Performancing Metrics

معرفی پل الکساندر سوّم در تور لحظه آخری | اتاق خبر
کد خبر: 430311
تاریخ انتشار: 5 مرداد 1398 - 16:52
پل الکساندر سوّم یکی از پل‌هایی است که بر روی رودخانه سن در شهر زیبای پاریس ساخته شده است. رودخانه سن رود بسیار پر آبی است که پل‌های فراوانی بر روی آن ساخته شده ولی پل الکساندر سوّم به نوعی نماد شهر پاریس تبدیل شده است.

به گزارش اتاق خبر، این پل به مناسبت برپایی نمایشگاه جهانی در سال ۱۹۹۱ساخته شد. این پل در قلب شهر پاریس واقع شده و دو خیابان مهم شانزه لیزه و اینولیدز را به هم متصل می‌کند.

از این پل به عنوان یکی از باشکوه‌ترین و زیباترین پل‌های شهر پاریس یاد می‌شود که در بسیاری از آثار سینمایی مانند "آناستازیا" و "جیمزباند" نیز از آن استفاده شده است. به همین دلیل می‌توان گفت این پل در تور لحظه آخری نه تنها مسیری برای عبور بلکه خود به تنهایی مقصد بسیاری از گردشگران در پاریس است.

پهنای این پل 40 متر و طول آن 160 متر است. این پل دارای دو لاین برای حرکت ماشین‌ها و یک مسیر دوچرخه‌سواری و یک مسیر پیاده‌روی در کناره‌ها در هر مسیر رفت و برگشت است. در طراحی و ساخت پل از کمان‌های فولادین که به عنوان پایه برای میله‌ها و ستون‌های فولادی عمل می‌کنند، استفاده شده است.

تاریخچه ساخت پل الکساندر سوّم

به گزارش سفر باتو ، گفته می‌شود در زمان ساخت پل الکساندر سوّم، دولت فرانسه از معماران این بنا خواسته بود تا پلی طراحی کنند که از ارتفاع کمی برخوردار باشد تا جلوی دید منطقه اینولیدز (Les Invalides) که مقبره ناپلئون در آن قرار داشت را نگیرد. از سوی دیگر پل باید به نحوی طراحی می‌شد که عبور و مرور در رودخانه را دچار مشکل نکند. راه‌حل معماران، استفاده از طرح کمان برای ساخت پل بود.

در یک حرکت دیپلماتیک نام‌گذاری این پل به افتخار پیمان اتحادی که در همان سال‌ها بین فرانسه و روسیه امضا شده بود؛ به نام تزار روس، الکساندر سوّم نامیده شد. پسر الکساندر سوّم و ولیعهد، نیکلاس دوّم اوّلین سنگ بنای این پل را قرار دادند.

پروژه ساخت این پل از سال 1897 تا سال 1900 طول کشید. این پروژه یکی از اوّلین بناهایی بود که در آن از مصالح پیش‌ساخته استفاده شد. این مصالح در مکان‌هایی دور از پاریس ساخته می‌شدند و درپاریس برای ساخت پل به هم متصل می‌شدند. با این شیوه، پروژه ساخت پل در زمان معین و برای نمایشگاه جهانی به پایان رسید و خیلی زود به یکی از مناظر مشهور شهر پاریس تبدیل شد. به مناسبت افتتاح نمایشگاه و پل الکساندر سوّم خیابان‌های شهر پاریس برای اوّلین بار با لامپ‌های الکتریکی روشن شدند.

در پایان قرن بیستم پل الکساندر سوّم به طور کامل بازسازی شد ولی در نمای اصیل آن تغییری ایجاد نشد.

ویژگی‌های معماری پل الکساندر سوّم

چهار ستون عظیم به ارتفاع 17 متر در چهار گوشه این پل قرار دارند که هم بخشی از ساختار پل هستند و هم نقش نگهدارنده برای کمان‌های فولادی سنگین‌وزن را ایفا می‌کنند. این ستون‌ها با نقش‌های متنوعی آراسته شده‌اند و یک مجسمه طلایی از اسب بالدار جاودان که از اسطوره‌های یونانی است (Pegasus) در بالای هر ستون قرار دارد که هرکدام از آنها یادآور دوران خاصی از تاریخ فرانسه است. در جای جای پل الکساندر سوّم مجسمه‌های فراوانی به سبک دوران رنسانس دیده می‌شود. در میان این تندیس‌ها از فرشتگان و حوریه‌های زیبا تا تندیسی از لویی چهاردهم دیده می‌شود. این مجسمه‌ها توسط هنرمندان مختلفی ساخته شده‌اند. از دیگر مجسمه‌های موجود بر این پل می‌توان به چهار مجسمه شیر اشاره کرد.

مجسمه‌های فراوانی برگرفته از افسانه‌های یونان باستان و خدایان یونانی توسط هنرمندان فرانسوی برای این پل ساخته شده است که هریک در نوع خود بی‌نظیر هستند. به همین دلیل یکی از جذابیت‌های پل الکساندر سوّم برای گردشگران گرفتن عکس‌های زیبا با این پل و مجسمه‌هایش است.

نکته مهم این است که پل الکساندر سوّم حتّی در شب‌ها نیز به خاطر نورپردازی بسیار هنرمندانه و تیرهای چراغ برقی که گویی از دوران رنسانس به جای مانده‌اند، منظره چشم‌نوازی دارد. از سوی دیگر با توجّه به موقعیت این پل، گردشگران از روی این پل می‌توانند چشم‌انداز زیبایی از پاریس و برج ایفل را در خاطرات خود ثبت کنند.

دسترسی به پل الکساندر سوّم

از آنجایی که این پل برای مردم پاریس از اهمّیّت ویژه‌ای برخوردار است، دسترسی به آن بسیار ساده و با وسایل مختلف امکان‌پذیر است. اگر قصد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را داشته باشید می‌توانید هم با اتوبوس و هم با مترو به این مکان برسید. علاوه بر اتوبوس‌های عادی، اتوبوس‌های خاصی با نام "بالاباس" نیز در پاریس وجود دارند که مخصوص گردشگران هستند و آنها را به نقاط دیدنی شهر می‌برند. توجه داشته باشید که برنامه حرکت و ایستگاه‌های بالاباس با اتوبوس‌های عادی کاملاً متفاوت است. ساده‌ترین شیوه هم که استفاده از تاکسی و یا ماشین شخصی است.

مکان‌های دیدنی اطراف پل الکساندر سوّم

پاریس شهری دیدنی با جاذبه‌های فراوان است پس بهتر است طوری برنامه‌ریزی کنید تا از زمان خود بهترین استفاده را کرده باشید. برخی از مکان‌های دیدنی در اطراف پل الکساندر سوّم عبارتند از:

- قصر بزرگ (Great Palace)

-میدان کنکورد (Palce de la Concorde)

-برج ایفل (Eiffel Tower)

- موزه لوور (The Louvre Museum)

 

منابع:

https://www.eutouring.com/pont-alexandre-iii.html

https://study.com/academy/lesson/pont-alexandre-iii-bridge-history-statues-facts.html

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید