لایحه ضد اوپک در کنگره آمریکا یک گام دیگر پیش رفت | اتاق خبر
کد خبر: 422789
تاریخ انتشار: 19 بهمن 1397 - 18:07
یک کمیته مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را تصویب کرد که امکان انجام شکایت‌های ضد انحصارطلبی علیه اوپک را فراهم می‌کند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا لایحه معروف به نوپک را تصویب کرد. این قانون مصونیتی که اوپک تاکنون داشته و این گروه را از شکایت‌های آمریکایی در امان نگه داشته است لغو خواهد کرد و به دادستان کل آمریکا اجازه خواهد داد از این گروه تولیدکننده نفت یا هر یک از اعضای آن به دلایل تبانی در کنترل قیمت نفت شکایت کند.

یک لایحه مشابه روز پنج شنبه از سوی چاک گریسلی، سناتور جمهوریخواه در سنای آمریکا مطرح شد. نمونه‌های مشابه این لایحه در ۲۰ سال گذشته در کنگره آمریکا موفقیتی نداشته‌اند.

کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا سال گذشته نیز لایحه مشابهی را تصویب کرده بود اما این لایحه برای رأی‌گیری هرگز به مجلس راه نیافت.

با این حال این لایحه از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور جمهوریخواه آمریکا مرتباً به اوپک حمله کرده و این گروه را به دلیل کاهش تولید و کمک به افزایش قیمت نفت تحت فشار قرار داده، قوت گرفته است.

ترامپ در کتابی که سال ۲۰۱۱ پیش از رسیدن به ریاست جمهوری منتشر کرده بود از لایحه نوپک حمایت کرده بود. با این حال به عنوان رئیس جمهور از نوپک ابراز حمایت نکرده است و بر اهمیت روابط آمریکا با عربستان سعودی و فروش تجهیزات نظامی به این کشور حتی پس از رسوایی قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار برجسته سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، تاکید کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، گروه نفت و گاز "مؤسسه امریکن پترولیوم" و اتاق بازرگانی آمریکا با لایحه نوپک مخالفت و اعلام کرده‌اند که رونق تولید انرژی آمریکا، نفوذ اوپک را کاهش داده است. شرکت‌های انرژی بین‌المللی نیز با این لایحه مخالفت و اعلام کرده‌اند تصویب چنین قانونی ممکن است موجب تلافی از سوی اوپک شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید