Performancing Metrics

از هسته‌های اندیشه‌ورزی چه کاری برمی‌آید؟ | اتاق خبر
کد خبر: 420711
تاریخ انتشار: 6 دی 1397 - 09:56
هسته‌های اندیشه‌ورزی ایده‌ای بود که وزیر امور اقتصادی و دارایی آن را مطرح کرد؛ ایده‌ای که می‌تواند در شرایط اقتصادی فعلی به حل مسائل اقتصادی کمک زیادی کند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، علیرغم همه نظرات و دیدگاه‌های مختلف اقتصاددانان در حوزه اقتصاد، کمتر کسی وجود دارد که متوجه شرایط خاص اقتصادی کشور نباشد. افزایش حجم نقدینگی، تورم بالا، تحریم‌ها و مشکلات بانک‌ها اصلی‌ترین مسائل این روزهای اقتصاد کشور هستند که جز با بهره‌ گرفتن از تفکر همه اقتصاددان از طیف‌های بازارگرا و نهادگرا و حتی دولت‌گرایان افراطی نمی‌توان امیدی به حل آنها داشت.

وزیر جدید امور اقتصادی و دارایی یکی از وعده‌های خود را تعامل با همه نیروهای فکری در عرصه علم اقتصاد اعلام کرد؛ وعده‌ای که قرار شد در قالب تشکیل هسته‌های اندیشه‌ورزی عملیاتی شود. در همین راستا او بعد از چند هفته از صدارت خود بر وزارت اقتصاد این وعده را عملیاتی کرده است.

طبق اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند، وزیر این وزارتخانه در اولین جلسه هسته اندیشه‌ورزی تامین مالی داخلی که بصورت جداگانه برگزار شد، عناوین هسته‌های اندیشه‌ورزی وزارت اقتصاد را که برای تحقق این مهم پیش‌بینی شده‌اند را شامل "اقتصاد کلان"، "بهبود فضای کسب و کار و خصوصی‌سازی اثربخش"، "تامین مالی داخلی"، "تامین مالی خارجی"، "اصلاح نظام پولی و بانکی"، "اصلاح نظام مالیاتی و ارتقای اثر بخشی آن"، "ارتقای عملکرد نظام گمرکی"، "مدیریت حرفه‌ای و افزایش کارایی شرکت‌داری دولتی"، "مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های دولت"، "اقتصاد هوشمند و توسعه زیرساخت‌های مرتبط" و "کاربست آموزه‌های دینی در حوزه بانکداری، بیمه، بازار سرمایه، مالیات و ..." عنوان کرد.

وزیر اقتصاد ترکیب هسته‌های اندیشه‌ورزی را شامل دولت، مجلس، بخش خصوصی و دانشگاهیان عنوان و اظهار کرده که این هسته‌ها به عنوان بازوی مشورتی وزارت امور اقتصادی و دارایی عمل خواهند کرد که رؤسای این هسته‌ها از بین وزرا و اعضای سابق دولت و نایب رئیس آنها نیز از بین مدیران فعلی مجموعه وزارت اقتصاد انتخاب شده‌اند.

پیش از این و قبل از کسب رأی اعتماد دژپسند تشکیل هسته‌های اندیشه‌ورزی و سیاست‌سازی را یکی از برنامه‌هایش عنوان کرده و گفته بود که این امر با استفاده از اندیشه استادان دانشگاه‌ها محقق خواهد شد و این موضوع تنها یک بحث تشریفاتی نیست و این برنامه را به رئیس‌جمهوری نیز اعلام کرده‌ام.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید