Performancing Metrics

۳.۳ میلیون تن جو امسال در کشور تولید می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 426523
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1398 - 21:07
یک مقام مسئول در وزارت جهاد:
مدیرکل امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت:امسال تولید بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن جو آبی و دیم در کشور پیش بینی شده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، فرامک عزیز کریمی گفت: سالانه به طور متوسط نزدیک به ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار هکتار جو آبی و ۹۰۰ تا یک میلیون هکتار جو دیم در کشور کشت می‌شود.

وی افزود: از این سطح بیش از ۳ میلیون تن تولید جو آبی و دیم داریم و امسال با توجه به شرایط خوب بارندگی در اکثر استان‌های کشور، افزایش حدود ۳۰۰ هزار تنی جو را برآورد کرده‌ایم.

فرامک عزیز کریمی درباره وضعیت تولید جو اظهار داشت: در مزارع آبی به طور متوسط ۳.۵ تن و اراضی دیم بین یک تا ۱.۲ تن در هکتار جو تولید می‌شود.

عزیز کریمی ادامه داد: در مناطق سرد و معتدل که پتانسیل ارقام بیشتر و دوره رشد نیز طولانی‌تر است، جوکاران حرفه‌ای حدود ۱۲ تا ۱۴ تن از این محصول در هر هکتار با رقم بهمن و ۸ تا ۱۰ تن در هکتار رقم بهرخ تولید کرده‌اند.

وی از برنامه معاونت امور زراعت برای افزایش ضریب مصرف بذور گواهی شده جو توسط کشاورزان خبر داد و گفت: ما به دنبال آن هستیم که ظرف سه سال آینده ضریب استفاده از بذور گواهی شده جو را به ۴۵ درصد برسانیم.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی خاطر نشان کرد: در حال حاضر زیر ۲۰ درصد از بذور گواهی شده جو در مزارع استفاده می‌شود و مابقی بذور را کشاورزان از طریق خود مصرفی تأمین می‌کند.

وی با بیان اینکه سال گذشته نزدیک به ۳۳ هزار تن بذر جو در کشور تولید شد و در اختیار کشاورزان قرار گرفت، اذعان داشت: با رشد قیمت جو، اشتیاق کشاورزان برای کشت این محصول بیشتر شده و امسال ما تولید ۵۰ هزار تن بذور اصلاح شده جو را در برنامه داریم.

عزیز کریمی افزود: اکثر ارقام جو، داخلی هستند، اما ارقام خارجی هم در کشور کشت می‌شود به طوری که سال گذشته چهار رقم خارجی از کشورهایی مانند فرانسه و مجارستان وارد و مورد مصرف کشاورزان قرار گرفت که بیشتر برای تولید علوفه بود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید