Performancing Metrics

کاهش نرخ ارز با هدف یکسان‌سازی بازارها | اتاق خبر
کد خبر: 420086
تاریخ انتشار: 21 آذر 1397 - 23:01
یک مدیر عامل اسبق بانکی با اشاره به کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد و نزدیک شدن آن به قیمت سامانه نیما، این مساله را به دلیل کاهش تقاضا و قیمت در بازار آزاد ارزیابی کرد و در نهایت آن را باعث ایجاد یک بازار واحد ارزی دانست.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بهاءالدین حسینی هاشمی، مدیرعامل اسبق بانک صادرات با اشاره به کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد ارز و نزدیک شدن آن به نرخ سامانه نیما هدف از این اتفاق را رسیدن به یک نرخ واحد ارزی ارزیابی و اظهار کرد: هدف از کاهش قیمت‌ها این است که بازار آزاد به قیمت‌های نیما برسد تا در نهایت بتوانیم به یک بازار واحد برسیم.

او در ادامه به تفاوت‌های قیمتی و کارکردی دو بازار آزاد و سامانه نیما هم پرداخت و گفت که بازار آزاد وظیفه انجام عملیات‌های ارزی غیر بازرگانی را به عهده دارد و سامانه نیما هم ارزهای بازرگانی را تامین می کند.

حسینی هاشمی در ادامه با بیان اینکه نزدیک شدن قیمت‌ها در بازار نیما و بازار آزاد در نهایت باعث تفاهم روی یک نرخ واحد خواهد شد، اظهار کرد: در این صورت همه کسانی که ارز دارند می توانند ارز خود را در بازار واحد به فروش برساند اعم از اینکه ارز آنها بازرگانی یا غیر بازرگانی باشد.

این اقتصاددان با اشاره به سازوکار اجرایی رسیدن به یک نرخ واحد در بازار ارز اظهار کرد: زمانی که نرخ دو بازار ارزی به هم نزدیک شد آنگاه کسانی که می خواهند برای مصارف شخصی یا بازرگانی ارز بگیرند می تواند به آن بازار واحدی که بانک مرکزی تعیین می کند مراجعه کنند.

حسینی هاشمی همچین به قیمت بالاتر ارز مسافرتی نسبت به ارز بازار آزاد هم اشاره کرد و گفت: در بازار ارز میزان عرضه بیشتر شده اما تقاضا برای ان کم است، چراکه در بازار آزاد حداکثر 10 درصد از کل مصارف بازرگانی هستند.

این مدیرعامل اسبق بانکی با اشاره به کاهش تقاضا در بازار آزاد ادامه داد : در بازار سیاه یا غیر رسمی به دلیل کاهش انتقال ارز برای خرید ویلا یا ساختمان در خارج از کشور و همچین کاهش قاچاق کالا تقاضا برای ارز کمتر است.

امروز تا ساعت ۱۴، بانک‌ها نیز هر دلار را به قیمت ۱۰ هزار و ۹ تومان، هر یورو را ۱۱ هزار و ۳۴۰ تومان و هر پوند انگلیس را ۱۲ هزار و ۵۲۴ تومان از مردم می‌خریدند. همچنین امروز قیمت هر یوروی مسافرتی در بانک‌ها ۱۱ هزار و ۶۷۲ تومان بدون احتساب کارمزد و با احتساب کارمزد بانک مرکزی و بانک عامل قیمت آن به حدود ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان می‌رسد.

از سوی دیگر، صرافی‌ها امروز هر لیر ترکیه را ۲۰۵۰ تومان، درهم امارات را ۲۸۵۰ تومان و پوند انگلیس را ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان می‌فروشند.

امروز قیمت فروش هر دلار آمریکا در صرافی ملی و ملت ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان و قیمت خرید آن ۱۰ هزار و ۵۰ تومان است. حدودا همین قیمت‌ها در بازار آزاد و در میان دلالان نیز وجود دارد.

هر یورو نیز امروز در صرافی‌های ملت و ملی به قیمت ۱۲ هزار تومان از مردم خریداری شده و ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش می‌رسد. قیمت یورو در صرافی‌های آزاد و دلالان البته اندکی بالاتر از صرافی ملی است؛ به عبارت دیگر هر یورو در میان دلالان ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته می‌شود و در مقابل، این افراد هر یورو را ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان از مردم می‌خرند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید