Performancing Metrics

جلوگيري از تصويب CFT به بهانه استيضاح ظريف | اتاق خبر
کد خبر: 419364
تاریخ انتشار: 6 آذر 1397 - 11:50
در گفت و گو با کارشناسان هجمه ها به وزیر امور خارجه بررسی شد
سخنان محمدجواد ظریف درباره وجود پولشویی در کشور، با واکنش‌هایی از سوی برخی دلواپسان در بهارستان مواجه شد که در ادامه آقای ظریف درباره این موضوع طی نامه 12 صفحه‌ای به دادستان کل توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از آرمان، با توجه به این موضوع، اما همچنان آقایان به اصطلاح دلواپس در محافل سیاسی به سخنان ظریف اشاره و بر استیضاح او پافشاری دارند. به گفته برخی کارشناسان طرح این مسأله از سوی مخالفان آقای ظریف برای به حاشیه بردن مسائل است، چرا که طرح استیضاح او سیاسی است. با توجه به اینکه آقای ظریف و تیم وزارت خارجه توانسته‌اند به خوبی برجام را به سرانجام برسانند برخی نسبت به این موضوع عصبانی بوده و درصدد ضعیف نشان دادن عملکرد آقای ظریف و تیم وزارت خارجه هستند. در این میان برخی از کارشناسان این گونه می‌گویند که این هجمه‌ها به جهت کم‌اثر نشان دادن شخصیت محبوب ملی مثل آقای ظریف در انتخابات پیش رو است. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره تلاش برخی از نمایندگان جهت استیضاح وزیر امورخارجه مطرح کرد: استیضاح ظریف سیاسی است و عملکردی نیست. آقای ظریف برگزیده مجلس است و آقای روحانی هم او را معرفی کرده است، به این جهت برخی که از آقای روحانی دلخوری دارند به نحوی می‌خواهند بگویند که ما هستیم. محمد قمی تصریح کرد: همین مجلس قانون پولشویی را هم تصویب کرده است و به نظر می‌آید که اینها بازی‌های سیاسی است.

CFT تحت‌الشعاع ظریف

همچنین نایب رئیس فراکسیون امید مجلس درباره اظهارات چند روز پیش وزیر امور خارجه درباره پولشویی اظهار کرد: این موضوع موجب به راه افتادن هجمه‌ها و حملاتی علیه او شده است. ظاهرا ادعای آنهایی که این هجمه‌ها و حملات را راه انداخته‌اند این است که پولشویی در کشور وجود ندارد. این موضوع که عده‌ای سعی دارند سخنان وزیر امورخارجه درباره وجود پولشویی در کشور را در کانون توجه قرار دهند و اینطور القا کنند که ظریف باید در این رابطه پاسخگو باشد، از چند منظر قابل بررسی است. به نظر می‌رسد یکی از اهدافی که این افراد در سر دارند، تحت‌الشعاع قراردادن موضوع لایحه CFT و سایر لوایح مرتبط با FATF است. به عبارتی عده‌ای به دنبال منحرف کردن افکار عمومی مردم از موضوعی هستند که ظریف مطرح کرده و به دنبال آن هستند که این لوایح را فاقد اهمیت جلوه دهند. تابش ادامه داد: هجمه و حمله به وزیر امورخارجه کار صحیح و درستی نیست. از وزیر امورخارجه که نفر اول کشورمان در عرصه دیپلماسی است باید حمایت کنیم نه اینکه با تحت فشار قرار دادن و حمله به او، وجهه بین‌المللی چنین شخصیتی را خدشه‌دار کنیم. چنین اقداماتی در نهایت به زیان کشورمان است.

علت استیضاح ظریف

یک نماینده تهران در گفت‌وگو با «آرمان» درباره این موضوع که استیضاح‌کنندگان تا چه اندازه با هجمه بر آقای ظریف تصمیم به تحت‌الشعاع قرار دادن CFT دارند، اظهار کرد: «نمایندگان مخالف برای آنکه CFT به سرانجام نرسد قصد استیضاح آقای ظریف را دارند و سخنان اخیر آقای ظریف نسبت به پولشویی در کشور، خوشایند برخی از آنها نبود.» پروانه مافی تصریح کرد: «مخالفان مبارزه با پولشویی باید خودشان دلیل مخالفتشان را اعلام کنند.» او با بیان اینکه لایحه تامین مالی تروریسم منجر به شفاف‌سازی در مسائل مالی است، افزود: «این لایحه کمک می‌کند تا موضوعات پولشویی بر همگان شفاف و مانع از این اتفاق در کشور شود.» این نماینده مجلس افزود: «از این مخالفان باید پرسید که چرا با پولشویی موافق هستند؟ چرا نمی‌خواهند لایحه تامین مالی تروریسم رأی بیاورد و یا به موفقیت برسد؟» مافی ادامه داد: «اخیرا چند سوال از آقای ظریف در مجلس پرسیده شد و با توجه به توضیحاتی که او داد نمایندگان قانع و رأی مثبت را دریافت کرد. نمایندگان مخالفی که عده بسیار کمی هم هستند برای به چالش کشیدن آقای ظریف، بحث استیضاح را مطرح کردند که قطعا این استیضاح رأی نخواهد آورد».

فضای سیاسی کشور بیمار است

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران هم دراین باره به «آرمان» گفت: «هجمه‌های اخیر به آقای ظریف نشان از وضعیت بیمار فضای سیاسی کشور است. در کشوری که دموکراسی حاکم باشد باید تمام کارشناسان، احزاب و مسئولان حق اظهار نظر داشته باشند و بدون نگرانی اظهار نظر کنند». علی‌محمد نمازی با بیان اینکه این افراد با چند هدف به دنبال این استیضاح هستند، تصریح کرد: «آقای ظریف پس از پنج سال شجاعتی نشان داده و واقعیتی را در کشور مطرح کرد؛ البته به این موضوع هم باید اشاره کرد که مطرح کردن این موضوع توسط ایشان بسیار مهم بود و به دنبال این موضوع تمامیت‌خواهان و مخالفان از احساس مسئولیت آقای ظریف نسبت به این موضوع ناراحت شده و قصد دارند از او زهرچشم بگیرند تا به دیگران هم بگویند که اگر آنها هم صحبت کنند مانند ظریف با آنها برخورد می‌شود. همچنین باید گفت قصد این افراد از برخورد با دولت روحانی آن است که هنوز نسبت به توافق برجام عصبانی هستند.»

هجمه‌ها به ظریف تازگی ندارد

یک مدرس حوزه هم در گفت‌وگو با «آرمان» با بیان اینکه برخی با هجمه علیه ظریف قصد تحت‌الشعاع قرار دادن CFT را دارند، اظهار کرد: «در عالم سیاست و ژورنالیسم این گونه مسائل با یکدیگر پیوند دارد.» محسن غرویان با بیان اینکه هجمه‌ها به آقای ظریف تازگی ندارد، تصریح کرد: «از ابتدای فعالیت دولت آقای روحانی و همچنین ابتدای وزارت آقای ظریف این هجمه‌ها بوده است. در واقع این بخشی از هجمه به دولت است و سیاست‌های آقای دکتر روحانی و آقای ظریف در سطح بین‌المللی و دیپلماسی آنها تعامل با دنیا و هموار کردن مسیر سیاسی برای مشکلات کشور است.» وی ابراز کرد: «عده‌ای این تفکر را قبول ندارند و هجمه‌های زیادی به دولت آقای روحانی و آقای ظریف وارد می‌کنند، اما باید بدانند که مقام معظم رهبری حرکت آقای ظریف و تیم او را در برجام همیشه مورد تأیید قرار داده‌اند و از شخص آقای ظریف حمایت کرده‌اند.» غرویان تأکید کرد: «برخی هر ازچند گاهی از حرف‌های آقای ظریف بهانه‌هایی به دست گرفته و او را مورد هجمه قرار می‌دهد.» این مدرس حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه FATF مساله‌ای است که با مصالح کشور در ارتباط است، ادامه داد:‌ «شورای عالی امنیت ملی، مجلس و مراکز تصمیم‌گیری و قانون‌گذاری و مجمع تشخیص مصلحت نظام باید به موضوع این لوایح رسیدگی و آن را حل کنند، چراکه به نفع مصالح کشور است و هیچ موضوع شخصی وجود ندارد.»

در نهایت

در یک کلام به آقایان دلواپس باید گفت با توجه به شرایط کنونی نباید تا این اندازه شرایط را برای اداره کشور بر مسئولان کشور تنگ آورد به ویژه مسئولانی از جمله آقای ظریف که همیشه با عملکرد و کارنامه مثبت خود مورد حمایت بزرگان و همچنین مردم ایران بوده‌اند. این گونه پافشاری بر استیضاح آقای ظریف یک نوع سیاسی‌کاری است. آقایان دلواپس چشم خود را بر منافع جناحی و سیاسی بازگذاشته و چشم دیگر را بر منافع ملی بسته‌اند، اگر واقعا دلشان برای منافع کشور می‌سوزد بهتر است که اجازه دهند دولت و کابینه به فعالیت خود ادامه دهند و دائما با بهانه‌های خود چوب لای چرخ دولت نگذارند.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید