برآورد ۳۵۰ میلیارد خسارت اولیه به زیرساخت‌های راه و شهرسازی | اتاق خبر
کد خبر: 424652
تاریخ انتشار: 5 فروردین 1398 - 22:06
وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛
وزیر راه و شهرسازی گفت: ۳۵۰میلیارد تومان خسارت وارد شده که در استان مازندران برای ورودی آب از نقاط بالادست باید دو اقدام اساسی با کمک وزارت جهاد و وزارت راه برای مهار آب انجام شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی شب گذشته در برنامه «تیتر امشب» با ابراز تأسف نسبت به وضعیت سیل زدگان و سیل استان مازندران و گلستان و با بیان اینکه مردم ما به دلیل سیل غافلگیر نشدند و به هشدارهای هواشناسی توجه می‌کنند، اظهار کرد: اقدامات در مازندران برای بازآفرینی زندگی انجام شده است. رانش زمین موجب مسدود شدن جاده‌ها در محورهای کیاسر و سوادکوه شده بود که اقدامات موقت برای عبور و مرور انجام شده است. همچنین با تمهیداتی که وزارت جهاد کشاورزی انجام خواهد داد کار نشاکاری کشاورزان نیز به موقع انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه همه استان‌ها به اطلاعیه‌های هواشناسی توجه می‌کنند، افزود: اطلاع رسانی‌ها از ۲۳ اسفند آغاز شد و ستاد بحران نیز در حال آماده باش بود اما یکی از مشکلات اساسی در استان مازندران این است که سدسازی به اندازه کافی انجام نشده است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: عدم لایروبی رودخانه‌ها در مازندران و گلستان نیز مشکل دیگر در وقوع سیل بود. آزادسازی حریم جاده‌ها نیز برای مقابله با سیل و هدایت آب‌های روان یکی از مسائلی است که باید انجام شود.

اسلامی بیان کرد: زه کشی در استان‌های شمالی موجب عبور راحت تر آب می‌شود بنابراین این پروژه نیز در ستاد بحران پیگیری شد و قرار شد زه کشی‌ها انجام شود تا هم بازدهی کشاورزی‌ها بهتر شود هم هدایت آب بهتر انجام شود. استان گلستان بعد از یک دهه خشکسالی در شرایط موجود نیازمند اقدامات لازم برای هدایت آب‌های سطحی است.

برآورد اولیه خسارت سیل در گلستان و مازندران

این مقام مسئول درباره برآورد اولیه خسارت سیل به استان گلستان و مازندران گفت: حدود ۳,۵۰۰ میلیارد ریال (۳۵۰ میلیارد تومان) خسارت وارد شده که در استان مازندران برای ورودی آب از نقاط بالادست نیاز است دو اقدام اساسی با کمک وزارت جهاد کشاورزی و وزارت راه برای مهار آب و توسعه آبخیزداری باید انجام شود.

وی افزود: برای تثبیت خاک و جلوگیری از رانش خاک نیاز به شمع کوبی و دیواره سازی داریم که در دستور کار است. بودجه لازم نیز از طریق سازمان برنامه و بودجه از دولت درخواست خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه درباره سازوکارهای مقابله در زمان بحران گفت: تعرض به رودخانه‌ها یکی از مشکلاتی است که باید جلوگیری و کنترل شود. وجود تجهیزات و امکانات مورد نیاز در زمان بحران از سازوکارهایی است تا در زمان بحران عملکردها سریع‌تر و بهتر باشد.

اسلامی درباره روند امداد رسانی گفت: روستاهایی که در مواجهه با سیل بودند تخلیه شده و مردم در چادر و مکان‌های امن اسکان موقت داده شدند. غذایی گرم در سه وعده غذایی بین مردم توزیع شده است. آب نیز تا میزان قابل توجهی فروکش کرده است.

تعادل در بخش عرضه و تقاضا با رویکرد دائمی شدن تولید مسکن

اسلامی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اولویت‌های وزارت راه در سال ۹۸ گفت: یکی از اولویت‌های امسال وزارت راه و شهرسازی مسکن است. تعادل در بخش عرضه و تقاضا با رویکرد دائمی شدن تولید مسکن با ارزیابی نیاز سالانه یک میلیون مسکن برای خانه اولی‌ها در اولویت وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: سه عامل پشتیبان، مشوق و تسهیل کننده در کنار تکمیل ۴۰۰ هزار واحد جدید و واگذاری و عرضه زمین با رویکرد ساده سازی مد نظر است. افزایش وام مسکن از ۶۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومان و افزایش دو برابری وام برای زوجین و انتقال به خریدار نیز از دیگر تسهیلاتی است که برای خرید مسکن قرار داده‌ایم.

وی گفت: در جاده سازی جاده‌های شریانی و اصلی پرترافیک در اولویت قرار دارد. آزادراه تهران شمال تا سال آینده افتتاح خواهد شد. ۳۰۰ کیلومتر از جاده‌های سطح کشور نیز در دست اقدام است و اولویت محوری ما نیز این است که نسبت به تکمیل و ایمن سازی نقاط حادثه خیز در جاده‌ها اقدامات سریع‌تر انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در سال ۹۸ اتصال خط راه آهن و کریدورها و تولید واگن و لوکوموتیو با استفاده از توان داخلی در دست اقدام است تا از این طریق بتوانیم به تولید رونق دهیم و شعار سال را تحقق بخشیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید