Performancing Metrics

ایران و عراق مکمل اقتصادی هم هستند | اتاق خبر
کد خبر: 425280
تاریخ انتشار: 18 فروردین 1398 - 20:33
رییس اتاق بازرگانی ایران:
رئیس اتاق بازرگانی ایران معتقد است با وجود بالا رفتن سطح تعاملات و تبادلات اقتصادی ایران و عراق در طول سال‌های گذشته هنوز دو کشور راهی طولانی تا استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود دارند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در همایش اقتصادی ایران و عراق، اظهار کرد: ایران در نگاه راهبردی خود سیاست افزایش تعامل اقتصادی با کشورهای همسایه را جای داده و در این بین عراق برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: سفر اخیر رئیس جمهوری به عراق، امیدها را برای بالا رفتن میزان همکاری‌ها افزایش داد و بخش خصوصی نسبت به آینده این ظرفیت امیدوار شده است. بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده، ایران و عراق در سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش تبادلات اقتصادی داشته‌اند اما هنوز راهی طولانی تا استفاده حداکثری از ظرفیت‌های دو کشور باقی مانده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بخش خصوصی ایران از حضور در عراق استقبال می‌کند، گفت: ما در کنار تجارت کالایی، اعلام کرده‌ایم که در حوزه‌هایی مانند صدور خدمات و انتقال تجارب و سرمایه گذاری‌های اقتصادی نیز از حضور در عراق استقبال می‌کنیم و معتقدیم در صورت افزایش تعاملات دو طرف ایران و عراق می‌توانند مکمل اقتصادی یکدیگر باشند.

شافعی با اشاره به این‌که استفاده از ظرفیت‌های موجود نیاز به برطرف شدن مشکلات دارد، توضیح داد: دو طرف برای بالا بردن تعاملاتشان باید برای مسائلی چون روابط بانکی، پولی، گمرکی و حوزه‌هایی مانند استاندارد راه‌حل‌هایی جدید پیدا کنند و زیرا با وجود باقی ماندن این مشکلات نمی‌توان به اهداف در نظر گرفته شده دست یافت.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی ایران و عراق در صورت بهبود زیرساخت‌ها، نه تنها تجارت دو کشور رونق خواهد گرفت که ایران می‌تواند به عنوان دروازه ورودی عراق به آسیای میانه عمل کند و عراق نیز بستری مناسب برای ترانزیت کالاهای ایرانی به کشورهایی مانند سوریه خواهد بود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید