Performancing Metrics

ورق برگشت؛ بورس به کف رسید | اتاق خبر
کد خبر: 426610
تاریخ انتشار: 16 اردیبهشت 1398 - 16:44
در حالی که طی هفته‌های گذشته بورس تهران هر لحظه در جهت مثبت رکوردشکنی کرد، امروز فعالان بازار با کاهش شدید قیمت‌ها و عرضه‌های شدید مواجه شدند و حرکت توده‌واری برای عرضه جو بازار سهام را فرا گرفت و شاخص بورس "رکورد بیشترین کاهش" را در سال ۱۳۹۸ شکست.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، پس از چندین روز رشد پیاپی قیمت‌ها در بورس و فرابورس ایران، امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی افتی فزاینده معادل ۸۲۳۵ واحد را تجربه کرد. همچنین آیفکس نیز با افت ۳۹ واحدی رو به رو شد.

این در حالی است که در این یک ماه و نیمی که در سال ۱۳۹۸ می‌گذرد قیمت‌ها در بورس با شتابی بالا رشد می‌کرد و صف‌های خرید پایداری تشکیل می‌شد. روز گذشته این صف‌ها کمتر شد و شاخص کل بازار به رهبری سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز افت کرد؛ هرچند که کوچک‌ترها نگذاشتند شاخص هم‌وزن نیز با افت مواجه شود.

اما امروز تمام شاخص‌های بازار سرمایه با افت روبه‌رو شد به طوری که نماگر اصلی بازار در انتهای معاملات در تراز ۲۱۵ هزار و ۸۲۱ واحدی نشست و شاخص کل هم‌وزن با ۱۲۸۴ واحد افت روبه‌رو شد و به تراز ۴۴ هزار و ۸۱۶ رسید.

امروز سهم‌های بزرگی مانند فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران و معدنی و صنعتی گل‌گهر هر کدام به ترتیب ۶۸۸، ۵۴۶، ۴۰۷ و ۳۴۷ واحد درافت شاخص تأثیرگذار بودند و تنها تک سهم‌هایی همچون بانک اقتصاد نوین، سرمایه گذاری ملی ایران، بیمه ملت و چند سهم کوچک دیگر سعی کردند شاخص‌های بازار سرمایه تقویت شود.

گروه‌هایی که تا چند روز پیش شاهد صف‌هایی با حجم میلیونی خرید بودند امروز با کاهش تقاضا مواجه شدند و عرضه به شدت بر تقاضا غلبه کرد و صف‌های فروش تشکیل شد.

فلزی‌ها با روند کاهش قیمت روبه‌رو شدند و در کاهش شاخص نیز تأثیر بسزایی داشتند. حجم معاملات این گروه امروز نسبتاً زیاد بود به طوری که ۳۷۷ میلیون سهم به ارزش ۱۷۶ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

همچنین در گروه ساخت خودرو و ساخت قطعات نیز بیشتر سهم‌ها با افت قیمت مواجه شدند در این گروه حجم و ارزش معاملات نسبتاً بالا بود به طوری که ۱.۴ میلیارد سهم به ارزش بیش از ۲۵۳ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

در گروه سرمایه گذاری‌ها نیز اکثر نمادها با کاهش قیمت نزدیک پنج درصد مواجه شدند به جز گروه سرمایه گذاری ملی ایران که در این گروه تنها نمادی بود که توانست رشد قیمت داشته باشد و صف خرید برای آن تشکیل شد.

در گروه محصولات شیمیایی و گروه استخراج کانه‌های فلزی نیز روند قیمت‌ها همچون دیگر سهم‌های بازار کاهشی بود. قندی‌ها نیز امروز با موج کاهشی بازار همراه بودند و بیشتر نمادها افت فزاینده قیمت‌ها را تجربه کردند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۱,۴۵۰ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون سهم و اوراق مالی بود. تعداد معاملات این بازار به رقم ۳۴۳ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.

همانگونه که گفته شد شاخص فرابورس نیز امروز کاهشی بود و به تراز ۲۶۲۳ واحدی رسید. حجم معاملات این بازار به ۲.۸ میلیون سهم و اوراق مالی رسید و ارزش معاملات آن عدد ۸۷۱ میلیارد تومان را تجربه کرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید