Performancing Metrics

پاسخ رهبر انقلاب درباره برداشت از صندوق توسعه ملی بسیار دقیق بود | اتاق خبر
کد خبر: 425842
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1398 - 12:49
روحانی در لرستان:
رئیس جمهور با اشاره به درخواست دولت برای برداشت از صندوق توسعه گفت: رهبر انقلاب پاسخ بسیار دقیق و موثری دادند و در این پاسخ راهنمایی کردند دولت چه اقداماتی باید انجام دهد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه شورای مدیریت بحران استان لرستان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و با یادآوری اینکه در شب میلاد منجی عالم بشریت هستیم، اظهار داشت: همه امیدها برای آینده جهان، کشورمان، همه مسلمان‌ها و همه انسان‌ها در سایه آن ظهور خواهد بود و ما هر قدمی که بر می‌داریم باید زمینه را برای آن ظهور آماده‌تر کنیم.

وی ادامه داد: وقتی یک ساختمان عظیم و بزرگی به ما می‌گویند باید ساخته شود که این ساختمان زندگی مردم را متحول می‌کند همه تلاش می‌کنیم زمین و مصالح و نقشه را آماده کنیم. نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم تا اینکه یک روزی توسط شخصیت استثنایی و بی نظیر تاریخ این ساختمان درست می‌شود. درست است به دست ایشان درست می‌شود ولی مقدماتش را ما باید فراهم کنیم.

روحانی یادآور شد: امیدواریم خداوند توفیق دهد در زندگی و تلاشمان گامی را برای تسریع در روز پرنشاط ظهور برداریم.

امسال سال پرنعمت و پرزحمتی است

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه امسال یک حادثه ویژه و خاصی بود، اظهار داشت: من یادم می‌آید از تعبیر حضرت امام (ره) در همان هفته‌های اول انقلاب و اواخر سال ۵۷ که فرمودند «امسال سال پرنعمت و پرزحمتی بود»؛ این تعبیر امام بود راجع به سال ۵۷، سال ۵۷ از یک نظر که شما نگاه کنید آن همه کشتار و زندان و ۱۷ شهریور، تاسوعا و عاشورا، حوادث بسیار سخت و پیچیده و دلهره آور، هر لحظه معلوم نبود لحظه بعد چه می‌شود؛ سال واقعاً سختی بود. اما از نظر نعمت خداوند بهترین سال تاریخ ایران بود در عین حالی که به تعبیر امام پرزحمت‌ترین سال هم بود.

روحانی با بیان اینکه امسال هم به یک تعبیری سال پرنعمت و پرزحمتی است، تصریح کرد: اولاً نعمت خداوند امسال نعمت بسیار بالایی است، وقتی باران را خداوند نازل می‌کند یعنی بقای ما و حیات ما را تأمین می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه یک رقم بسیار بالایی نسبت به سال‌های پیش و بلند مدت بارش باران داشتیم و چقدر آب وارد سرزمین ایران شده است، ۴۸۰ میلیارد مترمکعب آب وارد کل ایران شده است، ادامه داد: وقتی ما به متوسط ۵۰ ساله نگاه کنیم می‌بینیم یک رقم بسیار بالا و متفاوتی است نسبت به سال‌های عادی ما، اگر بخواهیم یک مترمکعب آب را از دریا شیرین کنیم و در فلات ایران بیاوریم، یک مترمکعب آب را ۵ هزار تومان حساب کنید، اصلاً هزار تومان حساب کنید، ببینید خداوند چقدر به ما سرمایه و ثروت و نعمت داده است.

ظرف ۶ ماه یک گزارش ملی در زمینه سیل تهیه خواهد شد

رئیس جمهوری با اشاره به خسارات سیل لرستان گفت: ما دوازدهم فروردین که با استاندار صحبت می‌کردیم و من راجع به پلدختر سوال کردم ایشان شب بود و گفتند که ارتباط ما قطع است و ما خبر نداریم و احساس خطر می‌کنیم، خیلی من نگران شدم. من مقداری قرآن خواندم و دعا کردم و شب چند بار بیدار شدم و تا صبح که اول وقت بیدار شدم و تماس برقرار شد و متوجه شدیم که الحمدلله تلفات جانی نبوده ولی خسارات مالی زیاد بوده است.

روحانی با بیان اینکه خوشحالیم که جان مردم حفظ شده ولی در عین حال خسارات زیادی به مردم وارد شده است، ادامه داد: اینکه باید چکار می‌کردیم و خسارت کمتر می‌شد این مقوله دوم است. از یک جمع و هیئت بلندپایه ای از اساتید و متخصصین خواستم مسئله سیل و سیلاب ایران را دقیقاً بررسی کنند و بگویند مشکلات چه بوده است. اقدامات قبلی چه بوده که انجام نشده و چه باید کنیم. ظرف ۶ ماه یک گزارش ملی در این زمینه تهیه خواهد شد و این موضوع ربطی به دولت ندارد همه اساتید و کارشناسان به هر نظری رسیدند ما انجام می‌دهیم.

وی افزود: حتماً اگر یک سری کارها انجام می‌شد خسارت کمتر می‌شد ولی باید دقت کنیم که چقدر توان مالی داشتیم و اولویت‌ها چه بوده است.

بارندگی اخیر در ۱۰۰ سال گذشته نظیر نداشته است

رئیس جمهور همچنین با اشاره به روایتی قرآنی در زمینه ساخت کشتی نوح، ضمن یادآوری اینکه آن زمان که حضرت نوح کشتی را می‌ساختند هر کسی که رد می‌شد لبخندی می‌زد و مسخره می‌کردند، ادامه داد: سال‌ها طول کشید که حضرت آن کشتی را ساخت و آن واقعه رخ داد و آن کشتی منجی همه مؤمنین و موجودات زنده و غیر انسان شد. حالا اگر ما ۲۰ سال پیش این رودخانه‌ها را توسعه می‌دادیم می‌گفتید عجب دولت بیکاری است. مردم شغل و آب ندارند و موضوع مثل کشتی نوح می‌شد.

روحانی با بیان اینکه ما بودجه به اندازه کافی نداریم و همیشه با کسری مواجه هستیم و باید اولویت‌ها را در نظر بگیریم، گفت: چند سال پیش دوره‌ای شده بود که همه ایراد می‌گرفتند به سدسازی و مدام سوال می‌کردند که چرا سد درست کردید. در همین دولت یازدهم در روزنامه‌ها و روشنفکرها با نقد سدسازی می‌گفتند که محیط زیست را تخریب کردید. پشت بعضی از سدها آب نبود می‌گفتند چقدر پول خرج کردید این سد برای ۳۰۰ میلیون مترمکعب یا ۵۰۰ میلیون مترمکعب ساخته شده و پشت آن ۱۰ میلیون مترمکعب آب است. قضاوت‌های سال‌های پیش را یادمان نرود.

وی با بیان اینکه امروز رسیدیم به یک بارندگی بی نظیر که در ۱۰۰ سال نظیر نداشته است، ادامه داد: ما در عمر خودمان چنین بارندگی را ندیدیم. بیشتر از ۲۴ استان ما همزمان درگیر سیل شدند. همه استان‌ها گرفتار شدند و نمی‌توانستند به بغل دستی کمک کنند. شرایط فوق العاده ای پیش آمده است.

هیچکس را تبرئه نمی‌کنم

رئیس جمهوری ادامه داد: بگذریم که چه اقداماتی می‌شد انجام داد، هیچ کسی را تبرئه نمی‌کنم، می‌شد اقداماتی کرد که خسارت‌ها کمتر شود. حداقل جوازهایی که داده شده برای ساختمان‌ها در مسیل ها و گاهی احیاناً در داخل رودخانه کار بسیار نادرست، خلاف قانون و غلطی است. چه کسی که مجوز داده و چه کسی که بدون مجوز ساخته است.

روحانی ادامه داد: اکثر خانه‌هایی که آسیب دیده نزدیک و یا چسبیده به رودخانه است. اگر رودخانه و حریم آن را رعایت می‌کردیم خسارت‌ها کمتر می‌شد. لااقل این کار را دنبال کنیم. استانداران، فرمانداران، شهرداران، وزرات نیرو و قوه قضائیه دست به دست هم دهیم دیگر جایی که خانه می‌سازیم مناسب باشد، جایی که حریم رودخانه بوده بگوییم ۵ متر عقب تر خانه‌ها را احداث کنند.

وی تصریح کرد: در جلسه‌ای بحث مفصلی بود که آیا این بارندگی شدید مال امسال بوده یا ادامه دارد. یکی می‌گفت تا ۳۰ سال دیگر اینگونه است، یکی می‌گفت فقط امسال است. به هر حال پیش بینی‌ها سخت است، من گفتم حالا اینکه سال دیگر چه می‌شود نمی‌دانیم اما فعلاً مبنا را بر این بگذاریم که سال آینده هم چنین سیلی داریم و بر این مبنا کار کنیم، چاره‌ای غیر از این نداریم، یک تجربه است و باید درس‌های لازم را از این تجربه بیاموزیم.

ارائه آموزش مقابله با حوادث به مردم ضروری است

وی با تاکید بر اینکه در مقطع اول که مقطع کمک، امداد و نجات بود به نظر من یک کار بسیار بزرگی در ایران انجام شد، افزود: یکی از کارهایی که باید انجام دهیم مسئله ارائه آموزش به مردم است، در روستایی وقتی سیل و زلزله می‌آید، وقتی رانش پیش می‌آید، اول خود آن مردم باید بدانند چه کنند، چون هیچکس تا نیم ساعت بعد به آنها نمی‌رسد، تا بروند حداقل نیم ساعت یک ساعت طول می‌کشد، آن زمان طلایی است برای جان و مال مردم، ما یک آموزش لازم باید بدهیم، حالا یک مقداری صدا و سیما شروع کرده اما باید وسیع‌تر برای مناطقی که ممکن است حوادث پیش آید آموزش دهیم.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در فیلمی که ابتدای جلسه پخش شد دیدیم که در کنار یک پل در حال تخریب جمعیت زیادی نزدیک رودخانه ایستاده‌اند، هم نگرانند و هم حس کنجکاوی است، آیا وقتی یک پل در خطر است راهش این است برویم تماشا کنیم یا کار دیگری باید انجام دهیم؟ این آموزش‌ها ضروری است و باید به مردم ارائه شود.

روحانی با اشاره به اینکه در این دوره کاری که هلال احمر و اورژانس کرد، استانداران، فرمانداران و بخشداران انجام دادند. البته اینها همه بعد از مردم هستند و بعد نیروهای مسلح که به میدان آمدند، اقدام بسیار بزرگی بود، اظهار داشت: روز جمعه که دیگر حوادث تشدید شده بود همان غروب دستور دادم ستاد کل نیروهای مسلح، سپاه و ارتش و مخصوصاً هوانیروز وارد عمل شوند. قدم به قدم نیروها همه آمدند و فداکاری کردند، شبانه روز تلاش کردند، چه سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و… هیچکس نگفت درجه و جایگاه من چیست و همه شروع به کمک کردند.

وی افزود: البته در همه دنیا این کار انجام می‌شود، هر جا سیل باشد ارتش وارد می‌شود برای کمک، اما تفاوتی بین ایران و جاهای دیگر است، به نظر من آن خلوص و دلسوزی و ایثار و فداکاری که در ایران می‌بینیم در بقیه دنیا کمتر است و به این صورت نیست.

رئیس جمهوری با بیان اینکه بر اساس قانون اساسی رئیس جمهور می‌تواند دستور لازم را به ارتش صادر کند تا وارد کمک رسانی شود، در کل دنیا اینگونه است؛ اما در ایران یک پیوستگی و محبت و برادری خاصی بین مردم و ارتش و سپاه و بسیج و… وجود دارد، مثل دفاع مقدس که همه دور هم بودند این حادثه همه را کنار هم قرار داد، تصریح کرد: در این ایام هرگاه با استانداران تماسی داشتم ندیدم استانداری سر کارش نباشد، همه سرکار بودند و تلاش و فعالیت می‌کردند، نیروهای مسلح به صحنه آمدند و ریسک کردند. هوانیروز و هلی کوپترهای هلال احمر ریسک کردند و در شرایط بد آب و هوایی پرواز کردند.

کار عظیمی در حوزه ترمیم تأسیسات آب و برق انجام شد

روحانی با تاکید بر اینکه کاری که بخش‌های دولتی انجام دادند در ترمیم زیرساخت‌ها کم نظیر است در دنیا، ‬الان یک ماه است گرفتاریم، در لرستان پارسال دو بار سیل داشتید، چه استان‌هایی که از ابتدای فروردین گرفتار شدند، یک ماه است گرفتار سیل هستند، افزود: اینکه ما در ایران بیماری مسری و اپیدمی نداریم مورد تعجب بهداشت جهانی است، دچار حیرت است که چطور این همه آبگرفتگی و سیل، احشام تلف شده و ماهیان تلف شده داریم اما هیچ بیماری مسری نداشته‌ایم؛ گند زدایی و بهداشت کار سختی است، معلوم است چه کار بزرگی انجام شده است.

وی ادامه داد: می‌بینیم در لرستان برق ۱۱۴۵ روستا و مناطق شهری قطع می‌شود به خاطر سیل و امروز فقط ۶ روستا باقی مانده که برق ندارند و این کار عظیمی است. در آمریکا سیل و طوفان می‌آید تا یک سال بعد تأسیسات برق و آب ترمیم نشده است. اینکه در ۹۶۱ روستا آب و شبکه آبرسانی دچار اختلال شده و در این چند هفته فقط ۳ روستا باقی مانده کار عظیم و بزرگی انجام گرفته و در دنیا کم نظیر است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه این همه جاده‌های روستایی تخریب شده و از بین رفته است، تصریح کرد: ‬در ترمیم این جاده‌ها نیروهای مسلح، سپاه و ارتش و مردم کار کردند، شهرداری‌ها و استان‌های معین کار کردند.

تشکیل قرارگاه جبران خسارات سیل

روحانی بیان کرد: در این مسئله سیل ما از خدمت رهبری درخواست کردیم که از صندوق هم بتوانیم استفاده کنیم، ایشان پاسخی دادند تقریباً مفصل و بسیار دقیق و در این پاسخ راهنمایی کردند دولت چه اقداماتی باید انجام دهد، در کلیت هم قبول کردند هرچه لازم باشد موافقم پرداخت شود.

وی افزود: بلافاصله طبق یک دستورالعمل و فرمانی وزیر کشور را مسئول کل نوسازی‌ها و بازسازی‌ها کردم. رهبری هم در آن نامه نظرشان این بود یک نفر را مسئول کنید و فرمانده کار شود و همه تبعیت کنند، وزیر کشور این کار را آغاز کردند و قرارگاه تشکیل دادند.

وی خاطرنشان کرد: ما از کلمه قرارگاه خوشحال می شویم، یعنی کار موقت. ستاد یک چیز دائمی است اما قرارگاه یک چیز موقت است، ایشان که قرارگاه تشکیل داد خوشحال شدیم زود می‌خواهد موضوع جمع شود، یعنی ظرف ماه‌های آینده هم ترمیمی ها و هم خانه‌های احداثی که بنیاد مسکن همیشه بار بر دوشش است، انجام شود و ان شاء الله هرچه سریع‌تر این کار انجام شود چراکه برای مردم رنج و زحمت بسیاری است.

تلفات جانی ما در سیلاب کم بود

روحانی با بیان اینکه در جریان سیلاب برخی لوازم خانه شأن یا کلاً و یا جزئی از بین رفته است و همه باید کمک کنیم و مسئله مردم حل شود، ادامه اد: البته مردم رنج روحی دارند و رفع این رنج روحی طول می‌کشد. برخی نفر یا عزیزی را از دست داده‌اند. البته الحمدلله امسال تلفات جانی ما کم بوده و ۷۶ نفر اعلام شد. بعضی از تلفات هم در رابطه با سیل نیست و در حواشی سیل اتفاقی افتاده است. این آمار نسبت به حادثه در ۲۵ استان خیلی کم است. البته یک نفر تلفات هم زیاد است چون ترمیم آن به سادگی امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه تلفات مالی سیلاب زیاد است و بنیاد مسکن وظیفه سنگینی دارد، افزود: جای بعضی خانه‌ها کلاً باید تغییر کند چون نزدیک رودخانه بوده و به مصلحت نیست همانجا احداث شوند. برخی روستاها هم در آینده باید جایشان بالا و پایین شود که در این زمینه باید فکر و مطالعه شود.

روحانی در مورد تأمین اثاثیه منزل خسارت دیدگان هم گفت: دکتر رحمانی فضلی به عنوان فرمانده کار باید به گونه‌ای عمل کند که حدالامکان اثاثیه به سیل زدگان تحویل دهیم. تلاش کنیم خودِ جنس را در اختیار مردم بگذاریم. برخی نهادها بخشی از کار را به عهده گرفتند. در مجموع باید بتوانیم کاری کنیم مردم بعد از جبران خسارت‌ها یک زندگی معمولی بتوانند داشته باشند. حتماً اوضاع زندگی مثل قبل نمی‌شود. ممکن است جایی به نفع سیل زدگان باشد که به جای یخچال کهنه و خانه کهنه، نو را می‌گیرند.

به مردم قول دادیم و در کنار مردم هستیم

رئیس جمهوری با بیان اینکه هر چه سریع‌تر باید بتوانیم هم خسارات را برآورد و هم پرداخت کنیم، عنوان کرد: برای ما به عنوان دولت کار آسانی نیست ولی این کار را انجام می‌دهیم. به مردم قول دادیم و در کنار مردم هستیم. دولت، نیروهای مسلح، نهادهای عمومی غیردولتی، نیروهای مردمی، علما، ائمه جمعه و طلاب در این سیل حضور فعال داشتند که خیلی جالب بود. مردم حس می‌کنند همه با هم هستیم. این حضور ما به عنوان نماینده ملت و دولت نشان می‌دهد که همدل هستیم.

وی خطاب به سیل زدگان گفت: در کنار شما هستیم، درد شما را حس می‌کنیم و می‌دانیم چه مشکلی دارید. مردم هم توقع به حق دارند. مسئولان ما اعم از وزرا و معاونین هم همه جا حضور پیدا کردند، مسئولان مجلس و قوه قضائیه هم حضور داشتند که این همدلی برای همه جالب و ارزشمند بود.

روحانی با بیان اینکه کار ما تسریع در روند جبران خسارات بوده که در این زمینه مسئولیت پیگیری با بنیاد مسکن و وزارت کشور است، تصریح کرد: همچنین رسیدگی در ایام موقت تا سیل زدگان به منزل مسکونی برسند اهمیت دارد که در این مدت مردم باید بتوانند زندگی خوب و قابل تحملی داشته باشند.

وی با اشاره به در پیش بودن تابستان و فصل گرما، ضمن تاکید بر اینکه باید همه ورزشگاه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و امکانات دولتی، سوله‌ها، ساختمان‌های دولتی و… آماده میزبانی سیل زدگان باشند، گفت: همچنین باید روند اجاره را تسهیل کنند. هلال احمر و بخش بهداشت همچنان باید در صحنه باشند.

امسال نیازی به خرید گندم نداریم و خودکفا خواهیم بود

رئیس جمهوری کشورمان همچنین با اشاره به جبران خسارات کشاورزان گفت: مطابق گزارش‌ها محصول گندم ما علی رغم خسارات از پارسال بیشتر می‌شود که این نعمت خداوند است. امسال نیازی به خرید گندم نداریم و خودکفا خواهیم بود. ۴ سال است پشت سر هم در گندم خودکفا هستیم. کشاورزان ما خسارت دیده‌اند و باید به هر نحوی می‌توانیم جبران می‌کنیم. بیمه کمک می‌کند ما هم در کنار جهاد کشاورزی و مردم و کشاورزان هستیم. کشاورزان تولید کننده‌های بسیار ارزشمندی هستند که مواد غذایی ما را تولید می‌کنند.

روحانی یادآور شد: قولی که می‌توانم بدهم این است که دولت یادش نمی‌رود. مردم مطمئن باشند همه ما مسئول هستیم در حد امکان و توانمان جبران می‌کنیم. البته خود مردم هم باید جبران کنند. دولت در حد خودش و همه مردم هم باید پای کار بیایند.

وی با اشاره به جلسه چهارشنبه هیئت دولت و تغییرات در زمینه جبران خسارات کشاورزان در بخش دیم و آبی و همچنین اضافه و مصوب شدن مبالغ، گفت: در جبران این خسارات مردم هم وارد شوند و هر کس هر توان و امکانی دارد مشارکت کند. همه کمک کنیم که سریع‌تر و بهتر زندگی مردم به روند عادی برگردد.

جنگل‌ها را باید احیا کنیم

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه برای بلندمدت باید اقداماتی در زمینه سدسازی، راه، لایروبی رودخانه‌ها و آبخیزداری انجام شود، گفت: در مناطقی که کوهستانی است مانند لرستان اگر جنگل زاگرس همان جنگل قدیم بود خسارات سیل کمتر می‌شد. اینها خیلی مؤثر است. در جاهایی که مرتفع است جنگل که برای زیبایی نبوده بلکه برای حفاظت بوده است. جنگل‌ها را باید احیا کنیم.

روحانی با بیان اینکه بقیه اقدامات را هم پیگیری خواهیم کرد و خداوند هم کمک می‌کند، ادامه داد: ایام، ایام حضرت ولیعصر (عج) است، به محضر ایشان توسل می‌کنیم و به هدفمان می رسیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید