Performancing Metrics

تولید و عرضه ماسک رو به افزایش است | اتاق خبر
کد خبر: 439709
تاریخ انتشار: 24 اسفند 1398 - 21:32
قائم‌مقام وزیر صمت خبر داد:
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به افزایش تولید ماسک از محل تولیدات کارگاهی و صنفی، روند عرضه این کالا در سطح داروخانه‌ها نیز افزایشی است؛ البته فاصله بین تولید و تقاضا تا حدی زیاد بوده و تمام تلاش ما به کاهش این فاصله است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حسین مدرس خیابانی در حاشیه جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم بازار کشور، در خصوص وضعیت تأمین ماسک مورد نیاز، تصریح کرد: طبیعتاً اولین راهکار برای تأمین ماسک، استفاده از ظرفیت های داخل است. به واحدها توصیه کردیم که فعالیت خود را سه شیفته کنند و افزایش تولید را با بکارگیری حداکثر ظرفیتهای خود داشته باشند.

وی اضافه کرد: همچنین از واحدهای کارگاهی مختلف که می‌توانستند تولید ماسک کنند، همچون پوشاک و خیاطی ها و کارخانجات تولید تشک و صندلی خودرو و... خواستیم به سمت تولید ماسک بروند که خوشبختانه ظرفیت‌ها در این حوزه ها با تأمین مواد اولیه همچون پارچه مورد نیاز و مورد تایید وزارت بهداشت نیز در حال اضافه شدن است.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: کارگاه های اتحادیه صنف پوشاک، بسیج اصناف و حتی تمام واحدهایی که قدرت تبدیل خط تولید خود به تولید ماسک را دارند برای تولید ماسک اضافه شدند و با بکارگیری ظرفیت‌های تولید داخل با گذشت زمان میزان بیشتری نیز تولید می‌شود.

وضعیت در حوزه تولید و عرضه الکل بهتر است

مدرس خیابانی در خصوص تولید الکل مورد نیاز نیز گفت: مسایل و مشکلات ما در حوزه الکل از ماسک کمتر است و فاصله ما تا تأمین نیاز کشور کمتر از ماسک است.

وی ادامه داد: در حوزه الکل تمرکز تاکنون روی مراکز بیمارستانی و درمانی بوده است و از هفته گذشته تصمیم گرفته شد تا ۱۳۰ هزار لیتر الکل در اختیار ۲۲ واحد تولید شوینده قرار بگیرد تا مشخصاً مواد و ژل ضدعفونی را تولید و به داروخانه‌ها برای مصرف مردم عرضه کنند؛ که چند روز است وضعیت داروخانه‌ها برای عرضه این محصولات بهتر شده است.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: البته روزانه ۲۱۵ هزار لیتر الکل نیز در مراکز بیمارستانی و درمانی توزیع می شود.

محموله‌های ماسک وارد شده است

مدرس خیابانی گفت: روی واردات الکل و ماسک نیز کار می شود، محموله هایی از ماسک رسیده است، تعرفه این اقلام صفر است و تشریفات گمرکی ندارند و اولویت تخصیص ارز آن به عنوان اولویت اصلی ابلاغ شده است و حتی مقرر شد که این اقلام بدون ثبت سفارش واردات بشود و بهنگام ترخیص ثبت سفارش انجام شود.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: دو شبکه برای عرضه این اقلام در این شرایط خاص داریم، یکی شبکه مراکز درمانی و بیمارستانی است که اولویت وزارت بهداشت نیز هست و یکی صرفا داروخانه ها است.

وی ادامه داد: پیرو ابلاغیه وزیر کشور و هماهنگی انجام شده با استانداران سراسر کشور، هیچکدام از استان ها مانع جابجایی اقلام بهداشتی اعم از ماسک، الکل، محصولات ضدعفونی کننده و...، نخواهند شد.

مشکلی در تامین دستکش نداریم

مدرس خیابانی در خصوص تامین دستکش نیز افزود: در تامین دستکش مشکل نداریم و فقط باید در شبکه توزیع عرضه شود و با هماهنگی های انجام شده با وزارت بهداشت در داروخانه‌ها به اندازه مناسب عرضه می شود.

قائم مقام وزیر صمت با اشاره به تاکیدات صورت گرفته در خصوص کاهش تردد مردم در سطح شهرها و به خصوص بازار و از طرفی با لحاظ مایحتاج عمومی مردم و اهمیت حمایت از برخی کسب و کارها مانند پوشاک کیف، کفش گفت: حدود ۸۰ فروشگاه اینترنتی و ۶ رسته کالایی برای مشارکت در جشنواره فروش اینترنتی شناسایی شده اند و همه واحدهای توزیعی کشور می توانند کالاهای خود را عرضه کنند، این جشنواره تا بیست و نهم اسفند برقرار بوده و حتی امکان تمدید آن نیز وجود دارد؛ البته در این روش فروش کالا سعی شده است با لحاظ استانداردهای بهداشتی در بسته بندی و ارسال کالا از ظرفیت سیستم حمل و نقل عمومی داخل شهری نیز برای انتقال کالا استفاده شود و مردم می توانند از طریق سایت اینماد در صورت شکایت از روند عرضه و یا نوع کالا موارد مد نظر خود را به اطلاع نهادهای نظارتی ما برسانند.

تولید و عرضه مایحتاج ضروری مردم تعطیل‌پذیر نیست

وی تاکید کرد: مواد غذایی و مایحتاج ضروری روزمره مردم تعطیل پذیر نیست و هرگونه محدودیت اگر وجود داشته باشد، صرفا برای موارد غیر ضروری است البته چیزی که مدنظر دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا است، تعطیلی و توقف فعالیتهای غیرضروری در سطح کشور است.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی ادامه داد: حتی امروز به سازمان میادین میوه و تره بار تأکید شد تا تعطیلات متداول سال‌های گذشته خود را امسال و با توجه به این شرایط به حداقل برساند و تمام کارخانجات تولید شوینده، ماسک و ضدعفونی و تمام مراکز و فروشگاه‌های عرضه مایحتاج عمومی نیز بدون وقفه در طول تعطیلات مشغول به کار باشند.

مدرس خیابانی اضافه کرد: با توجه به اینکه بخشی از کالاهای اساسی در بنادر جنوبی کشور است، ستاد تنظیم بازار ابلاغ کرد تا هیچ محدودیتی در طول جاده های درون شهری و برون شهری کشور برای حمل کالاهای اساسی از بنادر جنوبی و سایر نقاط وجود نداشته باشد.

وی اضافه کرد: همه دستگاه های مرتبط با موضوع تخلیه و بارگیری، ترخیص و عرضه کالاها همچون گمرک جمهوری اسلامی، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان ملی استاندارد، سازمان غذا و دارو موظف به ایجاد شیفت های فوق العاده برای تسریع در امور شدند.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی یادآوری کرد: سال گذشته فقط عبور و مرور کالاهای فاسد شدنی و سوختی محدودیت داشت اما امسال به غیر از این اقلام، بقیه کالاهای اساسی، شوینده ها و مواد مورد نیاز بهداشتی مرتبط با بیماری کرونا محدودیتی برای تردد در جاده ها نخواهند داشت.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید