Performancing Metrics

قطر هنوز نامه‌ای به دبیرخانه اوپک نفرستاده است | اتاق خبر
کد خبر: 419653
تاریخ انتشار: 12 آذر 1397 - 16:15
رییس دفتر مطالعات انرژی وین با بیان اینکه دولت قطر هنوز نامه‌ای رسمی دال بر خروج از اوپک به دبیرخانه این سازمان ارسال نکرده است،گفت:خروج قطر می تواند زمینه ساز اضمحلال اوپک شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، فریدون برکشلی، رییس دفتر مطالعات انرژی وین درباره اعلام رسمی وزیر انرژی قطر مبنی بر خروج این کشور از اوپک در ابتدای ژانویه ۲۰۱۹، گفت: طبق بررسی هایی که انجام شد، دبیرخانه اوپک هنوز نامه رسمی از دولت قطر به منظور خروج این کشور از اوپک دریافت نکرده است.

وی با اشاره به تیرگی روابط قطر و عربستان، اظهار داشت: این دو کشور سابقه اختلافات طولانی دارند، به طوری که عربستان طی ۱۸ ماه گذشته قطر را بایکوت کرده است؛ در نتیجه قطر در شرایط سختی قرار گرفته است.

به گفته این کارشناس بین الملل نفت،  قطر خود را عربستان گازی می داند و برایش دشوار است تا زیر فشار سعودی ها باشد.البته حتما باید تا اجلاس ٦ دسامبر اوپک صبر کرد،  شاید لازم باشد که جمهوری اسلامی ایران برای ماندن قطر در اوپک میانجی‌گری کند.

رییس دفتر مطالعات انرژی وین با تاکید بر اینکه قطعا ایران مایل نیست که قطر را در اوپک از دست بدهد، تصریح کرد: قطر ٥٧ سال عضو اوپک بوده است، اما خروج این کشور از اوپک به معنای ایجاد جایگاهی  برای یک تولیدکننده دیگر نیست.

برکشلی با اعلام اینکه بی شک خروج قطر از اوپک متاثر از اختلافات این کشور با عربستان است، افزود: هنوز برای جمع بندی و اظهار نظر زود است، ولی در هر صورت باید صبر کرد. به طور کلی تصمیم قطر برای خروج از اوپک عجولانه است و می تواند زمینه اضمحلال سازمان اوپک را فراهم سازد.

وی با اشاره به اینکه دولت قطر گفته که خروج این کشور از اوپک تصمیم استراتژیک و فنی بوده است، توضیح داد: دقیقا  مشخص نیست که قطر چه خواسته  و هدفی از این اقدام دارد، اما به هر حال این تصمیم قطر بر پیچیدگی  اجلاس ٦دسامبر مولفه جدیدی وارد کرد. البته تولید نفت قطر که رقمی کمتر از یک میلیون بشکه در روز است، از سبد تولید نفت اوپک خارج می شود ولی در بازار وجود دارد.

صادرات گاز؛ نقطه قوت قطر

قطر از کشورهای اصلی عضو اوپک است که در همان روزهای نخست تشکیل این سازمان به آن پیوست. به این ترتیب این کشور یک عضو قدیمی و تاثیر گذار محسوب می شود. با این وجود سهم تولید نفت این کشور در سبد تولیدی اوپک رقم چشمگیری نیست، به نحوی که از نظر میزان تولید در اوپک، پس از عربستان، عراق، ایران، کویت و امارات، تولیدی معادل ۶۰۹ هزار بشکه ( اکتبر ۲۰۱۸ میلادی ) در رتبه یازدهم قرار دارد.

میزان تولید نفت قطر (بشکه در روز)

 

 اوضاع قطر در بخش تولید و صادرات گاز با توجه به منابع غنی پارس جنوبی، بهتر است. به این ترتیب که ۵۰ میلیون مترمکعب در روز را از طریق خط لوله دلفین در اختیار امارات قرار می دهد و حتی در شرایط محاصره اقتصادی - سیاسی این کشور توسط عربستان و امارات، جریان صادرات گاز این کشور ادامه داشت. قطر یکی از بازیگران مهم بازار ال.ان.جی جهان است و بیشتر تمرکز خود را بر این حوزه قرار داده است. عمده مقاصد صادرات ال.ان.جی این کشور به ترتیب به شرق آسیا، اروپا ( اوراسیا)، آفریقا، خاورمیانه و مرکز و شمال ایالات متحده آمریکا است. البته به تازگی ترکیه را نیز در برنامه صادراتی خود قرار داده است. به این ترتیب می توان گفت ۲۸ درصد سهم صادرات ال.ان.جی جهان در اختیار قطر قرار دارد. 

 

مناطق صادراتی ال.ان.جی قطر

به گفته کارشناسان با نگاهی به وضعیت تولید نفت و گاز این کشور می توان گفت هر چند که این کشور سهم قابل توجهی در تولید نفت ندارد، اما با توجه به حساسیت بالای بازار نفت و همچنین تحریم نفت ایران، خروج این کشور از اوپک بر قیمت ها بی تاثیر نخواهد بود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید