Performancing Metrics

فروش ۱۱ میلیارد تومان گواهی ظرف ۵ ساعت برای مبارزه با کرونا | اتاق خبر
کد خبر: 439896
تاریخ انتشار: 29 اسفند 1398 - 13:13
در معاملات فرابورس رخ داد؛
مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به فروش ۱۱ هزار میلیارد تومان گواهی برای مبارزه با کرونا گفت: تمامی فعالیت‌های مربوط به تخصیص وجوه جمع‌آوری شده از طریق سامانه‌های مورد تایید افشا می‌شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران با اعلام ایجاد دو نماد «کرونا۱» و «کرونا۲» به منظور جمع‌آوری وجوه برای جبران بخشی از هزینه‌های ناشی از شیوع ویروس کوید۱۹ در کشور گفت: با راهنمایی رئیس سازمان بورس و انجام هماهنگی‌های لازم با وزارت بهداشت، برای نخستین‌ بار قرار است به کمک ظرفیت‌های کرادفاندینگ در بستر بازار سرمایه و رونمایی از یک پروژه تامین مالی جمعی همگام با سایر نهادها و ارگان‌های درگیر این ماجرا، وظیفه خود را به عنوان یک عضو جامعه اقتصادی کشور ایفا کنیم.

وی افزود: با کمک وجوه جمع‌آوری‌شده از طریق تامین مالی جمعی، بخشی از منابع به تامین تجهیزات مصرفی پزشکی مانند ماسک و گان و سایر تجهیزات مربوط به پیشگیری و تشخیص کرونا تخصیص می‌یابد، همچنین تامین منابع مالی برای خرید تجهیزات بادوام آزمایشگاهی-پزشکی و بیمارستانی و انجام تحقیقات مورد نیاز برای مبارزه با این ویروس نیز در دستور کار قرار گرفته است.

هامونی یکی از مهمترین ویژگی‌های این پروژه را گزارشگری شفاف از عملکرد مالی و اجرایی مبالغ جمع‌آوری‌شده برای مدیریت این بحران توسط «امین طرح» ذکر کرد و گفت: تمامی فعالیت‌های مربوط به تخصیص وجوه جمع‌آوری شده از طریق سامانه‌های مورد تایید مانند کدال، سایت فرابورس ایران و وزارت بهداشت افشا می‌شود.

شایان ذکر است زمان جمع‌آوری وجوه از ۲۷ اسفندماه ۹۸ آغاز شده است و تا ۳۱ فروردین ۹۹ ادامه خواهد یافت و افراد حقیقی و حقوقی نیکوکار می‌توانند کل مبلغی که در نظر دارند را صرف امر نیکوکارانه مقابله با کرونا کرده و یا اصل مبلغ تامین شده خود را حفظ کرده و ‏منافع حاصل از سرمایه‌گذاری این مبلغ را به طرح اعطا کنند. ‏

افراد نیکوکاری که تمایل به مشارکت دارند، می‌توانند از خدمات شرکت‌های کارگزاری استفاده کنند که شبیه فرایند معاملات سهام و ‏اوراق خواهد بود و افرادی که از سامانه‌های شرکت‌های کارگزاری استفاده نمی‌کنند و یا کد بورسی ندارند، می‌توانند برای حمایت از طرح مقابله با کرونا، ‏از طریق سرویس‌ها و اپلیکیشن‌هایی که به زودی پس از فعال‌سازی اطلاع‌رسانی خواهد شد، اقدام کنند. ‏

در خصوص کارمزد اوراق گواهی نیکوکاری نیز اعلام شده که هیچ‌گونه هزینه‌ای بابت حمایت از این طرح از تامین‌کنندگان دریافت نخواهد شد و به گفته مدیرعامل فرابورس ایران، کارمزد تمامی ارکان اعم از سازمان بورس، عامل، متقاضی، امین، شرکت سپرده گذاری مرکزی، شرکت مدیریت فناوری بورس و کارگزاران، صفر است.

لازم به ذکر است؛ پویش مردمی «کرونا را میلیونی کنیم» که با هدف جمع‌آوری وجوه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به راه افتاده وارد دومین روز معاملاتی خود شد.

فعالان بازار سرمایه طی این دو روز و تنها در زمانی حدودا ۵ ساعته، در مجموع بیش از ۱۱میلیارد تومان در دو نماد «کرونا۱» و «کرونا۲» مشارکت کردند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید