Performancing Metrics

تجارت محور اصلی توسعه کردستان باشد | اتاق خبر
کد خبر: 435131
تاریخ انتشار: 23 آبان 1398 - 13:21
معاون اقتصادی رییس جمهور:
معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: در کردستان بحث تجارت باید به عنوان محورهای اصلی توسعه در نظر گرفته شود و با تحقق این مهم بسیاری از مشکلات استان حل می‌شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، نهاوندیان امروز ۲۳ آبان در سی و چهارمین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کردستان با تاکید بر اینکه مرز باشماق از لحاظ استراتژیک برای ایران بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: هدف ما در این سفر عملی کردن ساماندهی مدیریت باشماق است، کامیون در این مرز نباید منتظر بماند.

وی ضمن ابراز خرسندی از افزایش مراودات از این مرز بیان کرد: ارتقاء کمی و کیفی در توسعه مرز مهم است و مدیریت باشماق باید در استان بهبود یابد.

معاون اقتصادی رییس جمهور عنوان کرد: بحث تخفیف گمرکی در کردستان باید اجرا شود و دولت این امر را به طور جدی دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: در کردستان بحث تجارت باید به عنوان محورهای اصلی توسعه در نظر گرفته شود و با تحقق این مهم بسیاری از مشکلات استان حل می شود.

نهاوندیان تاکید کرد: کارگروهی که در استان در راستای گمرک، مرز و تجارت تشکیل شده است باید تداوم داشته باشد و گزارش ماهانه از مصوبات این سفر و تحقق آن به دولت برای پیگیری بهتر ارائه شود.

وی در ادامه به بحث راستی آزمایی مودیان مالیاتی اشاره کرد: این امر باید با ملایمت و دقت اجرا شود، در گذشته نبودن تسریع، راستی آزمایی را دچار چالش کرده بود، لذا در این راستا اصلاح قانون باید صورت گیرد و یک تغییر ماهوی در بررسی ایجاد شود.

نهاوندیان افزود: خوشبختانه در حال حاضر برای جبران کم توجهی ها به استان کردستان، بیش از آنچه که از بار مالیاتی برمی دارد، ارزش افزوده به آن پرداخت می شود و این فصلی جدید در توسعه کردستان است که باید تداوم یابد.

وی تاکید کرد: نقش بانک ها در توسعه اهمیت زیادی دارد، ما با نیاز واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش در کشور روبرو هستیم و این امر افزایش یافته و باید برای آن تدبیری اندیشیده شود.

نهاوندیان افزود: تولید کننده برای تهیه مواد اولیه با محدودیت روبرو است، با تضمین بانک، اعتماد بین دو واحد ایجاد می شود و در طول این زنجیره ارزشی، اوراق بهادار جای پول نقد را می‌گیرد که امکان تبدیل شدن دارد و این می‌تواند مشکل گشای سرمایه در گردش باشد.

وی در ادامه با اعلام اینکه عملیات احداث پروژه نمایشگاه بین المللی در سنندج باید تا پایان امسال شروع شود تاکید کرد: برگزاری نمایشگاهی از کالاهای ایرانی در اقلیم عراق باید جزو اولویت های ویژه قرار گرفته و پیگیری شود.

معاون اقتصادی رییس جمهور بیان کرد: سیاست دولت، سیاست پنجره واحد است که در بحث معادن نیز باید وزارت صمت عهده دار این امر باشد و پنجره واحد معدن را ساماندهی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در سفر هیات دولت به کردستان برای این است که در سطح استانی تحولاتی ایجاد کنیم.

نهاوندیان عنوان کرد: توسعه کردستان به عنوان یک استان مرزی مهم نه از منظر استانی و مردم، بلکه از نظر ملی در اولویت های ویژه دولت است.

وی افزود: در این راستا در همه محورها قدم هایی به جلو برداشته شده است و باید کشاورزی استان را با ساماندهی تخصیص حق آبه توسعه دهیم.

معاون اقتصادی رییس جمهور افزود: در بحث معادن داده ها نشان می دهد که ظرفیت معادن استان بسیار بیشتر از فعالیت کنونی است و در این زمینه باید با تسهیل بروکراسی اداری این پتانسیل را در کردستان توسعه بخشید.

وی تصریح کرد: کردستانی های غیر مقیم در استان می توانند نقش موثری در سرمایه گذاری داشته باشند.

نهاوندیان با تاکید بر گردشگری در کردستان گفت: کاستی هایی در برخی اقامت های گردشگری استان وجود دارد که باید مرتفع شود.

وی عنوان کرد: آمادگی داریم که کردستان  و شهر سنندج را به عنوان مقصد گردشگری تعیین کنیم که باید زیرساخت ها در این راستا تقویت و جایگاه ممتازی به گردشگری استان داده شود.

معاون اقتصادی رییس جمهور ادامه داد: در اقتصاد ایران علایم ثبات و رشد و برگشت به شرایط عادی مشاهده می شود، لذا مصوبات کارگروه موانع تولید به عنوان تصمیمات اقتضایی باید قابل اجرا باشد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید