Performancing Metrics

۳۶۵ هزار نفر در صف انتظار دریافت تسهیلات صندوق مسکن یکم | اتاق خبر
کد خبر: 419241
تاریخ انتشار: 3 آذر 1397 - 18:08
آمار در حال افزایش است؛
بانک عامل بخش مسکن اعلام کرد: طبق آخرین آمار ۳۶۵ هزار و ۳۹ نفر منتظر دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم هستند که این آمار در حال افزایش است.

 

به گزارش اتاق خبر، تازه ترین آمارها در خصوص وضعیت سپرده گذاران صندوق پس انداز مسکن یکم برای تسهیلات خرید مسکن از محل این صندوق در حالی از ثبت نام ۳۶۵ هزار و ۳۹ نفر برای استفاده از این تسهیلات پس از اتمام دوره سپرده گذاری خبر می دهد که این میزان همچنان رو به افزایش است.

حجم ریالی سپرده های اندوخته شده در صندوق پس انداز مسکن یکم ناشی از سپرده گذاری خانه اولی ها و سایر متقاضیان مشمول شرایط دریافت این تسهیلات برای خرید مسکن در محدوده بافت های فرسوده شهری نیز مطابق با آخرین آمارهای موجود به رقمی بالغ بر ۶ هزار و ۶۱۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است؛ این رقم نیز متعاقب با افزایش تعداد سپرده گذاران در صندوق پس انداز مسکن یکم روز به روز در حال افزایش است.

بررسی ها نشان می دهد تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم در حال حاضر پرقدرت ترین و در عین حال ارزان ترین شکل تسهیلات مسکن در شبکه بانکی کشور است؛ اگر چه انواع دیگری از تسهیلات خرید و ساخت مسکن از سوی بانک عامل بخش مسکن به متقاضیان واجد شرایط با شرایط متفاوت پرداخت می شود اما تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در بالاترین سقف قرار دارد.

امکان استفاده همزمان از تسهیلات «صندوق مسکن یکم» و «جعاله مسکن»

متقاضیان انفرادی دریافت این تسهیلات در شهر تهران به شرط آنکه واجد شرایط خرید مسکن با استفاده از این تسهیلات باشند می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند.

این در حالی است که با توجه به امکان استفاده از تسهیلات جعاله مسکن به مبلغ ۲۰ میلیون تومان، تسهیلات گیرندگان می توانند به تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی دسترسی داشته باشند.

نرخ سود تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم برای سپرده گذاران عادی ۸ درصد و برای متقاضیان خرید مسکن در بافت های فرسوده ۶ درصد است.

زوجین متقاضی خرید مسکن در شهر تهران نیز که اقدام به سپرده گذاری ۲ نفره برای دریافت این تسهیلات کرده اند در پایان دوره سپرده گذاری به ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات زوجین و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات جعاله در صورت نیاز دسترسی دارند که این مبلغ برای آن ها به ۱۸۰ میلیون تومان می رسد.

خاطرنشان می شود دوره بازپرداخت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم ۱۲ سال است.

درخواست بانک عامل مسکن برای افزایش سقف وام صندوق یکم

کارشناسان معتقدند با توجه به جهش قیمت مسکن در ماه های گذشته لازم است علاوه بر تجدید نظر در سقف فعلی تسهیلات خرید مسکن، طول دوره انتظار برای دریافت تسهیلات نیز کوتاه تر شود.

همچنین از آنجا که متقاضیان و خانه اولی های مشمول دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم تنها مجاز به خرید واحدهای مسکونی با عمربنای حداکثر ۱۵ سال برای استفاده از این تسهیلات هستند، دامنه انتخاب آنها از بازار مسکن محدود به این گروه سنی آپارتمان های مسکونی شده است، لازم است تمهیداتی اندیشیده شود تا با افزایش سقف مجاز سن آپارتمان های مشمول دریافت تسهیلات یکم، متقاضیان و سپرده گذاران این صندوق امکان انتخاب از دامنه وسیع تری از آپارتمان ها برای خرید داشته باشند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید