Performancing Metrics

بوتفلیقه استعفا کرد | اتاق خبر
کد خبر: 425042
تاریخ انتشار: 14 فروردین 1398 - 09:52
رئیس‌جمهوری الجزایر استعفای خود را از این سمت اندکی قبل از پایان چهارمین دوره ریاست‌جمهوری‌اش اعلام کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از رویترز، به دنبال شش هفته تظاهرات گسترده ضد دولتی در الجزایر، «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس‌جمهور 82 ساله این کشور، سه‌شنبه شب به طور سمی استعفای خود را از ریاست‌جمهوری اعلام کرد.

در گزارش تصویری، که تلویزیون دولتی الجزایر منتشر کرد عبدالعزیز بوتفلیقه نامه استعفای خود را به رئیس شورای قانون اساسی تحویل داد که در آن اعلام کرده است ماموریت وی در سمت ریاست‌جمهوری 2 آوریل 2019 ( 13 فروردین 98) به پایان رسید.

در این تصاویر، رئیس مجلس سنا یا مجلس الامه نیز حضور داشت. براساس قانون اساسی، رئیس مجلس الامه به طور موقت و به مدت 90 روز کنترل امور را در دست خواهد داشت.

طبق این گزارش، عبدالعزیز بوتفلیقه در بیانیه‌ای که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، گفته است: «من این تصمیم را اتخاذ کردم تا به اختلافات در کشور پایان دهم.»

بوتفلیقه که پس از سکته قلبی در سال 2013 به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده است از زمان اعلام تصمیم خود برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری برای پنجمین دوره پیاپی به شدت تحت فشار قرار گرفته بود تا از قدرت کناره‌گیری کند.

ولی بوتفلیقه 29 اکتبر 2018 میلادی با وجود کهولت سن و داشتن بیماری اعلام کرد برای پنجمین بار نامزد حزب جبهه آزادی‌بخش ملی الجزایر در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور می‌شود. چهارمین دوره ریاست‌جمهوری وی 28 آوریل جاری به پایان می‌رسید.

اعلام این خبر موجی از اعتراضات در این کشور شمال آفریقا به راه انداخت که باعث شد بوتفلیقه در تصمیم خود تجدیدنظر کند. ولی حاضر نشد که از مقامش کنار برود.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید