بر مسئولیت وزارت بازرگانی ابران، به عنوان نماینده تام الاختیار دولت در الحاق به سازمان جهانی تجارت منصوب و در طی همین دوره، جمهوری اسلامی ایران را پس از سال‌ها بعنوان عضو ناظر به سازمان جهانی تجارت وارد کرد.

وی ۱۲ سال در سمت ریاست کمیسیون و نیز ریاست هیات عالی نظارت بر سازمانهای صنفی کشور، با این شبکه عظیم ارتباط گسترده و ثمر بخشی داشته و هم در دوره وزارت بازرگانی وی قانون جدید نظام صنفی از تصویب مجلس شورای اسلامی گذشت و شورای عالی اصناف از منتخبان شبکه‌های صنفی کشور پا به عرصه وجود نهاد.

در طی دوره وزارت ۸ ساله اش،ریاست شورای عالی نظارت بر اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران نیز بر عهده داشت که از این دوره به عنوان بهترین دوره همکاری دولت و بخش خصوصی نام برده می‌شود.در طی این دوران، قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران با ۵ سال کار کارشناسی در قالب کمیته‌های گوناگون تخصصی با همکاری همه بخش‌های ذیربط و بخش خصوصی در هزار ماده پس از ۸۰ سال مورد بازنگری و نگارش مجدد قرار گرفت و تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

در طی سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ عضویت هیأت امناء دانشگاه مازندران و دانشگاه علامه طباطبایی را به حکم رئیس جمهور و نیز عضویت هیأت امناء بنیاد شهید و امور ایثارگران را به نمایندگی از خانواده‌های معظم شهدا و حکم ریاست جمهوری بر عهده داشته است.

محمد آقا نهاوندیان کلید دار وزارتخانه می شود؟

اما دیگر کاندیدای وزارت صنعت ،معدن و تجارت،محمد نهاوندیان است که به محمد آقا نهاوندیان معروف است.نهاوندیان را جزو حلقه های نزدیک حسن روحانی می نامند. محمد نهاونديان، فرزند حاج جعفر نهاونديان، بنيانگذار حسينيه زنجانى ها در خيابان شيخ هادى تهران است. دوره دبستان را تا سال پنجم در مدرسه جعفرى در گذر وزيردفتر درس خواند كه در آن ايام، مدرسه شماره يك جامعه تعليمات اسلامى بود. كلاس ششم دبستان به دبستان علوى رفت و دبيرستان را هم در دبيرستان علوى گذراند. او همچنان هر ساله، در ايام محرم به ياد پدر، حسينيه را در شب هاى عزادارى برپا مى كند.سال ۵۱ كه به دانشگاه پا گذاشت، رشته اقتصاد را براى خود انتخاب كرد.

بعد از پايان دوره ليسانس، به تحصيل همزمان براى فوق ليسانس در دو رشته «برنامه ريزى شهرى و منطقه اى» و اقتصاد پرداخت. با اوج گيرى انقلاب، هردو رشته تحصيلى خود را رها كرد و بعد از يك وقفه زمانى، در سال ۶۴ به همراه همسر و چهار فرزند خود به آمريكا رفت و در دانشگاه جورج واشينگتن در رشته «اقتصاد» فوق ليسانس خود را پى گرفت. دكتراى خود را نيز در اين رشته گرفت و سال ۷۲ به ايران بازگشت. محمد نهاونديان علاوه بر تحصيلات آكادميك، دروس حوزوى نيز گذرانده است،به همین دلیل است که وی خطیب خوبی نیز هست. پس از پايان دوره دبيرستان، شروع به مطالعات دروس حوزوى كرد و مقدمات را نزد برخى علما همچون علامه نورى، شهيد مطهرى و شوشترى گذراند.

"شرح ابن عقيل"را با آقاى شوشترى گذراند، علم الحديث را با علامه نورى و برخى دروس فقه را با شهيد مطهرى گذراند. همين مسئله باعث شد كه با شهيد مرتضى مطهرى ارتباط بيشترى پيدا كند.در دوران دانشجويى، نزديكى او با مطهرى بيشتر از گذشته شد. علت جلساتى بود كه با ايشان داشت. «فلسفه تاريخ» را در جلسات خصوصى با او دنبال مى كرد. بعداً به اين نتيجه رسيد بهتر است با «اقتصاد اسلامى» بيشتر آشنا شود.

همين موضوع مبناى تشكيل شوراى اقتصاد اسلامى شد كه توسط او و چند نفر ديگر پايه گذارى گرديد. اواخر سال ۵۳ با دكتر مشكات رئيس وقت دانشكده اقتصاد تهران صحبت هايى شد تا «درس اقتصاد اسلامى» در دانشكده برقرار شود. با اين حال جلسات بين دكتر شهيد بهشتى، باهنر و استاد جعفرى برگزار شد. مدتى بعد دكتر نمازى و صالح خو كه تحصيلكرده آمريكا بودند، به جمع اين افراد اضافه شدند.

به اين ترتيب، او بى آنكه بداند، با بلندپايگان نظام جمهورى اسلامى كه قرار بود از سال ۵۷ تاسيس شود، نشست و برخاست داشت. ارتباطات با شهيد مطهرى بيش از گذشته شد. تا اين كه انقلاب به وقوع پيوست. پس از انقلاب شهيد مطهرى او را مى خواهد و مى گويد جلسات اقتصاد اسلامى را دوباره راه اندازى كند. چرا كه اكنون نياز به اين جلسات بيشتر از گذشته است.پس از انقلاب بلافاصله در شوراى خبر صدا و سيما مشغول به كار شد. زمانى كه صادق قطب زاده رئيس سازمان صدا و سيما بود. اختلافات با او باعث شد كه خيلى زود، اين سازمان را ترك كند.

در همين ايام، دكتر صدر كه وزير وقت بازرگانى در دولت موقت بود، او را به اين وزارتخانه دعوت كرد و مسئوليت روابط عمومى را برعهده گرفت. بعد از واقعه هفتم تير، ۲۶ ساله بود كه به معاونت هماهنگى وزارت بازرگانى رسيد و پس از آن هم معاونت طرح و برنامه وزارت را برعهده گرفت. اينجا نيز نماند و به خاطر تفاوت ديدگاه با ديگران، از وزارت بازرگانى بيرون آمد و به قم رفت تا تحصيلات اسلامى خود را تكميل كند. دو سال بعد (سال ۶۱) به آمريكا رفت.در واشينگتن موسسه اى تاسيس كرد به نام تحقيقات و اطلاعات اسلامى كه توانست با چهل مركز اسلامى آمريكا ارتباط برقرار و زمينه همكارى بين آنها را فراهم كند.

حاصل اين همكارى شورايى بود به نام شوراى همكارى اسلامى. اين شورا يك دبيركل انتخاب كرد و يك هيات اجرايى. اين هيات اجرايى هر ماه در يكى از ايالت ها تشكيل جلسه مى داد. در يكى دو سال آخرى كه او در آمريكا به سر مى برد، تلاش كرد فعاليت هاى فرهنگى و آموزشى را فعال تر كند. حدود ۸ سال در آمريكا زندگى و تحصيل كرد. در اين مدت توانست جايزه دانشگاه جورج واشينگتن را به خود اختصاص دهد.

پس از بازگشت در سال،۷۲ بلافاصله به وزارت بازرگانى كه مديريتش برعهده يحيى آل اسحاق عضو شوراى مركزى جمعيت موتلفه بود، رفت. معاون او شد. تا سال ۷۶ كه انتخابات رياست جمهورى برگزار شد و سپس محمد شريعتمدارى وزارت بازرگانى را برعهده گرفت. تا سال ۸۰ در اين وزارتخانه ماند و پس از آن به علت اختلاف نظر، از آنجا بيرون آمد. مشاور اقتصادى سيدمحمد خاتمى، رئيس مركز ملى جهانى شدن و رئيس شوراى اقتصادى سازمان صدا و سيما سمت هايى بود كه از سال ۸۰ تا ۸۴ برعهده داشت.

در جريان رقابت هاى انتخاباتى رياست جمهورى در سال۸۴ مديريت اقتصادى برنامه هاى على لاريجانى را برعهده گرفت. پس از تشكيل دولت نهم نيز يك باره نام او براى دبيركلى بورس مطرح شد اما وى نپذيرفت و ترجيح داد همكارى خود را با على لاريجانى كه به سمت دبير شوراى عالى امنيت ملى انتخاب شده بود، ادامه دهد و معاونت اقتصادى او در اين شورا را پيگيرى نمايد.

نهاوندیان در جریان انتخابات ریاست جمهور حمایت خود از هر کدام یک از کاندیداها را تکذیب کرد.حتی آنجایی که ستاد علی اکبر ولایتی نام وی را به عنوان رییس کارگروه اقتصادی ستاد خود منتشر کرد،نهاوندیان به این موضوع اعتراض کرد و آنرا تکذیب کرد،اما پس از رای آوردن حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری،محمد نهاوندیان در کنار رییس جمهور منتخب دیده شد.در نشست خبری روحانی در ردیف نخست نشست،در همایش تجلیل از روسای ستادهای وی هم در ردیف نخست سالن اجلاس سران نشست تا کلید داری وی برای یکی از مسندهای دولت یازدهم بارز و مسجل باشد.

از هنگامه دولت نهم با نظر احمدی نژاد از ریاست مرکز مطالعات جهانی شدن برکنار شد و جای خود را به اسفندیار رحیم مشایی داد.از آن هنگام به بعد نهاوندیان به یکی از منتقدان جدی دولت بدل شد و در یکی از جلسات اتاق بازرگانی هم در خصوص تصمیم های اقتصادی دولت گفته بود:« در این دو قرن انحطاط اقتصادی آنچه بر ما گذشته است قابل مطالعه است و انحطاط اقتصادی کشور ما از زمان افغانها و به قدرت رسیدن محمود افغان به سبب گرسنگی و مرگ حاصل شد که در آن زمان سرمایه تکنولوژیک ایران به نسل بعد منتقل نشد. نظام خودجوش و خوداتکاء در زمان شاه عباس به هم پاشید و بهم پاشیدگی که در بازار اصفهان رخ داد مقدمه انحطاط اقتصادی شد که حتی این مساله در مشکلات سیاسی و نظامی نیز ریشه دواند که این تجربیات گذشته در اقتصاد امروز ما قابل تأمل است.»

تا زمانی که حسن روحانی لیست وزرای خود را به مجلس شورای اسلامی ارایه کند باید منتظر ماند و دید که وی در جلوی نام وزیر صنعت،معدن و تجارت نام کدام یک از این چهار نفر را خواهد نوشت.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید