Performancing Metrics

جهش بورس های اروپایی و آمریکایی | اتاق خبر
کد خبر: 435968
تاریخ انتشار: 25 آذر 1398 - 17:22
بیشتر شاخص های بورسی در جهان از خبر توافق تجاری استقبال کردند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، معاملات ابتدای هفته  بازارهای سهام جهان به مانند روزهای قبل کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به حوزه چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و جنگ تجاری بین چین و آمریکا قرار گرفت.

پس از  ماه ها اختلاف بر سر مسائل تجاری و اعمال تعرفه های متقابل، واشنگتن و پکن بر سر فاز نخست گام های لازم برای رسیدن به توافق تجاری با یکدیگر به اشتراک نظر رسیدند. طبق اعلام کاخ سفید، ترامپ از برنامه قبلی برای افزایش تعرفه بر روی واردات محصولاتی به ارزش ۱۵۶ میلیارد دلار از چین صرف نظر خواهد کرد و از طرف دیگر چین میزان خرید محصولات کشاورزی آمریکا را افزایش خواهد داد. هر چند هنوز جزئیات بیشتری از فاز نخست توافق چین و آمریکا منتشر نشده است اما احتمالا این توافق در اوایل ماه ژانویه به امضای مقامات دو طرف خواهد رسید. رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا این توافق را قابل توجه خوانده و اعلام کرده است که طبق مفاد این توافق، صادرات آمریکا به چین به زودی دو برابر خواهد شد.

افی کومانوک، کارشناس بازارهای مالی در موسسه " کنکورد فایننشیال گروپ" گفت: چیزهای زیادی برای اتفاق افتادن در هفته ها و ماه های آینده وجود خواهد داشت و باید دید که فاز نخست توافق تا چه حد در واقعیت به کاهش تنش ها کمک خواهد کرد. فعلا آن قدر جزئیات در اختیار نداریم که بدانیم چه می شود.

پیش تر نیز کانادا، مکزیک و آمریکا بر سر توافق تجاری جدید منطقه آمریکای شمالی به توافق رسیده بودند. در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی این کشور در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته  شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج"  با ۰.۰۱  درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۱۳۵.۳۵  واحد بسته شد، شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۰۱ درصد افزایش تا سطح ۳۱۶۸.۸۰  واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با افزایش ۰.۲ درصدی در سطح ۸۷۳۴.۸۸ واحدی بسته شد.

استفان اینس، کارشناس بازار در موسسه " اکسی تریدر" گفت: ما یک توافق داریم اما مذارکات تجاری تمام نشده است. با این حال به نظر می‌رسد که گزینه افزایش تنش از روی میز برداشته شده است. فاز نخست آن قدر جامع نیست که به برطرف شدن همه نگرانی ها کمک کند و باید منتظر پیشرفت های بیشتر بود.

از سوی دیگر در انگلیس حزب حاکم محافظه کار به رهبری بوریس جانسون موفق شد تا قاطعانه رقیب خود یعنی حزب کارگر را شکست دهد. نخست‌وزیر انگلیس در واکنش به این پیروزی گفته است که انگلیس تا سی و یکم ژانویه از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. . قرار است بودجه جدید با توجه به شرایط پس از برگزیت در ماه مارس رونمایی شود.

هوبرت باروش، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه "کپیتال اکونومیکس" گفت: نتایج انتخابات انگلیس مسیر پیش رو را روشن‌تر ساخته است و این باعث بهبود شرایط اقتصادی انگلیس خواهد شد اما هنوز خطر یک خروج بدون توافق به قوت خود باقی است و تا زمان نهایی شدن چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، هرگونه روند صعودی محدود خواهد بود.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با افزایش ۱.۱ درصدی تا ۷۳۵۳.۴۴ واحد بالا رفت، شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افزایش ۰.۵۹ درصدی در سطح ۵۹۱۹.۰۹  واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۴۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۸۲.۷۲ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۰۱ درصد بالا رفت و به ۹۵۶۳.۷۰ واحد رسید.

از سوی دیگر اما در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند تا جایی که شاخص  "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۲۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۹۵۰.۱۲ واحدی پایین رفت، شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ با ریزش ۰.۳۶ درصدی به ۲۷ هزار و ۵۸۸.۵۶  واحد رسید.

در چین شاخص " شانگ‌های  کامپوزیت " با افزایش ۰.۴۸ درصدی در سطح ۳۹۸۷.۵۵ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۶۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۸۴۹.۷۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.

در بازار طلای سیاه قیمت ها ریزشی بود. هر بشکه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۲  درصد کاهش به ۵۹.۹۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰.۲۳ درصدی به ازای ۶۵.۰۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۱۲ درصدی به ۱۴۷۸.۱۳ دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۰.۶۶ درصدی به ازای ۱۷.۱۳ دلار مبادله شد. 

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید