Performancing Metrics

جزئیات واردات پوشاک در مناطق‌آزاد هفتگانه | اتاق خبر
کد خبر: 436464
تاریخ انتشار: 7 دی 1398 - 13:10
شورایعالی مناطق آزاد اعلام کرد
یک مقام مسوول در شورای عالی مناطق آزاد با ارائه توضیحاتی در رابطه با جزئیات و نحوه واردات پوشاک در این مناطق تاکید کرد که این واردات براساس مصوبه "کمیته تعیین فهرست و سهمیه کالای همراه مسافر" در سال گذشته انجام می‌شود که با انجام ثبت سفارش و به طور محدود

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بعد از ممنوعیت واردات پوشاک از سال گذشته، ‌ اخیرا شهریاری-نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک- اعلام کرد که با توجه به ممنوعیت واردات پوشاک عملا در چند ماه گذشته واردات این کالا از مناطق آزاد نیز متوقف شده بود، اما به نظر می‌رسد در چهار هفته گذشته قید ثبت سفارش از واردات پوشاک در مناطق آزاد برداشته شده و واردات پوشاک از این مناطق از سر گرفته شده است.

به دنبال طرح این موضوع، پرس و جوی ماجرا ورادات پوشاک از مناطق آزاد از ناصر خرمالی -مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده مناطق آزاد- با توضیحاتی در این رابطه همراه بود.

وی گفت: براساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری و صنعتی ورود هر گونه کالا به استثنای کالای ممنوعه شرعی با پرداخت عوارض مربوطه به محدوده  این مناطق بلامانع است.

مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده مناطق آزاد در همین رابطه با اشاره جریان کالای همراه مسافر گفت: در فروردین ماه سال گذشته و با تصویب هیات وزیران کمیته تعیین فهرست و سهمیه کالای همراه مسافر  با نمایندگان  برخی دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک و شورای عالی مناطق آزاد تشکیل شد که واردات این دسته از کالاها که پوشاک نیز جزوی از آن است بر اساس تصمیمات این کمیته تعیین فهرست و سهمیه آن مشخص می‌شود؛ به طوری که مصوبات سالانه و متناسب با فهرست کالای همراه مجاز قابل ورود به سرزمین اصلی، به مقاصد مناطق‌آزاد هفتگانه کشور تعیین می‌شود.

وی افزود:ثبت سفارش کالا طبق مصوبه کمیته تعیین فهرست و سهمیه کالای همراه مسافر برای ورود هر گونه کالا به مناطق آزاد الزامی و اجباری بوده و باید تمامی کالاها ثبت سفارش شوند و پوشاک نیز از این موضوع مستثنی نیست.

کمتر از ۳۰ درصد سهمیه ارزی پوشاک وارد شد

خرمالی، با اشاره به تعیین سهمیه ارزی برای واردات پوشاک از سال گذشته توضیح داد: با توجه به حساسیت موضوع واردات پوشاک و همچنین حمایت از تولید داخل، مجموع دلاری واردات برای سال جاری حدود ۱۷۶ میلیون دلار برای هر منطقه تعیین شد، اما تاکنون به دلیل مشکلات مربوط به تجارت خارجی و سایر معضلات داخلی، کمتر از ۳۰ درصد این رقم برای پوشاک به مناطق وارد شده است.

این مقام مسئول در شورایعالی مناطق آزاد، ‌ افزود: عمده پوشاک وارده به مناطق پوشاکی هستند که تولید آن در داخل انجام نمی‌شود و حجم بسیار اندکی دارند که ارزش دلاری آن نیز در قیاس با تجارت ۱۲ میلیارد دلاری پوشاک کشور قابل توجه نیست.

به گفته خرمالی، پوشاک وارد شده به مناطق آزاد جهت عرضه به گردشگران و مسافران مناطق به مجمتع‌های فروشگاهی مناطق آزاد تجاری و صنعتی وارد انجام می‌شود که جلوگیری از خروج ارز از طریق مسافران داخلی به خارج از کشور  از اهم اهداف این جریان است.

مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده مناطق آزاد یادآور شد: قطعا ورود تجاری کالا به مناطق آزاد تجاری و صنعتی جهت عرضه مسافری به گردشگران داخلی می‌تواند مزیت‌های ویژه‌ای برای مناطق به همراه داشته باشد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید