Performancing Metrics

دسامبر جهنمی ترامپ؛ از زندانی شدن همراهان تا احتمال تعطیلی دولت | اتاق خبر
کد خبر: 420414
تاریخ انتشار: 29 آذر 1397 - 15:55
پایان ماه عسل برای پرزیدنت جنجالی؛
وقوع تحولات پی در پی منفی برای رئیس جمهور آمریکا در ماه جاری میلادی موجب شده تا دسامبر تبدیل به ماهی جهنمی برای «دونالد ترامپ» شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شاید فکرش را هم نمی کرد که دوران یکه تازی وی در کاخ سفید فقط دو سال طول بکشد.

شاید بتوان گفت که پیروزی دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای آمریکا در ماه نوامبر نقطه آغازین پایان ماه عسل ترامپ در کاخ سفید بود و بعد از آن وقوع تحولاتی همچون قتل خاشقجی و حمایت بی چون و چرا از محمد بن سلمان، ادامه تحقیقات رابرت مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، زندانی شدن شرکای «مایکل فلین» و حتی زندانی شدن خود وی (البته به زندان رفتن فلین به تعویق افتاده)، گزارش جدید سنا درباره اقدامات روسیه در جریان انتخابات ۲۰۱۶، تعطیلی بنیاد خیریه ترامپ به دلیل اقدامات غیر قانونی، تصمیم دموکرات های مجلس نمایندگان برای اقدام علیه ترامپ، مطرح شدن احتمال استیضاح در کنگره و نهایتا احتمال تعطیل شدن دوباره دولت ایالات متحده به دلیل مخالفت کنگره با بودجه پیشنهادی ترامپ در خصوص دیوار مرزی مکزیک، مواردی هستند که موجب شده اند ترامپ در آستانه کریسمس روزهای جهنمی را تجربه کند.

عقب نشینی کاخ سفید در برابر کنگره

در خصوص تعطیلی دولت، سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید با عقب نشینی از مواضع قبلی دولت، اعلام کرده که کاخ سفید متمایل به همکاری با کنگره برای جلوگیری از تعطیلی دولت است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای احداث دیوار مرزی مکزیک درخواست ۵ میلیارد بودجه از کنگره کرده است، اما نمایندگان کنگره تنها با پرداخت ۱.۶ میلیارد دلار موافقت کرده اند.

احداث دیوار مرزی با مکزیک از شعارهای انتخاباتی ترامپ بود، هرچند او در آن زمان گفته بود این دیوار را با هزینه مکزیک خواهد ساخت.

ترامپ روزهای گذشته تهدید کرده بود که در صورت عدم موافقت کنگره با پرداخت بودجه لازم برای احداث دیوار مرزی، دولت را تعطیل خواهد کرد.

اگر کنگره آمریکا بر سر بودجه ۵ میلیارد دلاری این دیوار تا روز جمعه به توافق نرسد، دولت در معرض تعطیلی قرار خواهد گرفت. دموکرات‌های کنگره که به زودی اکثریت مجلس نمایندگان را در دست خواهند گرفت درخواست کاخ سفید برای تامین بودجه ۵ میلیارد دلاری این دیوار را رد کرده‌اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته گفت اگر این بودجه تامین نشود با افتخار دولت را تعطیل خواهد کرد. رئیس جمهوری آمریکا در دوسال گذشته با وجود تسلط هم‌حزبی‌های خود بر کنگره، در تامین بودجه این پروژه از سوی کنگره ناموفق بوده است.

حدود دو هفته دیگر با آغاز سال میلادی آینده و تسلط حزب دموکرات بر مجلس نمایندگان، چالش تامین بودجه این دیوار مرزی جدی‌تر خواهد شد. اگر دولت آمریکا تعطیل شود بودجه امنیت مرزی تنها بخشی از ۴۵۰ میلیارد دلار بودجه‌ایست که قرار است کنگره تا ۲۱ دسامبر برای سازمان‌های فدرال آمریکا تصویب کند.

اگر این بودجه تا تاریخ مقرر تصویب نشود، سازمان‌های فدرال برای ادامه کار خود بی‌پول خواهند ماند.

اگر تا ضرب الاجل نیمه شب جمعه ۲۱ دسامبر این بودجه تصویب نشود نزدیک به یک چهارم دولت فدرال از جمله وزارت امنیت داخلی، حمل و نقل، کشاورزی، خارجه و دادگستری تعطیل خواهند شد.

خطر استیضاح در کمین ترامپ

در کنار این تنش ها، کنگره برنامه ویژه ای را برای دونالد ترامپ در نظر گرفته است. در همین رابطه یک منبع آگاه به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفته «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره اینکه نمایندگان دموکرات در مجلس نمایندگان ممکن است او را استیضاح کنند ابراز نگرانی کرده است.

این منبع همچنین به سی‌ان‌ان گفته ترامپ استیضاح را یک احتمال واقع می‌داند ولی مطمئن نیست که اتفاق بیفتد. یک منبع دیگر در کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفته دستیاران ترامپ معتقدند تنها مسئله‌ای که ممکن است موجب آغاز روند استیضاح شود، تخلفات مالی وکیل شخصی ترامپ، «مایکل کوهن» و پرداخت پول توسط او به زنانی است که ترامپ با آنها رابطه غیر اخلاقی داشته است.

صحبت از احتمال استیضاح ترامپ در روزهای اخیر، بعد از شکایتی که دادستان‌ها از او در منطقه جنوبی نیویورک‌ تنظیم کرده‌اند شدت گرفته است. در آن شکایت‌نامه، دادستان‌ها برای اولین بار به طور مستقیم ادعا کرده‌اند که اقدامات غیرقانونی وکیل ترامپ به دستور شخص او انجام شده است.

دموکرات‌ها در روزهای اخیر گفته‌اند که اقدامی که ترامپ انجام داده جزو «جرایم قابل استیضاح» است و او حتی ممکن است بعد از اتمام دوره اول ریاست‌جمهوری روانه زندان شود.

«جری ندلر»، رئیس آتی کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا گفته که این ادعاها، در صورت اثبات مصداق جرم قابل استیضاح هستند.

مایکل کوهن برای اولین بار در ماه سپتامبر ادعا کرد که ترامپ به او دستور داده این وجوه غیرقانونی را به عنوان حق‌السکوت به «استورمی دنیلز»، بازیگر فیلم‌های مستهجن و «کارن مک‌دوگال»، مدل نشریه «پلی‌بوی» پرداخت کند.

دادستان‌ها در یک سند اتهام که جمعه برای کوهن تنظیم کرده‌اند ادعاهای او علیه ترامپ را تأیید کرده و خواستار در نظر گرفتن مجازات حبس برای کوهن شده‌اند.

در همین رابطه شب گذشته جیمز کومی رئیس سابق پلیس فدرال آمریکا «اف‌بی‌آی» ضمن «دروغگو» خواندن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از نمایندگان جمهوریخواه کنگره این کشور خواست تا تسلیم خواسته‌ های او نشوند.

رئیس سابق «اف‌بی‌آی» که در ساختمان کنگره آمریکا با خبرنگاران سخن می گفت، یادآور شد: دروغگویی‌ های رئیس جمهوری سبب شده تا به وجهه و اعتبار اف‌بی‌آی صدمات زیادی وارد شود. این درحالیست که برخی‌ به جای ایستادن در برابر این دروغ ها به غلط این مزخرفات را باور می‌ کنند.

رئیس پیشین پلیس فدرال آمریکا تصریح کرد: افرادی که بیشتر در جریان مسائل هستند از جمله اعضای جمهوریخواه این نهاد، باید شهامت ایستادگی در برابر او و گفتن حقایق را داشته باشند.

اقدام هماهنگ سنا و مجلس نمایندگان علیه ترامپ و بن سلمان

ترامپ در کنار این مصائب، اقدام هماهنگ اما جدا از هم سنا و مجلس نمایندگان در خصوص همراهی وی با بن سلمان و جنگ یمن را دارد. سنا در هفته گذشته دو قطعنامه در همین رابطه به تصویب رساند.

اما در مورد تصمیم مجلس نمایندگان، نشریه هیل می نویسد: اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند جلسات استماعی در خصوص جنگ ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان علیه یمن برگزار کنند. آنها همچنین می خواهند در ماه ژانویه درباره قطع حمایت آمریکا از این جنگ رای گیری کنند.

مجموع این تحولات موجب شده تا ترامپ پیچیده ترین روزهای خود در کاخ سفید را تجربه کند. پیچیدگی برخی از موارد ذکر شده به حدی است که شاید تا چندین ماه ترامپ را درگیر خود کند.

وقوع این تحولات در حالی است که دموکرات ها از چندی قبل تلاش های خود برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را آغاز کرده و در این راه سناتور «برنی ساندرز» و «جو بایدن» معاون رئیس جمهور سابق، اقداماتی را انجام داده اند.

در کنار هم قرار گرفتن این موارد موجب می شوند تا شانس ترامپ برای ادامه حضور در کاخ سفید کاهش بیابد از همین رو می توان دسامبر و تحولات رخ داده در آن را به جهنمی برای پرزیدنت جنجالی تشبیه کرد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید