Performancing Metrics

آسیب های سیل و اقدامات جبرانی دولت به روایت وزیر راه و شهرسازی | اتاق خبر
کد خبر: 426208
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1398 - 10:26
در برنامه تلویزیونی مطرح شد:
وزیر راه و شهرسازی گفت:​ هفت هزار نقطه از جاده های کشور در سیل اخیر با رانش و ریزش زمین روبرو شد که برخی از این نقاط دیگر قابل استفاده نیست.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، محمد اسلامی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه جاده بیش از پنج هزار روستا در ۲۴ استانی که با سیل روبرو شد آسیب دید افزود: اکنون جاده ۳۰ روستا قطع است و راه‌های جایگزین برای آنها ایجاد شده است.

وی گفت: بیشتر این روستاها در منطقه پلدختر و دره شهر قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در این مناطق پل‌هایی وجود داشتند که ۱۲ متر از کف رودخانه بالاتر بودند اما سیل از ارتفاع این پل‌ها بیشتر بود و از روی عرشه آنها عبور می‌کرد.

اسلامی گفت: اکنون ۱۰ پل در چند استان کشور در حال ساخت و تجهیزات و قطعات آن داخلی است.

وی افزود: در سیل اخیر ۱۲ کیلومتر از جاده مهم خرم آباد به پلدختر را سیل برد و در مسیر یاسوج به شیراز رانش زمین و ریزش سنگ اتفاق افتاد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: برای مقابله با آسیب‌های سیل در استان لرستان هفت استان معین با همه تجهیزات خود وارد عرصه شدند و ۱۲ هزار راهدار و ۹ هزار انواع ماشین آلات به ترمیم و بازگشایی جاده‌ها مشغول بودند.

اسلامی افزود: مرکز تحقیقات راه و شهرسازی، مسئول ارزیابی و بررسی خسارت‌های راه‌های مناطق سیل زده شده است که صبح امروز نخستین گزارش خود را ارائه می‌دهد.

وی دلیل تخریب برخی جاده‌ها و پل‌ها را در مناطق سیل زده غیر قابل پیش بینی بودن میزان سیلاب خواند و گفت: برای ساخت جاده‌ها و پل‌ها میزان دبی آب رودخانه‌ها در نظر گرفته می‌شود اما در سیل اخیر میزان دبی برخی رودخانه‌ها سه برابر حداکثر دبی آنها در گذشته بود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: رودخانه‌ها باید لایروبی، ایمن سازی و برای آنها دیواره‌های حفاظتی احداث شود.

اسلامی گفت: پولی که معدن کاران از استخراج مصالح رودخانه‌ای به دولت پرداخت می‌کنند باید برای ایمن سازی رودخانه‌ها هزینه شود.

وی با بیان اینکه پل‌های بزرگ کشور شمع کوبی و فنداسیون آنها ۳۵ متر ریشه دارد افزود: دلیل تخریب برخی پل‌ها میزان غیر قابل پیش بینی سیل و آب شستگی های اطراف پل‌ها بود که همه اینها باید در ساخت و سازهای بعدی در نظر گرفته شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: به جز بخش مهمی از خوزستان ۱۵۱ هزار واحد مسکونی، شهری و روستایی که بیشتر آنها شهری است در سیل اخیر آسیب دیدند.

اسلامی افزود: از این تعداد حدود ۵۱ هزار واحد تعمیری و ۹۱ هزار واحد احداثی است.

وی با بیان اینکه ساخت مسکن در مناطق سیل زده بر عهده بنیاد مسکن قرار داده شده است گفت: برای واحدهای تعمیری و تجاری شهر و روستا ۱۵ میلیون تومان تسهیلات و پنج میلیون تومان بلاعوض و برای لوازم معیشتی پنج میلیون تومان بلاعوض و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده که در برخی مناطق در حال پرداخت است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: کمک و خودیاری مردم، پرداخت‌های بیمه، کمک ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بنیاد برکت و بنیاد مستضعفان مکمل تسهیلات دولت برای بازسازی واحدهای مسکونی سیل زدگان است.

اسلامی گفت: برای جا به جایی واحدهای مسکونی در پلدختر هشت قطعه زمین و در معمولان نیز زمین در نظر گرفته شده است.

وی افزود: البته در پلدختر کمی ناهماهنگی وجود دارد که با مدیریت استانی رفع می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: برای برخی روستاهای لرستان زمین در ارتفاعات بالاتر از حریم رودخانه درنظر گرفته شده است.

اسلامی افزود: ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رودخانه‌ها اگر بر اساس مجوز باشد صادر کننده مجوز نیز محکوم است.

وی با بیان اینکه ساخت و سازها باید بر اساس طرح جامع هر منطقه باشد گفت: به رئیس قوه قضائیه و وزارت کشور نامه نوشته‌ایم که اجازه ندهند کمیسیون ماده ۱۰۰ تخلف‌های مشخص در حریم رودخانه‌ها را به جریمه نقدی تبدیل کند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: نباید اجازه دهیم هیچکس به حریم رودخانه‌ها وارد شود و دولت در ابلاغیه جدید بر این موضوع تاکید کرده است.

اسلامی بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا امسال بازسازی مناطق سیل زده تمام شود گفت: با توجه به اینکه بیشتر خانه‌های تخریب شده و آسیب دیده در این مناطق یک طبقه بوده است امیدواریم طرح بازسازی گسترده و زمان بر نشود.

وی افزود: برای ساخت خانه‌ها در مناطق شهری ۱۲ میلیون تومان کمک بلاعوض و در مناطق روستایی ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: برای ساخت خانه‌های شهری نیز ۵۰ میلیون تومان و برای خانه‌های روستایی ۴۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی پرداخت می‌شود که به ۹ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

اسلامی افزود: در زلزله سرپل ذهاب همه روستاها بازسازی و خانه‌ها مهندسی ساز شده است.

وی گفت: در این شهر نیز ۸۵ درصد پیشرفت داشته‌ایم و بازسازی خسارات زلزله بر اساس زمان بندی انجام شده است اما در سرپل ذهاب هر کس یک خانه یک طبقه داشته اکنون سه طبقه می‌سازد و این امکان برای افراد ایجاد شده و تسهیلات ساخت خانه‌های سه طبقه نیز در اختیار آنها قرار گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: البته استثنائاتی در شهر سرپل ذهاب مانند اختلاف میان ورثه برای ساخت خانه وجود دارد که کار را بلاتکلیف گذاشته است.

اسلامی گفت: در مناطق سیل زده هیئت کارشناسی میزان آسیب به خانه‌ها و اینکه نیاز به تخریب دارند یا بازسازی تشخیص می‌دهد.

وی افزود: شرایط کشور در بازسازی با گذشته متفاوت و وزیر کشور به عنوان فرمانده قرارگاه سازندگی مناطق سیل زده مشخص شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: کمیته برآورد خسارت‌ها کار خود را دقیق انجام می‌دهد و بر اساس ارزیابی این کمیته تصمیم گیری می‌شود.

اسلامی افزود: در سیل اخیر سازمان هواشناسی وظیفه خود را بسیار خوب انجام داد زیرا دوره پیش بینی سیل در دنیا در بهترین حالت ۱۰ روز است.

وی گفت: البته باید تجهیزات و توان پردازش سازمان هواشناسی نوسازی و تقویت شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: سیل اخیر نشان داد سازمان هواشناسی سازمانی حاشیه‌ای نیست و هر چه توانمند تر باشد قدرت تصمیم گیری بیشتری خواهد داشت.

اسلامی درباره گرانی قیمت مسکن نیز گفت: اقتصاد کشور متأثر از عملیات روانی است و جریان‌ها بی جهت از آن تبعیت می‌کنند.

وی افزود: در بخش مسکن اگر جریان تولید شکل بگیرد و پایدار باشد عرضه و تقاضا به سمت تعادل پیش می‌رود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح ساخت ۴۰۰ هزار مسکن شهری برای سال ۹۸ و ۹۹ پیش بینی شده است که از این تعداد ۲۰۰ هزار مسکن در شهرهای جدید ساخته می‌شود.

اسلامی افزود: ۱۶ هزار مسکن برای شهر پردیس اختصاص یافته که ساخت هفت هزار و ۱۶ مسکن آن آغاز شده است.

وی گفت: امروز پنج هزار و ۲۱۷ مسکن و ۶ مدرسه و یک مرکز بهداشت در شهر پردیس افتتاح و سه روز پیش پنج هزار مسکن در شهر پرند تحویل داده شد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: وام پرداخت شده برای مسکن شهری از ۶۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون افزایش یافته و برای زوج‌ها در تهران ۲۰۰ میلیون تومان است.

اسلامی با بیان اینکه از ۴۰۰ هزار واحد طرح مسکن شهری ۱۰۰ هزار واحد مربوط به طرح بازآفرینی شهری است گفت: وظیفه ما اعتماد سازی برای مردم است که سازندگان مسکن
وارد این عرصه شوند و متقاضیان نیز مسکن‌ها را خریداری کنند.

وی افزود: ۱۰ هزار واحد مسکن مهر در استان خوزستان بدون متقاضی است.

اسلامی درباره اخذ مالیات از خانه‌های خالی نیز گفت: این موضوع بر اساس قانون بر عهده سازمان امور مالیاتی و وظیفه وزارت راه و شهرسازی تهیه طرح اطلاعات جامع املاک و مسکن است که کارگروه آن در این وزارتخانه در حال تشکیل است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: ملاحظاتی که در طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی وجود دارد ما را در شرایط کنونی قرار داده است.

وی گفت: البته مالیات بر خانه‌های خالی کمکی به خانه دار شدن افراد نمی‌کند.

اسلامی افزود: تلاش می‌کنیم خانواده‌ها به ویژه خانه اولی‌ها با واگذاری زمین و ارائه تسهیلات خانه دار شوند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: کسانی که برای اجاره دادن خانه خود ضوابط قانونی را رعایت کنند مشوق‌های مالیاتی دریافت می‌کنند و دولت این موضوع را در اسفند سال گذشته تصویب کرده است.

وی با تأیید برخی اخبار مبنی بر سوخت ندادن به هواپیماهای کشورمان در برخی کشورها افزود: نظام سلطه همه تلاش خود را برای مهار انقلاب اسلامی انجام می‌دهد و تمام تلاش خود را به کار گرفته است اما راه خود را می‌دانیم و آن را طی کرده‌ایم و خواهیم پیمود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید