Performancing Metrics

تشکیل کارگروه ویژه برای حل مشکلات اقتصادی مناطق آزاد | اتاق خبر
کد خبر: 424301
تاریخ انتشار: 25 اسفند 1397 - 22:22
نوبخت خبر داد؛
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی و حل مشکلات اقتصادی مناطق آزاد و اصلاح برخی بخشنامه‌ها خبر داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، محمدباقر نوبخت پس از نشست با سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی جزیره کیش اظهار داشت: کارگروه ویژه برای بررسی و حل مشکلات اقتصادی مناطق آزاد و اصلاح برخی بخشنامه‌ها تشکیل خواهد شد و به زودی فعالیت خود را آغاز می‌کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: آثار برخی بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های صادره از مرکز در روند فعالیت مناطق آزاد بررسی و تلاش خواهد شد که در صورت لزوم برخی از این بخشنامه‌ها اصلاح شود و فعالان اقتصادی بتوانند به فعالیت خود در این مناطق به فعالیت ادامه دهند.

نوبخت افزود: سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی طبق قوانین مناطق آزاد در این مناطق سرمایه گذاری کرده اما اکنون به جهت شرایط ویژه و تحریمی، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های جدیدی به این مناطق ابلاغ می‌شود که با قوانین اصلی مناطق آزاد متفاوت است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، اضافه کرد: بخشنامه‌های جدید به مسائلی تاکید دارد که با توجه به شرایط تحریم و محدودیت منابع ارزی و برای مدیریت بازار ارز صادر شده، به همین جهت برخی اقلام که قبلاً به صورت عادی به مناطق آزاد وارد می‌شد، اکنون ممنوع شده است.

وی تصریح کرد: این ممنوعیت قطعاً در روند فعالیت مناطق آزاد تأثیرگذار بوده به همین جهت دولت با تشکیل کارگروهی ویژه در حال بررسی و دستیابی به راهکار برون رفت از این مشکل است تا از یک سو در جهت منافع ملی و تثبیت نرخ ارز عمل کند و از دیگر سو، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران بتوانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اهداف کارگروه ویژه مناطق آزاد توضیح داد: در این زمینه تصمیماتی که در مرکز یا سرزمین اصلی برای مناطق آزاد گرفته می‌شود از این پس در این کارگروه مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا متناقض با فعالیت‌های اقتصادی در این مناطق نباشد.

وی اضافه کرد: این کارگروه می‌تواند در صورت لزوم برخی بخشنامه‌ها یا دستورالعمل صادره را به گونه‌ای شایسته اصلاح کند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به سیاست‌های اقتصادی مقاومتی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های اقتصادی مقاومتی بر استفاده از ظرفیت‌های مناطق آزاد و توسعه صادرات تاکید دارند و به تبع آن مجلس و دولت برای رونق بخشیدن بیش از پیش این مناطق همراه و هم نظر هستند.

نوبخت تصریح کرد: یکی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، استفاده از ظرفیت‌های مناطق آزاد برای تقویت اقتصاد ملی است و دولت در این زمینه تلاش می‌کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید