Performancing Metrics

معبد جوی توی پوکت  تایلند | اتاق خبر
کد خبر: 431235
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1398 - 18:58
معبد جوی توی پوکت میراث برجای مانده از مهاجران اولیه چینی به شهر پوکت است.

معبدی مذهبی که می توان در آن تاثیرات متقابل دو فرهنگ متفاوت چینی و تایلندی را بر یکدیگر مشاهده کرد. تا انتهای این نوشتار با ما همراه باشید تا شما را با این معبد زیبا و منحصر به فردکه توسط سایت "سفر باتو" آماده شده است ،  آشنا نماییم.

موقعیت جغرافیایی معبد جوی توی پوکت

معبد جوی توی پوکت با قدمتی 108 ساله در سوفوتورن، جاده رانونگ در فاصله کوتاهی از بازار اصلی پوکت قرار گرفته است. این معبد که یکی از قدیمی ترین امکان مذهبی شهر پوکت می باشد، در گذشته در شهر قدیمی پوکت قرار داشته است اما به سبب آتش سوزی چند سال اخیر به مکان فعلی انتقال یافته است.

معماری معبد جوی توی پوکت

از آنجایی که معبد جوی توی پوکت در تور تایلند در واقع یک معبد چینی است سبک معماری آن با سایر معابد تایلندی فرق دارد. معماری معبد جوی توی پوکت بسیار زیبا و منحصر به فرد است. این معبد در ابتدا ساختمانی تک و مستقل و بدون ساختمان های جانبی و حتی دیوار بوده است. با گذشت زمان ساختمان این معبد گسترش یافت و به شکل امروزی درآمد. ساختمان معبد جوی توی پوکت قرمز رنگ است و سقفی دو لایه و ستونی چهارتایی دارد. ستونی با اژدهاهایی که از دهانشان فشفشه خارج می شود. این معبد دارای سه محراب بزرگ است که خدایان چینی در آن نگهداری می شود.

اهمیت معبد جوی توی پوکت در زندگی مردم

به گزارش سفر باتو ، معبد جوی توی پوکت در زندگی روزمره مردم محلی نقش به سزایی دارد. مردم محلی تمامی مراسمات خود را از جشن تولد گرفته تا جشن عروسی در این معبد برگزار می نمایند. حتی این معبد هر ساله میزبان فستیوال گیاهخواری است. تِن هو هوآن سوی در میان مردم محلی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و  به عنوان عضو ارشد خانواده ها محسوب می شود. نقش این معبد در زندگی مردم چنان پر رنگ است که حتی دانش آموزان و دانشجویان هم که برای ادامه تحصیل راهی شهر دیگری می شوند قبل از حرکت از این معبد دیدن می کنند و از خدایان می-خواهند برای عاقبت به خیری آنها دعا کنند و دعایشان را بدرقه راه آنها نمایند. در معبد جوی توی پوکت فضای کوچکی وجود دارد که مختص افرادی است که سال ها در اداره معبد مشارکت داشته و با کار و فعالیتشان در پیشبرد اهداف معبد کمک کرده اند.  

پیشگویی در معبد جوی توی پوکت

یکی از موارد بسیاری جالبی که در معبد جوی توی پوکت وجود دارد و در جذب گردشگر و مسافر به این مکان بسیار موثر می باشد، پیشگویی در این معبد است. در این معبد چوبهایی وجود دارند که هر کدام از آنها دارای عدد مشخصی هستند. بازدیدکنندگانی که می خواهند از آینده خود مطلع شوند، یکی از این چوب ها را انتخاب کرده در واقع عدد مورد نظر خود را انتخاب کرده و آنها را با کاغذها تطبیق می دهند و به این صورت از آینده خود مطلع می شوند. این کاغذها که به صورت رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرند نوشته هایی به زبان چینی و تایلندی دارند. در واقع این کار یعنی پیشگویی آینده برای گردشگران ایرانی می تواند بیشتر به عنوان یک سرگرمی محسوب شود و لذت سفر را برای آنها بیفزاید.   

معبد جوی توی پوکت و آشنایی با آداب و رسوم چینی ها

همانطور که قبلاً نیز ذکر شد، معبد جوی توی پوکت از آنِ بودایی های تایلند نبوده و در واقع متعلق به چینی ها و محل عبادت آنها می باشد. بنابراین گردشگران و مسافرانی که از این معبد دیدن می نمایند می توانند با آداب و رسوم چینی ها آشنا شده و سبک معماری آنها را مورد توجه قرار دهند. از آنجایی که معبد جوی توی پوکت در کشور تایلند واقع شده اما متعلق به چینی-هاست می تواند بازتاب تاثیر تقابل فرهنگی دو کشور چین و تایلند باشد. معبدی که از لحاظ فرهنگی بسیار حائز اهمیت است، از جاذبه های گردشگری بسیار مهم پوکت محسوب می شود، منزلگاه مجسمه خدایان چینی است، مورد احترام مردم محلی است، با دیگر معابد شهر پوکت فرق دارد و دارای ویژگی های منحصر به فرد بسیاری است.

بازدید از معبد جوی توی پوکت

ساعت بازدید از معبد جوی توی پوکت تایلند در طول هفته از ساعت 8 صبح تا ساعت 5/8 عصر می باشد. مدت زمان لازم برای بازدید از این معبد نیز بین یک تا دو ساعت می باشد. کسانی که می خواهند از معبد جوی توی پوکت دیدن نمایند باید در بین این ساعات به این معبد مراجعه کنند. درضمن در اطراف این معبد رستوران ها و مغازه هایی که وجود دارند که غذاهای چینی سرو می کنند و لوازم مرتبط با رسومات چینی را به فروش می رسانند. بازدید کنندگان در صورت علاقه مندی به غذاها و وسایل چینی می توانند پس از بازدید از این معبد به این رستورانها و مغازه ها مراجعه کرده و از خدمات آنها بهره مند شوند. غذای چینی سفارش دهند، آن را میل نمایند و طعم بی نظیر آن را در ذهنشان ثبت نمایند و یا این که به عنوان یادگاری و یا سوغاتی لوازم مرتبط با رسومات چینی را خریداری نمایند و آنها در ویترین خانه خود نگهداری نمایند.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید