Performancing Metrics

با موافقت روسیه با کاهش تولیدات قیمت نفت جهش کرد | اتاق خبر
کد خبر: 419502
تاریخ انتشار: 9 آذر 1397 - 16:04
پس از این‌که منابع آگاه اطلاع دادند که روسیه در مورد نیاز به کاهش تولیدات به همراه اوپک توافق کرده است، قیمت‌های نفت خام روند خود را معکوس کرده و ۲ درصد جهش کردند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، روز پنج‌شنبه، پس از این‌که منابع آگاه اطلاع دادند که روسیه در مورد نیاز به کاهش تولیدات به همراه اوپک توافق کرده است، قیمت‌های نفت خام روند خود را معکوس کرده و ۲ درصد جهش کردند.

تا به اینجای ماه نوامبر، قیمت‌های نفت حدود ۲۲ درصد سقوط کرده‌اند و با این روند تا پایان ماه، بیشترین سقوط ماهانه خود از بدترین روزهای بحران مالی ۲۰۰۸ جهان، تا کنون را ثبت خواهند کرد.

افزایش مداوم میزان ذخایر نفت خام تجاری آمریکا که حالا برترین تولیدکننده نفت خام جهان است، به همراه اعلام عربستان سعودی مبنی بر این که به تنهایی برای تثبیت بازار، تولید نفت را پایین نمی‌آورد، به بازارهای جهانی فشار وارد کرد و در اوایل معاملات امروز قیمت نفت برنت رکورد پایین دیگری برای سال ۲۰۱۸ ثبت کرد و از ۵۸ دلار هم پایین‌تر رفت.

قیمت نفت پس از این که منابع آگاه اعلام کردند روسیه قبول کرده است که به تلاش عربستان سعودی و دیگر اعضای اوپک برای کاهش میزان تولید نفت خود، بپیوندد، از سقوط بازگشتند.

وزیر انرژی روسیه، روز سه‌شنبه، قبل از اجلاس ۶ دسامبر وین با اعضای اوپک، دیداری را با تولیدکنندگان داخلی نفت این کشور برگزار کرد. به گفته منابع آگاه، ایده این دیدار توافق در مورد این بوده است که روسیه نیازمند کاهش تولیدات خود است.

جان کیلداف، یکی از شرکای اگین کپیتال در نیویورک، می‌گوید: حالا بازارها انتظار دارند که اوپک و متحدان بتوانند ۱ میلیون بشکه در روز، از تولید خود بکاهند.

در پایان معاملات امروز در نیمه شب پنج‌شنبه، قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت خام، ۷۵ سنت یا ۱.۳ درصد جهش کرد و در ۵۹.۵۱ دلار بسته شد. قیمت برنت در ساعاتی از معاملات امروز تا ۶۰.۳۷ دلار هم بالا رفت.

قیمت هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۱.۱۶ دلار یا ۲.۳ درصد جهش کرد و در ۵۱.۴۵ دلار به کار خود پایان داد. قیمت شاخص دابلیوتی‌آی در معاملات امروز توانست به رکورد ۵۲.۲۰ دلار هم برسد.

علت کاهش قیمت نفت نسبت به رکوردهای امروز خود این بود که در اواخر معاملات امروز، فدرال‌رزرو آمریکا پیش‌نویس آخرین دیدار سیاست‌گذاری خود را منتشر کرد که نشان می‌داد به زودی نرخ بهره افزایش خواهد یافت. شاخص دلار اندکی بالا رفت و قیمت کالاهای قیمت‌گذاری شده به دلار، شامل نفت خام، تحت فشار قرار گرفت.

رییس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین هم که کشورش دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان است، روز چهارشنبه گفت با اعضای اوپک در تماس است و حاضر است در صورت نیاز به همکاری خود ادامه دهد، اما در عین حال به قیمت نفت ۶۰ دلاری راضی است.

میزان ذخایر نفت خام آمریکا هم به بالاترین میزان خود در یک سال اخیر رسید و طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تنها ۸۰ میلیون بشکه از رکورد ۵۳۵ میلیون بشکه‌ای مارچ ۲۰۱۷ کمتر است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید