Performancing Metrics

دیر تصمیم گرفتن یا عدم تصمیم‌گیری، چالش بزرگ اقتصاد ایران | اتاق خبر
کد خبر: 419112
تاریخ انتشار: 30 آبان 1397 - 18:35
خوانساری اعلام کرد:
رئیس اتاق تهران با بیان اینکه دیر تصمیم گرفتن یا عدم تصمیم‌گیری، چالش بزرگ اقتصاد ایران در است، گفت: در شرایط سخت تحریم، راه باید برای صادرات با بهره‌گیری از جهش نرخ ارز فراهم شود.

 

به گزارش اتاق خبر، مسعود خوانساری، معضل تصمیم نگرفتن یا دیر تصمیم نگرفتن را یکی از مشکلات اصلی نظام مدیریتی خواند و گفت: با گذشت چهار دهه هنوز در مورد مسایل مهمی چون نظام ارزی و قیمت انرژی و یارانه آن تصمیم مشخصی گرفته نشده است و اقتصاد دائما از این ناحیه ضربه می‌خورد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: هر دولتی که سرکار می‌آید، سعی می‌کند قیمت ارز را ثابت نگه دارد؛ اما پس از مدتی، نهایتا این سرکوب منجر به جهش بزرگ در قیمت ارز می‌شود که نتیجه آن بی‌ثباتی اقتصاد کلان است.

وی تصریح کرد: پس از مدتی تصمیم نگرفتن و تعلل در تصمیم‌گیری، نهایتا شاهد اتخاذ سیاستی هستیم که هم به تولید و هم به تجارت ضربه می‌زند و مجدد باید منتظر گذشت زمان زیادی برای اصلاح خطا در تصمیم‌گیری باشیم.

خوانساری هم‌چنین با اشاره به پژوهشی که اتاق تهران درباره قیمت بنزین انجام داده است، عنوان کرد: نتیجه تصمیم‌ نگرفتن و سیاست نامشخص در مورد یارانه انرژی این است که دهک برخوردار ۲۵ برابر طبقه فقیر از یارانه انرژی بهره‌مند می‌شود. او گفت: متاسفانه مساله الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم هم دچار همین مشکلات در نظام تصمیم‌گیری کشور شده است.

رئیس اتاق تهران، باور نداشتن به بخش خصوصی را مشکل بزرگ دیگری قلمداد کرد که باعث تضعیف اقتصاد ایران شده است و به خصوص در دوره‌های سختی مانند تحریم باعث تشدید مشکلات شده است.

خوانساری گفت: انتظار بخش خصوصی این است که در دوره سخت تحریم، و با وجود تمام مشکلاتی که از این ناحیه بر اقتصاد ایران تحمیل می‌شود، راه برای صادرات غیرنفتی و توسعه آن با بهره‌گیری از جهش نرخ ارز هموارتر شود تا حداقل اقتصاد ایران بتواند از این بزنگاه و فرصت ایجاد شده در میانه فشارهای سنگین، نهایت بهره را ببرد.

منبع: مهر

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید