Performancing Metrics

تهران چرا به روزهای شلوغ برگشت؟! | اتاق خبر
کد خبر: 440731
تاریخ انتشار: 17 فروردین 1399 - 15:32
با وجود کرونا
بعد از کشمکش‌های وزارت بهداشت و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در نهایت رئیس جمهور امروز اعلام کرد که کسب و کارهای کم ریسک در تهران از ۳۰ فروردین و سایر استان‌ها از ۲۳ فروردین می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حسین مدرس خیابانی، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در امور بازرگانی ۹ فروردین طی نامه‌ای به رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان با اعلام اینکه وقفه‌ای در کار و تولید ایجاد نخواهد شد، خواستار تنظیم شیوه‌نامه‌های بهداشتی در جهت سلامت کارگران و کارکنان واحدهای تولیدی شد.

این نامه واکنش وزارت بهداشت را برانگیخت و سعید نمکی، وزیر بهداشت در نامه‌ای به رئیس جمهور نوشت که نامه وزارت صمت "دستورالعمل اداری برای بازگشایی کلیه مشاغل و مراکز کسب و کار تلقی می‌شود که این شیوه با نقش، مسئولیت و جایگاه ستاد ملی مقابله با کرونا مغایرت دارد".

نمکی همچنین با اشاره به "اعتقاد راسخ" این وزارتخانه و وزارت کشور و دیگر همکاران به کمک هرچه زودتر به کاهش اثرات اپیدمیولوژیک کرونا بر اقتصاد "کم بنیه" کشور و تدوین پروتکل برای بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی با اولویت ویژه، هشدار داد که "هرگونه تصمیم آتش به اختیار توسط هر دستگاه دولتی، غیردولتی، فرهنگی مذهبی و غیره که مورد تائید نباشد شعله هایش به سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصاد کشور را خواهد گرفت".

در نهایت روز جمعه وزارت صمت از موضع خود عقب نشست و اعلام کرد که نامه قائم مقام وزیر صمت به سازمان‌های استانی بر اساس دستور رییس جمهور محترم برای تامین اقلام مربوط به مبارزه با کرونا و کالاهای مورد نیاز مردم بود و مربوط به واحدهای تولیدی بوده و شامل اصناف و کسب‌وکارها نمی‌شود.

مخاطبان چه می‌گویند؟

با این حال عکس‌های منتشر شده در فضای مجازی و مشاهده وضعیت ترافیکی شهر تهران روی نقشه گوگل نشان می‌دهد که دیروز و امروز جزو شلوغ‌ترین روزهای تهران بوده و به جز تعطیلی مراکز تجاری و بازارهای پر رفت وآمد، سایر بخش‌ها به ویژه شرکت‌های خصوصی کار خود را از سر گرفتند. حتی امروز فرمانده ستاد مبارزه با کرونا در تهران به صداوسیما گفته با افزایش رفت‌وآمد مردم در تهران، ۳۰درصد بر شمار حضور مردم در بیمارستان‌ها بابت کرونا افزوده شده است.

طبق اعلام شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه، روز گذشته متروی تهران شلوغ ترین روز کاری خود را در سال جدید با جابه‌جایی ۲۸۸ هزار نفر پشت سرگذاشته که این آمار نسبت به ایام  تعطیلات نوروزی سه برابر افزایش داشته است.

برخی نظرات مخاطبان درباره کشمکش‌های وزارت صمت و بهداشت در زمینه تعطیلی بخش‌های مختلف نیز حاکی از آن است که یکی از مهم‌ترین دلایل آغاز رفت و آمدها از سرگیری فعالیت بخش‌های خصوصی است که از کارمندان خود می‌خواهند قرنطینه را نادیده گرفته بر سر کار خود بازگردند.

برای مثال یکی از مخاطبان نوشته: "پس چرا شرکت ما چیزی نگفتن که تعطیله؟ فقط بیانیه میدن اما کسی کاری نمیکنه". حسین هم نوشته که "البته بنظر بیراه نگفتن وزیر محترم بهداشت...چون شرکت ما که بزرگترین خودروسازی شرق کشور محسوب میشه از شنبه شروع بکار کرده البته با یکسری الزامات بهداشتی".

سامانه‌ای برای اعلام تخلف شرکت‌های خصوصی هست؟

یکی از کاربران دیگر به نام سها هم با بیان اینکه "وقتی شرکت های خصوصی الزامی برای تعطیلی ندارن و کارمندها رو اجبار می کنن که تو محل کار حاضر بشن وگرنه اخراج می شن، چیکار میشه کرد؟ دولت باید یه فکری واسه شرکت های خصوصی بکنه که تعطیل نمیکنن!"، از کاربران دیگر خواسته که اگه سامانه یا محلی هست که بشه درباره تخلف شرکت‌های خصوصی اطلاع داد، او را راهنمایی کنند.

میلاد هم معتقد است که "تمام کارخانه های بخش خصوصی باید بسته بشن یا با حداقل نیرو و رعایت پروتکل های بهداشتی کار کنند و گرنه شاهد افزایش تعداد نفرات میشیم. مغازه باز بشه وقتی مردم حاضر به خرید نیستن باز شدن مغازه لباس و کیف و ... به دری نمیخوره".

یکی دیگر از کاربران نسبت به موضع اولیه وزارت صمت مبنی بر بازگشایی کسب و کارها ابراز تاسف کرده و نوشته: "در حالیکه دنیا تعطیله، ما جان مردم رو فدای اقتصاد می‌کنیم. اقتصاد آسیب دیده خیلی بهتر از اقتصاد فرو پاشیده است. اندکی حوصله و صبر کنیم."

چک‌های ما را شما پاس می‌کنید؟!

البته برخی از کاربران هم از وضعیت اقتصادی و معیشتی خود گلایه دارند و می‌گویند که ادامه تعطیلی‌ها آن‌ها را دچار مشکل کرده است. برای مثال رضا با انتقاد از وزیر بهداشت نوشته: "آقای وزیر شما که با باز شدن کسب و کارها مخالفین بگید پس مردم چطور امرار معاش کنند؟ آیا چک‌های مردم رو شما پای پاس میکنید.؟!"

یکی دیگر از کاربران هم می‌گوید "مسئولان از سفره مردم خبر ندارند و به همین دلیل ماندن در خانه را تجویز می‌کنند؛ اما با توجه به اینکه هیچ حمایتی از مردم صورت نگرفته آن‌ها  مجبورند از خانه بیرون بیایند".

تصمیم آخر

البته در شرایطی از روز گذشته شاهد افزایش رفت‌ و آمدها در پایتخت هستیم که رئیس جمهور، امروز یکشنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد که کسب و کارهای کم ریسک در همه استان‌ها به جز تهران از شنبه ۲۳ فروردین با مراعات پروتکلهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت و درمان فعالیت خود را آغاز کنند. همچنین فعالیت‌های اقتصادی تهران از روز شنبه ۳۰ فروردین شروع می‌شود. در مورد ادارات دولتی نیز مقرر شده از ۲۳ فروردین با دو سوم نیرو از ساعت ۷ صبح تا ۱۴ بعد از ظهر فعالیت کنند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید